Mažeikių kultūros centre bene penkerius metus nebeorganizuojami šokių vakarai „Kam per 30“.
Dalis mažeikiškių tokių šokių nepamiršta iki šiol, lankosi kituose mūsų rajono arba šalies miestuose ir miesteliuose vykstančiuose vyresnio amžiaus asmenims skirtuose šokiuose. Ir labai norėtų, kad tokie šokiai atgimtų Mažeikių kultūros centro pramogų salėje.
Parašė prašymą
Šokis – fizinė veikla, kuri suteikia sveikatos ir teigiamų emocijų. Svarbu tik turėti noro šokti ir su kuo bei kur šokti.
Redakcijoje apsilankė būrelis mažeikiškių senjorų ir išdėstė savo poziciją dėl Mažeikiuose, o konkrečiai miesto Kultūros centro pramogų salėje nebeorganizuojamų vyresniems žmonėms skirtų šokių vakarų.
Regina Kasparavičienė sakė, kad dar 2024 m. lapkričio pradžioje raštu Mažeikių rajono savivaldybės merei pateikė prašymą: „Mes, žemiau pasirašiusieji, labai norime, kad padėtumėte tarpininkauti su Mažeikių kultūros centro direktoriumi, kad būtų vienišiems, senjorams ir visiems norintiems pasilinksminti vėl rengiami poilsio vakarai „Kam virš 30“.
Kultūros centro teigimu, yra mums tinkantys šokiai Tirkšlių kultūros centre. Bet dauguma pagyvenusių žmonių neturi transporto priemonių nuvykti ir parvykti. Mažeikiuose yra puikūs kultūros rūmai ir būtų malonu čia susirinkti žmonėms, norintiems pasilinksminti, pasibūti, kad nekamuotų depresijos ar vienišumo jausmas. Iš anksto dėkojame.“
Prie prašymo mažeikiškė pridėjo ir 132 žmonių, pritariančių išdėstytoms mintims, parašus.
Pažadėjo šokių projektą
Prašymo autorė iš Savivaldybės sulaukė rašto, kuriame informuojama, kad nuo šių metų Mažeikių kultūros centras planuoja vykdyti naują projektą, kurio tikslas – gerinti vyresnio amžiaus žmonių fizinę, psichologinę savijautą, skatinti kūrybiškumą, saviraišką, pasitikėjimą, bendruomeniškumą ir bendravimo kultūrą.
„Miesto gyventojai ir svečiai bus kviečiami turiningai praleisti laiką Mažeikių kultūros centro pramogų salėje – draugiškoje, šiltoje ir nuotaikingoje aplinkoje, kur profesionalūs šokių vadovai padės linksmai šokti visiems norintiesiems – tiek pradedantiems, tiek ir patyrusiems šokėjams“, – rašoma Savivaldybės atsakyme.
Prašo paprastų šokių „Kam per 30“
Kultūros centro darbuotojai savo sumanymą jau pradėjo įgyvendinti: vasario 9 d. įvyko pirmasis nemokamas edukacinis-pramoginis renginys „Sekmadienis šokio ritmu“.
Profesionalus šokėjas, studijos „Sway and Swing“ vadovas Egidijus Liaudanskas kvietė nuotaikingai praleisti sekmadienio pavakarę ir susipažinti su Lotynų Amerikos šokių pradmenimis, pajudėti salsos, bačatos žingsneliais. Pertraukėlių metu susirinkusieji į užsiėmimą buvo vaišinami arbata.
Ir vis tik tokio pobūdžio šokiai, edukaciniai-pramoginiai užsiėmimai į redakciją atvykusiems senjorams, o ir kai kuriems mažeikiškiams, netinka. Po informacija apie įvykusį užsiėmimą, kurią Kultūros centro darbuotojai paskelbė įstaigos paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“, pasipylė neigiamo pobūdžio komentarai.
„Mes prašome paprasto dalyko – šokių „Kam per 30“ – su paprasta, linksma muzika, su galbūt kartais gyvai grojančiu muzikantu, saugia aplinka. Kretinga, Rietavas, Šiauliai, Tauragė, Plungė, Telšiai ir kiti miestai tokius šokius rengia, kultūros namų durys žmonėms atviros. O pas mus: ne – ir viskas“, – sakė R. Kasperavičienė.
Nesitiki nemokamos pramogos
Jai antrino ir du vyriškiai. Lotynų Amerikos šokių edukaciją-pramoginį užsiėmimą jie pavadino nesąmone.
„Kam jie mums reikalingi, kur mes tokius šokius dėsime? Susirinko, suvažiavo žmonių ir iš kitų rajonų. Tas užsiėmimas truko valandą. Bet dalis žmonių neišbuvo nė tiek – apsisuko ant kulnų ir išsiskirstė, nes ne to tikėjosi“, – piktinosi vienas iš mažeikiškių.
R. Kasperavičienės skaičiavimu, kultūros centro pramogų salėje šokių vakarai vyresniems žmonėms nebevyksta nuo tada, kai nebeliko ankstesnio direktoriaus, o tai yra maždaug penkerius metus.
„Kažkaip anksčiau į tą pramogų salę sutilpdavo visi: šeštadieniais pasišokti rinkdavosi jaunimas, sekmadieniais – senimas. O dabar nei vieniems, nei kitiems nebėra jokių šokių.
Mes juk neprašome, kad ta pramoga būtų nemokama. Esame pasirengę sumokėti už bilietus.
Visada taip ir būdavo: kai šokiuose muzikantas grodavo gyvą muziką, bilietas kainuodavo brangiau, kai būdavo leidžiami įrašai – pigiau. Manau, žmonės sumokėtų po tuos 7–8 eurus. Dauguma supranta, kad jei važiuotų į Tirkšlius, tai irgi kainuotų, tektų sumokėti kam nors, kas nuvežtų, parvežtų“, – kalbėjo mažeikiškė.
Ją į redakciją palydėję vyrai, dalydamiesi prisiminimais apie anksčiau vykusius šokių vakarus, pasakojo, kad buvo metas, kai apsauga tikrindavo, ar šokėjų rankinėse, maišeliuose nėra butelių su alkoholiniais gėrimais. Tokia procedūra esą nebuvo maloni, o vargu, ar ir reikalinga.
Į poreikį ir norą atsižvelgta, bet kitaip
Nuo 2020 metų rudens Mažeikių kultūros centrui vadovaujantis Remigijus Jokubauskas, bendraudamas su „Santarve“, sakė, kad klausimas dėl šokių vyresniems žmonėms Kultūros centre buvo iškeltas jau prieš porą metų.
„Visi kultūros centrai koordinuoja savo veiklas, yra nuspręsta, kad Mažeikių rajone šokiai penktadienio vakarais vyksta Tirkšliuose, šeštadienio – Žemalėje. Negalime pildyti kiekvienos užgaidos. Yra ekonomika, skaičiavimai. Yra nerentabilu kas kelis kilometrus tuo pačiu metu organizuoti panašaus pobūdžio šventes, o taip pat ir šokių vakarus“, – tvirtino „Santarvės“ pašnekovas ir subtiliai užsiminė, kad didžiausia problema yra tai, jog vadinamuosiuose šokių vakaruose „Kam per 30“ dalis žmonės nori vartoti alkoholį.
O, kaip žinia, kur alkoholis, ten ir įvairios problemos, konfliktai.
Kultūros centro direktorius pridūrė, kad vis dėlto į mažeikiškių norą šokti, pažinti įvairių žanrų šokius, prasmingai ir kultūringai praleisti laiką su bendraminčiais šokių aikštelėje yra atsižvelgta. To pavyzdys – užsiėmimai „Sekmadienis šokio ritmu“.
„Suprantame žmonių socialinį poreikį bendrauti, pasišokti, gerai praleisti laiką. Ir tam yra sukurtos galimybės: Tirkšlių kultūros centre, Žemalės kultūros namuose rengiamų šokių vakarų žanras vienoks, Mažeikių kultūros centro – kitoks. Mūsų žanras – šokiai su edukacija“, – paaiškino R. Jokubauskas.
Vyks antrasis užsiėmimas
Po pirmojo „Sekmadienio šokio ritmu“ Kultūros centro darbuotojai, norėdami sužinoti žmonių poreikius, atsiliepimus, nuomonę, paprašė dalyvių užpildyti anketas. Jas užpildė 48 asmenys. Iš jų 36 žmonėms edukacija patiko, 6 – nelabai patiko, 3 – iš viso nepatiko, likusieji šiuo klausimu konkrečios nuomonės neišreiškė.
„Išklausėme dalyvavusiųjų pamąstymų apie tai, kad reikėtų įvairesnės muzikos. Bandysime atsižvelgti. Viskas čia normalu – nebūtinai viskas visiems turi patikti. Galbūt dalis žmonių išėjo nesulaukę užsiėmimo pabaigos. Kiekvienas turi laisvę rinktis“, – mintimis pasidalijo R. Jokubauskas.
Paskutinį vasario sekmadienį Kultūros centre įvyko dar vienas užsiėmimas. Šokių studijos įkūrėja Rasa Langė drauge su studiją lankančiais šokėjais pakvietė mažeikiškius bei miesto svečius: ir tuos, kurie anksčiau yra šokę, ir patirties neturinčiuosius, ir jaunus, ir vyresnius, ir pavienius žmones, ir poras – pasimokyti tango žingsnelių ir drauge pajudėti, pasilinksminti Lotynų Amerikos muzikos ritmu.
„Ačiū už pamoką! Buvo gera! Gaila tik, kad po pamokos greit visi išsiskirstė, nors dar buvo grojama lietuviška muzika. Mažeikių kultūros centras tikrai atsižvelgė į mūsų prašymą po pamokos sušokt ir paprastai“, – po edukacinio renginio viešai, socialiniame tinkle „Facebook“ dėkojo Dalia Nakciūnienė.
