Šalies Prezidentė užsimojo sumažinti ligonių eiles gydymo įstaigose. Dalios Grybauskaitės inicijuotose įstatymo pataisose numatyti maksimalūs terminai, per kuriuos žmogui turi būti suteiktos gydymo paslaugos.
Už laiku nesuteiktas paslaugas gydymo įstaigoms numatytos sankcijos: joms bus apmokama nuo 20 iki 50 procentų mažesniu įkainiu.
Gydymo įstaigų vadovai kritiškai vertina, anot jų, populistines priemones. Prie jų priskiria ir nuo liepos mėnesio simboliškai padidintą atlyginimą.
Nustatyti maksimalūs terminai
Prezidentė inicijavo Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo papildymą ir pataisas.
Prezidentės spaudos tarnybos pranešime akcentuojama, kad eilės poliklinikose ir ligoninėse yra pavirtusios didele problema – pacientai gydytojų pagalbos ir modernių tyrimų verčiami laukti po kelis mėnesius. Dėl to Prezidentei yra skundęsi gyventojai, pacientų organizacijos, ieškoti sprendimo skatino Ekonominės bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos, kurios narystės siekia Lietuva šalys.
Įstatyme numatyti maksimalūs terminai, per kuriuos žmogui turės būti suteiktos gydymo paslaugos.
Draustiems pacientams nemokama šeimos gydytojo paslauga turės būti suteikiama per 7 dienas, gydytojų specialistų – ne ilgiau kaip per 30 dienų. Brangūs tyrimai turės būti atliekami per 30 dienų, o planinės operacijos – per 60 dienų.
Už laiku nesuteiktas paslaugas gydymo įstaigoms iš Ligonių kasos bus apmokama proporcingai mažesniu įkainiu – nuo 20 iki 50 procentų.
Šios įstatymo pataisos įsigalios nuo 2018 metų sausio 1 dienos.
Bus įvestas reitingavimas
Prezidentė pastebi: valstybė už gydymo paslaugas kasmet sumoka apie 1 mlrd. eurų, todėl šalies vadovė siekia, kad lėšos būtų naudojamos kuo efektyviau ir skaidriau.
Skelbiama, kad gydymo įstaigų veiklai vertinti bus sukurta sistema, įvedant gydymo įstaigų reitingavimą, taikomą daugelyje kitų Europos šalių. Valstybinių gydymo įstaigų veiklos rodikliai turės būti vieši, o reitinguojant bus atsižvelgiama ir į pacientų nuomonę.
Manoma, kad tai turėtų sumažinti korupcijos lygį sveikatos apsaugos srityje, kurioje, kaip teigiama pranešime, jis yra didesnis nei visose kitose.
„Šie įstatymo siūlymai atitinka gerąją tarptautinę patirtį, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos bei Europos Sąjungos rekomendacijas. Kad įstatymo pataisos veiktų, dar reikės priimti nemažai įstatymo įgyvendinamųjų teisės aktų. Prireiks ir politikų, medikų, pacientų organizacijų atsakingumo ir sutarimo, kad ši visiems žmonėms svarbi problema būtų išspręsta“, – paaiškinama Prezidentės spaudos tarnybos pranešime.
Galima patekti ir tą pačią dieną
Rajono pirminio lygio sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų nenugąsdino numatytos permainos.
Plačiau skaitykite ketvirtadienio laikraštyje.
Patys išsilepinot gydytojus su vokeliais, o dabar situacija nebekontroliuojama. Reikia garsiai „rėkti“, kreiptis į žiniasklaidą ir visas kitas informavimo priemones, į teisėsaugos institucijas kai reikalaujama ir neteisėtai prašoma susimokėti. Geriausias vaistas nuo vokelių – viešumas.
jei tai nebūtų nutikę pačiai. Vyrui įtarė vėžį. davė ekstra tyrimus pasidaryti.(Ačiū siuntimą davusiai Gydytojai) Padarė, po tyrimo sesutė išėjo ir paprašė pinigų. Smulkių neturėjau, paėmė daugiau ir paaiškino kad neturi atmesti. Tai matė kiti, kuriems dar tik turėjo atlikti tyrimą. Žmonės liko pasimetę, sako neturi pasiėmė pinigų. Kyšių pati niekada neduodu, bet dabar suprantu kaip yra pasinaudojama situacija ir padarai tai ko niekada manai kad nepadarytum. Išėjome iš ligoninės pasimetę, jaučiausi ir prasikaltusi , ir kvaila, ir apvokta. Nugyvenau pusę amžiaus bet taip apkvailinta pasijaučiau jau antrą kartą. Ir tai nutinka Mažeikiuose. Abu kartus medicinos įstaigoje. Tiesa pirmą kartą atvažiavusi kardiologė apiplėšė oficialiai, išdavė pinigų išlaidų orderį. Manau blogai, kad pirma turi susimokėti, o tik tada atliekama apžiūra arba neatliekama iki galo, nes gydytoja neturi laiko ir pasiūlo apsilankyti kitą kartą. Mokėti iš naujo.
Teko eiti med. komisiją dėl vairuotojo pažymėjimo toje šundaktarių irštvoje.Tiek ligų „surado“,kad stebėjausi,kaip iš viso dar gyvas.Vaistų prirašė daugiau kaip už 100 eurų.Pradžiai.Matyt gauna % iš farmacininkų už nuodų brukimą sveikiems žmonėms,o paskui kaip siurbėlės vis traukia ir traukia dar.Sveikata šventas reikalas.Pasitikrinau privačiai už pinigus.Nieko nerado.Peršasi išvada,kad daugumą tų šundaktarų reikia sodinti už žmonių luošinimą,o ne bausti.
Mažeikiuose gyvenu jau 68 metus ir šią įstaigą teko aplankyti tikrai ne kartą. Pažįstu beveik visus ligoninės darbuotojus, na gal jaunesnius nelabai, bet senesnius puikiai pažįstu. Ką galiu pasakyti… 90% darbuotojų su šypsena ima kyšius, o kai kurie net akiplėšiškai rekomenduoja susimokėti už greitesnį gydymą. Jau tiems ligoninės darbuotojams esu tiek kyšių prinešęs per 68 metus…. kokią toną kavos, statinę brendžių, kelis šimtus vokelių su piniginės vertės turiniu… ir vis ne gana… Argi šiais laikais gydytojai nebeturi širdies? Ar darbo sąlygos netinkamos? Tai streikuokite! Sovietmečiu bijojote streikuoti, streikuokite laisvoje Lietuvoje! Nebijokite, pasižiūrėkite kaip mūsų pedagogai streikuoja. Meskit visus pacientus, operacijas ir eikite į gatves. Valdžia greitai susiprotės, kad gydytojai yra svarbi visuomenės dalis, ir jų atlyginimai turi prilygti žmogaus gyvybei.
Tai reiktų ir ligoniams baudų skirti, kad serga ne laiku.