2013 m. dešimčiai tūkstančių gyventojų Lietuvoje teko 5,08 bankrutuojančių įmonių, Latvijoje – 3,93, o Estijoje – tik 3,62.
Lyginant su 2012-aisiais, padėtis pablogėjo tik Lietuvoje.
Būtina lyginti kelerių metų pokyčius
Tokius duomenis pateikia įmonių kreditingumą vertinanti bendrovė „Creditreform Lietuva“, atlikusi tyrimą kartu su kolegomis Latvijoje ir Estijoje.
Pasak įmonės direktoriaus pavaduotojo Boriso Chijeno, šis rodiklis rodo, ne kiek sėkmingi yra vienos ar kitos šalies verslininkai, o kaip lengva ar sunku tam tikroje šalyje bankrutuoti.
„Įstatymai, reglamentuojantys įmonių pripažinimą nemokiomis Baltijos šalyse gerokai skiriasi. Geriau padėtį atspindėtų bankrotų ir veikiančių kompanijų santykis, tačiau Registrų centro valdomame Lietuvos įmonių registre apstu „veikiančių“ įmonių, kurios jau seniai nėra gavusios nė lito pajamų ir neturi nė vieno darbuotojo. Latvijoje ir Estijoje įmonių registrai nuo tokio balasto jau išvalyti. Todėl bene objektyviausia lyginti bankrutuojančių kompanijų skaičiaus pokytį Baltijos šalyse per keletą metų“, – sakė jis.
Bankrutuojančiųjų gausėja tik Lietuvoje
Tuo metu kai pas latvius ir estus verslo nesėkmių mažėja (estai mažėjimą skaičiuoja jau kelerius metus iš eilės), Lietuvoje rankas iškėlusių kompanijų stabiliai gausėja jau nuo 2012 m. Per 2012–2013 metus Latvijoje baltą vėliavą iškėlusių įmonių sumažėjo 7 proc., o Estijoje – 8 procentai.
Tuo metu Lietuvoje tokių įmonių atsirado net 12 proc. daugiau. Tarp galimų tokio skirtumo priežasčių ir didesnė rizikingesnių sektorių (transportas, logistika) dalis Lietuvos ekonomikoje, taip pat tai, kad bankrotas Lietuvoje neretai naudojamas kaip skolų išieškojimo priemonė.
Neatspariausios – mažos įmonės
Latviai ir estai taip pat teigia, jog jų šalys greičiau nei Lietuva susitvarkė su 2008 m. krize, ką paliudija ir Latvijoje bei Estijoje jau cirkuliuojantis euras.
Bankrotų tendencijos kiek pakito 2014-aisiais. Remiantis pirmųjų dviejų mėnesių duomenimis, Estijoje bankrotų lygis stabilizavosi.
Prognozuojama, jog iš rinkos besitraukiančiųjų skaičius turėtų būti panašus kaip ir pernai arba šiek tiek didesnis. Lietuvoje per sausį-vasarį fiksuotas bankrotų padaugėjimas 11 procentų.
Lietuvoje registruotos įmonės dažniausiai krito tokiuose sektoriuose kaip didmeninė prekyba, transportas ir paslaugų teikimas.
Visose Baltijos šalyse neatspariausios bankrotams 2013 m. buvo pačios mažiausios įmonės, kuriose prieš bankrotą buvo ne daugiau 9 darbuotojų.