Kultūros centro vadovas R. Jokubauskas, tęsdamas mintį apie renginius „Sekmadienis šokio ritmu“, akcentavo: „Žodis „projektas“, apibūdinant šį edukacinių-pramoginių renginių ciklą, vartojamas bendrine prasme. Tą vadinamąjį projektą mes, Kultūros centro darbuotojai, sugalvojome ir pradėjome. Jam įgyvendinti nesame gavę jokių pinigų.“
Šokiai Tirkšliuose vyks rečiau
Tirkšlių kultūros centre penktadieniniai šokių vakarai vyresniems žmonėms vyksta daug metų. Tiesa, nuo šių metų jie rengiami rečiau – du mėnesio penktadienius. Anksčiau šokiai vykdavo kiekvieną penktadienį, net ir vasaromis.
Pokyčių priežastys – ekonominės. Šokiams vesti, juose groti samdomas muzikantas. Kultūros centro darbuotojai pastebėjo: kai šokiai vykdavo kiekvieną penktadienį, būdavo, kad kartais susirinkdavo daugiau žmonių, kartais mažiau. Būdavo atvejų, kai už bilietus surinktų pinigų tik ir užtekdavo sumokėti muzikantui už darbą. O juk kiekvienai įstaigai reikia ir šiek tiek uždirbti. Ir elektra bei kitos paslaugos kainuoja…
„Kultūros centre nėra daug darbuotojų, patys budime šokiuose – patys esame ir kasininkai, ir apsauginiai. Žodžiu, vakarojome kiekvieną penktadienį ir tą laiką, kuris jau yra po darbo, atėmėme iš savo šeimų. Pagalvojome, pasiskaičiavome ir nutarėme šokius organizuoti rečiau“, – pasakojo Kultūros centro direktorė Salomėja Macijauskienė ir pridūrė, kad dalis šokius pamėgusių žmonių tokiu sprendimu nėra patenkinti.
Dauguma šokėjų ne vietiniai
„Santarvės“ pašnekovė pastebėjo, kad į šokius susirenka įdomi publika – vyresnio amžiaus žmonės, turintys savitą charakterį, požiūrį į gyvenimą, norintys išeiti į visuomenę. Įdomu tai, kad šokėjai iš Mažeikių ir Tirkšlių įprastai sudaro mažąją visų į Tirkšlių kultūros centrą pašokti susirenkančiųjų dalį.
„Pavyzdžiui, vasario 14-ąją, kai vyko pirmieji šiais metais šokiai, buvo atvažiavusi kompanija iš Panevėžio. Atvyksta šokėjų iš Telšių. Geografine prasme auditorija plati“, – kalbėjo direktorė.
Pasak S. Macijauskienės, yra susiformavusi tam tikra žmonių grupė, kurios atstovai penktadienį pašoka Tirkšliuose, šeštadienį susiburia ir drauge vyksta į šokių vakarus Rietave ar į kitus aplink esančius miestus bei miestelius.
„Mažeikių kultūros centro darbuotojų idėja telkti bendruomenę, norinčią pažinti šokius, pasimokyti padedant profesionaliems šokėjams, iš kultūrinės pusės tikrai yra graži ir įdomi. Bet čia yra kitokia liaudis, jiems reikia ne tokių šokių. Reikia paprastų šokių vakarų“, – kalbėjo S. Macijauskienė.
„Santarvės“ pašnekovė patvirtino: dalis šokius lankančių žmonių atvyksta išgėrę arba norėtų išgerti šokių metu. Salėje, viešai vartoti alkoholio centro darbuotojai neleidžia. Bet žmonės išradingi ir sumąsto, kaip tai apeiti. Pavyzdžiui, išgeria automobiliuose.
Už diskusiją ir pasirinkimus
S. Macijauskienė pasakojo, kad mažeikiškiai parašus, kuriuos pridėjo prie Savivaldybės merei adresuoto prašymo, rinko ir Tirkšlių kultūros centre šokių metu.
Galimai dalis pasirašiusiųjų yra net ne mūsų rajono gyventojai.
„Įvyko toks mini incidentas: žiūriu, mūsų šokėjai vaikšto su kažkokiais popieriaus lapais – lyg vengdami, kad mes, Kultūros centro darbuotojai, pamatytume. Pasakiau, kad kaip įstaigos direktorė turėčiau žinoti, kas vyksta, kokiu tikslu parašai renkami. Parodė. Na, aš ir pati pasirašiau, pasakiau, kad esu „už“ šokius Mažeikiuose – su sąlyga, kad jie vyktų ne penktadieniais. Nesu nei prieš diskusiją, nei prieš žmonių pasirinkimo galimybes. Bet akivaizdu: jei penktadienio vakarais Mažeikiuose vyktų šokiai, pas mus turbūt jau niekas neatvažiuotų ir šokių tiesiog neliktų“, – mintimis pasidalijo Kultūros centro direktorė.