Mamoms bus mokamos atkurtos šalpos kompensacijos

Šalpos kompensacijos buvo sumažintos aštuoniasdešimčia litų. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Vasario mėnesį mamos, pagimdžiusios ir užauginusios penkis ir daugiau vaikų, bei mamos išslaugiusios neįgalius vaikus dešimt ir daugiau metų, jau gaus atkurtas šalpos kompensacijas.

Mamos gaus vienodai

Prasidėjus krizei šalpos kompensacijos buvo sumažintos nuo 540 litų iki 459 litų.
„Tokio dydžio kompensaciją gaudavo nedirbančios mamos, tuo tarpu dirbančios gaudavo dar mažiau, nes būdavo atskaičiuojami mokesčiai pagal draudžiamąsias pajamas. Atkūrus šalpos kompensacijas panaikinamas ir šis atskaitymas. Šiais metais šalpos kompensacijas minėtos mamos jau gaus vienodas“, – aiškino Mažeikių Socialinės paramos skyriaus vyriausioji specialistė Vita Motuzaitė.

Skirtos dviem grupėms

V. Motuzaitė priminė, kad šalpos kompensacija yra skiriama tėvams (įtėviams), kurie iki 1995-ųjų sausio 1-osios ne mažiau kaip 10 metų slaugė namuose neįgalius vaikus, bei motinoms, kurios iki 1995-ųjų sausio 1-osios pagimdė penkis ar daugiau vaikų ir išaugino juos iki 8 metų.
„Jei, tarkim, mama pagimdė penkis vaikus, tačiau vienas iš jų mirė būdamas mažas, tai yra nesulaukęs aštuonerių metų, tai šiai mamai šalpos kompensacija neskiriama“, – paaiškino V. Motuzaitė.
Be to, minėtos kompensacijos skiriamos gyventojams, sulaukusiems penkeriais metais mažesnio už senatvės pensijos amžiaus arba pripažintiems nedarbingais ar iš dalies darbingais, netekusiais 60 procentų ir daugiau darbingumo.

Palies pusantro šimto mažeikiškių

Mažeikių rajone mamų, pagimdžiusių penkis ir daugiau vaikų, yra šiek tiek daugiau nei šimtas, o išslaugiusių neįgalius vaikus dešimt ir daugiau metų – arti trisdešimties.
Lietuvoje šalpos kompensacijas šiuo metu gauna apie 3500 asmenų. Atkurtąsias išmokas gaus apie 1800 šių išmokų gavėjų.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija taip pat primena, kad nuo šių metų visiškai atkurtos senatvės, netekto darbingumo (invalidumo), našlių ir našlaičių socialinio draudimo pensijos, kurios taip pat laikinai, dvejiems metams, buvo sumažintos dėl sunkmečio. Taip pat ir maitintojo netekimo, ištarnauto laiko, kompensacijų už ypatingas darbo sąlygas gavėjai gaus tokio pat dydžio išmokas, kokias gaudavo iki jas laikinai sumažinant.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto