Mokytojai neišsireikalauja pinigų už įspėjamąjį streiką

Įspėjamojo streiko dalyviai ugdymo proceso spragas likvidavo patys, tačiau siekia, kad už tai būtų atlyginta. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Žemaitijos pedagogams besiruošiant neterminuotam streikui, tebesitęsia nesusipratimai dėl įspėjamojo streiko. Dviejų rajono mokyklų pedagogai nesulaukė atlyginimo už dvi jau įvykusio streiko valandas.
Direktoriai samprotauja: apmokėti būtų galima tuo atveju, jei streikas baigtųsi, ir būtų įrodyta darbdavio kaltė.

Spragas likviduoja patys

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Mažeikių susivienijimo pirmininkė Judyta Čejauskienė „Santarvę“ informavo, kad nesulaukus Švietimo ir mokslo ministerijos siekio derėtis, streikas būtų organizuojamas iškart po Velykų – balandžio 10ąją.
Žemaičiai nusprendė, kad jis būtų neterminuotas.
Tačiau pasak profesinės sąjungos, vis dar tęsiasi nesusipratimai dėl vasario mėnesį vykusio įspėjamojo streiko: dvi mokyklos mokytojams iki šiol nesumokėjo už įspėjamojo streiko dienas.
„Kadangi šiandien Švietimo ir mokslo ministerija nepadavė mūsų į teismą ir nepaskelbė, kad mūsų streikas buvo neteisėtas, mums privalo sumokėti.
Apie užmokesčio nemokėjimą įspėjamojo streiko laikotarpiu  Darbo kodekse nėra nė kalbos – tai tik dvi valandos. Juk žmonės labai greitai sutvarko tai, ko nepadarė per tą laiką, niekas nesustoja,“ – paaiškino J. Čejauskienė ir pridūrė, kad šių mokyklų vadovai elgiasi juokingai.
Pedagogė įsitikinusi: tokio streiko metu direktoriai turėjo arba samdyti kitus mokytojus, arba mokėti streikuojantiesiems, kurie paskui šių dviejų valandų paliktas ugdymo spragas likviduos papildomu darbu.

Nemoka antrą kartą

Mokytojų teises ginančios profesinės sąjungos duomenimis, atlyginimų už įspėjamojo streiko valandas nesumokėjo Sodų vidurinė mokykla bei Viekšnių gimnazija.
Sodų vidurinės mokyklos direktorė Birutė Liutkuvienė įsitikinusi, kad įspėjamasis streikas nėra vertinamas kaip atskiras dalykas – jis organizuojamas prieš kiekvieną streiką.
O streikuotojai su direktore galėtų derėtis dėl atlyginimo, jeigu praneštų, jog tokios protesto formos nebebus.
„Apie apmokėjimą kalbama, kai yra baigiamas streikas, o jie man rašo, kad bus toliau tęsiamas – tad reikia sulaukti pabaigos,“ – paaiškino „Santarvės“ pašnekovė ir pridūrė, kad profesinės sąjungos informacijos apie streiko pabaigą ir derybų laukia iki biudžetinių metų pabaigos.
Tokios paties pozicijos B. Liutkuvienė laikėsi ir prieš ketverius metus, kai mokyklose taip pat buvo organizuotas streikas.
Vadovė pasakojo buvusi apskųsta, užplūdusios įvairios komisijos, tačiau jokių pažeidimų nerasta.

Neįžvelgia teisinės logikos

„Jeigu būčiau sumokėjęs, kaip tik jausčiausi iššvaistęs valstybės lėšas,“ – „Santarvei“ sakė Viekšnių gimnazijos direktorius Rimantas Gricius.
Jis paaiškino, kad streikavo tie mokytojai, kurie tuo metu neturėjo pamokų – tad vienaip ar kitaip jie atlyginimo už tą laiką vis tiek negauna.
„O jei kalbėtume apskritai apie streikuojančių darbuotojų užmokestį… Tai jeigu streikas įrodo, kad darbdavys yra kaltas, aš pripažįstu savo kaltę, tada logiška, teisiška už tą laiką, kurį jie sugaišo, sumokėti. Bet jeigu paaiškėja, kad jie be reikalo streikavo, nieko nepasiekė, o dar ir trukdė ugdymo procesui, kaip reikia mokėti už jų klaidas? Kaip tik reikėtų juos barti, kad jie nelogiškai daro. Čia ne šiaip sau kokios nors gyvenimo principo logikos nėra, bet teisinės logikos nėra,“ – samprotavo pašnekovas.

Turėtų streikuoti prie ministerijos?

R. Gricius pabrėžė, kad ginčai tarp darbdavio ir darbuotojo gali būti, jeigu darbdavys blogai vykdo teisės aktus, bet ne dėl to, kad „man nepatinka švietimo ar darbo apmokėjimo įstatymas“.
Priminus, kad profesinė sąjunga pasisako ne prieš švietimo įstaigų, o prieš Švietimo ir mokslo ministerijos veiklą, viekšniškis replikavo: „Bet jie streikuoja mokykloje. Tegul susirenka savo atstovus ir streikuoja prie ministerijos“.
Viekšnių gimnazijos direktorius paaiškino, kad kiekvienas norėtų dirbti daugiau ir uždirbti daugiau, ir prisiminė savo atvejį. Tąkart Savivaldybės taryba nusprendė, jog direktoriai savo mokyklose negali vesti daugiau nei penkias pamokas.
„Lygiai taip pat pasakė ir man: yra politinis susitarimas, direktoriau, tu mokink badmintono veltui. Aš tą ir darau, ir nestreikuoju,“ – replikavo pašnekovas.

Gavo tie, kurie susitarė

Švietimo įstaigų direktoriai skaičiuoja, kad už įspėjamojo streiko dvi valandas kiekvienas pedagogas neteko nuo 40 iki 50 litų. Ar streikavusiesiems priklauso šie pinigai, ar ne, susitarimo reikalas, – pabrėžė Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus.
„Kadangi jų reikalavimų patenkinti direktoriai negalėjo ir negali, streiko organizatoriai tikslo nepasiekė, jie pareiškė, kad atidirbs tas valandas, bet prašo, kad būtų už tai apmokėta. Ir jeigu su mokyklos direktoriumi nesusitarė, – streikuok, kiek nori. Darbo kodekse nėra parašyta, kad būtinai turi būti apmokėta,“ – paaiškino vedėjas.
A. Stonkus pridūrė, kad įspėjamasis streikas – tai atskiras dalykas, ir apie jokią streiko pabaigą neturi būti nė kalbos. Tas streikas baigiasi savaime – po dviejų valandų.

Apmokėjimo sąlygos vienodos

Kad nėra atskiros darbo užmokesčio išmokėjimo tvarkos įspėjamajame streike dalyvavusiems darbuotojams, „Santarvei“ patvirtino ir Valstybinės darbo inspekcijos Telšių skyriaus vyresnioji darbo inspektorė darbo teisei Vyda Intienė.
„Darbo kodeksas nenumato atlyginimo streikuojantiems žmonėms. Tačiau derybose dėl streiko užbaigimo gali būti susitarta – yra galimybė išmokėti visą darbo užmokestį arba jo dalį. Atskirai apie įspėjamąjį streiką nieko nėra parašyta,“ – specialistė informavo apie streikams galiojančias vienodas taisykles.
Pasak V. Intienės, visai kita situacija būtų, jei teismo keliu būtų užginčytas streiko teisėtumas. Jeigu jis būtų neteisėtas, apie apmokėjimą nebūtų nė kalbos.
Streiko laikotarpiu jame dalyvaujantiems darbuotojams išsaugomas darbo stažas bei garantuojamas aprūpinimas pagal valstybinį socialinį draudimą.

16 Atsakymų į “Mokytojai neišsireikalauja pinigų už įspėjamąjį streiką”

 1. 2 to> rašiusiam 2012-04-06 12:07 parašė:

  Kodėl „uz mus turi dirbti imones …..“? Ar aš ko nors nežinau ir sutartys kokios tai yra su vaikų tėvais sudarytos, kad vaikai rinks šiukšles miesto teritorijoj; bet „jei jau jūs, vaikai, būsit tokie blogi ir nesurinksit miesto šiukšlių, tai už jus tą darbą turės atlikti įmonės ir jai už tai sumokėta nebus?“.

 2. to> rašiusiam 2012-04-06 12:07 parašė:

  na tai teisingai sakykim vaikams ,kad uz mus turi dirbti imones kurioms yra sumoketa,tai jie net toj pacioj mokykloj nuo zemes siuksles nepakels.

