Lietuvos bankas: šalies BVP šiemet augs 2,6 proc.

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Lietuvos bankas (LB) nekeičia pavasario šalies ūkio augimo prognozės ir teigia, kad šiemet Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) augs 2,6 procento.
Kitų metų ūkio augimo prognozė sumažinta nuo 3,4 iki 3,3 procento.

Padidino infliacijos prognozę

Lietuvos banko atstovų teigimu, šiemet Lietuvos BVP augs sparčiausiai Baltijos šalyse, nes Latvijos centrinis bankas prognozuoja 2 proc. augimą, Estijos – 1,8 proc.
Šių metų infliacijos prognozę Lietuvos bankas pakėlė nuo 0,4 iki 0,9 proc.
Anot banko finansų ekspertų, prie Lietuvos ūkio augimo šiemet labiausiai prisidės augantis vidaus vartojimas, taip pat gerėjantys eksporto rodikliai ir mažos palūkanų normos, kurios visų pirma stimuliuoja būsto rinką.
„Investicijos į gyvenamuosius pastatus sudaro 13 proc. visų investicijų ir per paskutinius trejus metus investicijos į gyvenamuosius pastatus išaugo trečdaliu – tai skatina ekonomikos aktyvumą šalyje“, – sako Lietuvos banko Ekonominio ir finansinio stabilumo tarnybos direktorius Gediminas Šimkus.

Atlyginimai auga sparčiau nei našumas

Nepaisant teigiamų ūkio augimo prognozių, ekonomistai įspėja, kad ilgalaikiam tvariam ekonomikos augimui pavojų gali kelti sparčiau už darbo našumą augantys atlyginimai. G. Šimkaus teigimu, nuo 2010 m. darbo užmokestis Lietuvoje vidutiniškai augo 26,2 proc., tuo tarpu darbo našumas – tik 11 proc., o kainos augo 8,3 proc.
„Jeigu darbo užmokestis auga sparčiau nei našumas, verslininkas greičiausiai sieks padidinti kainas, – aiškino G. Šimkus. – Bet ne visada galima padidinti kainas dėl konkurencijos (…) tai reiškia, kad arba reikia susitaikyti su mažesniu pelnu arba pagaminti mažiau, parduoti mažiau, atitinkamai ilgainiui samdyti mažiau ir tokiu būdu mažės spaudimas darbo užmokesčio didėjimu“.

Nenašus verslas – regionuose

Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas Raimondo Kuodžio, nenašaus verslo problema visų pirma išryškės regionuose, kur vartojimas nebus toks didelis, kad skatintų darbo efektyvumą.
„Pajamos nurodo, kiek gali išleisti (pinigų, – ELTA.), o regionuose dominuoja pensininkai, kurių pajamos mažos. Tikėtis čia rimto paklausos augimo sunkiai įmanoma.
Verslas regionuose, ypač jei jis orientuotas į vidaus vartojimą, retai kada gali būti našus“, – kalbėjo R. Kuodis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto