Lietuvoje pradėjo veikti naujoji užstato sistema

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Lietuvoje pradėjo veikti vienkartinių gėrimų pakuočių užstato sistema.

Parduotuvėje paliks 10 ct užstatą

Nuo šiol gyventojai, pirkdami metalinę, stiklinę ir plastikinę tarą, pažymėtą užstato ženklu, parduotuvėje paliks 10 ct užstatą, kuris bus grąžinamas, kai pirkėjas priduos pakuotę.
Tokiu pačiu principu šalyje veikia daugkartinių gėrimų pakuočių – stiklinių alaus ir giros butelių – sistema.
Kita gyventojų laukianti naujovė – modernūs taromatai, kuriais tikimasi surinkti apie 85 proc. pakuočių.

Planuoja surinkti apie 60 proc. pakuočių

Skaičiuojama, kad Lietuvoje į rinką kasmet išleidžiama apie 600 mln. tokių pakuočių, iki šiol vos trečdalis jų buvo surenkama ir perdirbama.
Tikimasi, kad pirmaisiais sistemos veikimo metais bus surinkta apie 60 proc. pakuočių, vėliau jų bus surenkama dar daugiau.
Pasak aplinkos ministro Kęstučio Trečioko, įdiegus naująją užstato sistemą, plastiko bus surinkta 14 tūkst. tonų, stiklo – 19 tūkst. tonų, o metalo – 3 tūkst. tonų.

Viena efektyviausių priemonių

Vienkartinių gėrimų pakuočių užstato sistema sėkmingai veikia Skandinavijos šalyse, Vokietijoje, Estijoje, Olandijoje, Kroatijoje, Islandijoje.
Šių šalių patirtis rodo, kad užstato sistema yra viena efektyviausių priemonių kovojant su aplinkos tarša – galima surinkti ir perdirbti daug daugiau pakuočių, kurios patenka į sąvartynus arba, dar blogiau, nugula pakelėse, miškuose, paežerėse.

Bus surenkamos taromatais ir rankiniu būdu

Gyventojai užstato ženklu pažymėtas pakuotes galės priduoti parduotuvėse, kurių prekybinis plotas didesnis nei 300 kv. metrų, ir kaimo parduotuvėse.
Anot VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ generalinio direktoriaus Gintaro Varno, sistemos įdiegimui ruoštasi pusantrų metų.
„Didžiausia naujovė – taromatai, į kuriuos galima patogiai priduoti pakuotes. Iš viso Lietuvoje bus įrengta apie 1000 taromatų, pusę jų jau įdiegėme. Prekybos vietose, kuriose taromatų nebus, pakuotės bus surenkamos rankiniu būdu“, – sistemos atidarymo renginyje sakė G. Varnas.

Pažymėtos pakuotės – vėliau

G. Varnas. taip pat akcentavo, kad naujuoju užstato ženklu pažymėtos pakuotės prekyboje pasirodys šiek tiek vėliau, kadangi nuo pirmadienio užstato ženklu pažymėtas pakuotes gamintojai ir importuotojai tik pradės tiekti.
Bet jau nuo vasario 1 d. gyventojai į taromatus galės mesti stiklinius alaus ir giros butelius, pažymėtus daugkartinės užstato sistemos ženklu.
Visą informaciją apie naująją užstato sistemą bei vietas, kur galima grąžinti pakuotes, gyventojai gali rasti adresu www.grazintiverta.lt.

One Reply to “Lietuvoje pradėjo veikti naujoji užstato sistema”

  1. apas parašė:

    Bloga informacija.Kaip sukišti į taromatą 50 įvairių pakuočių,pažymėtų D raide?Ar už kiekvieną tarą imti kvitą,ar gausiu vieną?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*