 3. > rašiusiam 2012-04-06 12:07 parašė:

  1. Vaikai yra ne mokyklos nuosavybė, todėl ji jais disponuoti taip, kaip norėtų (jų pagalba kažkokiai firmai pinigus uždirbti šiukšles ne mokyklos teritorijoje renkant), negali. 2. Niekada nesutikau ir nesutiksiu, kad mano vaikas veltui eitų dirbti firmai rinkdamas miesto šiukšles, nors ir po „aplinkos tvarkymo akcijos“ priedanga. Yra tarnybos, jos ir turi tas šiuklšes iškuopti, nes pinigai jai už tai ir mokami. 3. Blogai daro tėvai, išleisdami savo vaikus į tokias akcijas – neskatina mokytojuose ir direktoriuose pilietinės savimonės ir suvokimo, kad jei yra firma, tai ji ir turi aplinką sutvarkyti, nes už tai jai yra sumokėta, o ne veltui eiti darbuotis, kai firma, tuo tarpu, „gyvena ir žvengia“. 4. Ne visi tėvai gali suprasti tai, ką parašiau punkte „3“, bet mokytojai tai turėtų suprasti. 5. Būčiau visai nieko prieš, jei mokiniai per aplinkos tvarkymo akciją tvarkytų SAVO MOKYKLOS TERITORIJĄ IR MOKYKLĄ, o ne eitų pinigus svetimiems uždirbinėti. 6. Tik nepradėkite „…baltarankis lepūnėlis…“; jei taip mąstote, jus reikia vyti lauk iš mokyklos avių ganyti, o ne leisti mokytojais dirbti, nes jūsų potencialus „ugdymo produktas“ – „vergas baltasis“, žmogus su baudžiauninko mąstymu.

 4. to >rašiusiam parašė:

  Visų pirma tėvai turi auklėti vaikus, o jei išaugino savanaudžius, nesąžiningus, tai manu,kad ne mokytojų kaltė.Mokytojai genų nepakeis.Ir jei pagal tyrimą tėvai tesugeba su savo vaikais per dieną pabendrauti vos 7 min, tai ir iš ateinančių kartų nieko gero negalima tikėtis.Paskaitykit straipsnį ir nustosit burnoti ant mokytojų :delfi.l t/news/daily/education/article.php?id=52014839&categoryID=1861703

 5. >rašiusiam parašė:

  Tai jus mokytojai pastoviai nepatenkinti,viskas jiems negerai,matyt blogai ismokinot praejusias kartas ,kad dabar valdzia neitinka,juk tai jusu vaisius seime sedi.
  O kas liecia mane as ejau i talkeles ,tiek darzelyje kai mazas buvau, tiek mokykloje.

 6. rašiusiam 2012-04-06 12:07 parašė:

  Atsilikęs esi, jei nežinai apie mokinių kasmetines aplinkos tvarkymo akcijas.Juk apie tai dažnai rašoma spaudoje!!!O pats nors kartą dalyvavai miesto tvarkymo akcijoje?Manau ,kad ne , tik liežuviu taukšti dauguma moka, bet ne pirštą pajudinti dėl savo miesto gerovės…

 7. Saulius parašė:

  Na man butu tikrai keista jeigu pedagogai streikuotu del pieno supirkimo kainu padidinimo,o del miesto tvarkimo tai pamatytume kas detusi jeigu per tokia talka koks mokinukas susizeistu juk mamytes uz savo atzala mokytoja gyva s….ir be to tam yra atitinkamos tarnybos kurios ir atlyginima uz tai gauna ir viesieji darbai ,komunizmas tai utopija ir jo ideja zlugo ,todel kiekvienas turi dirbti savo darba tai mes kolukiuose tarybiniais laikais didziulius akmenis rinkom nuo lauku nes taip reikejo ,ir musu mamos neleke i mokykla pasipiktinusios kai grizdamom po tokiu talku idrekstu pirstu o dabar matom kaip buna kai mokinukas spjauna pagyvenusiam mokytojui i veida o gaves i kupra bega skustis pas mamyte ir pastaroji lekia teisybes ieskot vietoj to kad dadetu savo angeleliui todel Pedagogai ir neapsileiskit ,o likusieji norit galit ir uz bulviu maisa vergaut

 8. Vardas (privalomas) parašė:

  Steikoutoje. Permiau susišnekieket tarp saves paskiau ketus mokinket. Priimket į sava organizacija blaive mastončius mokituojus, gal tada mokieset dėlkuo er kap rek streikouti. Negozdinket paprastų žmonių sava spec. tarnybom nustatiniedami komentatuorius. Laimieket seima rinkimus er tada kelket žmoniems algas. Jau er tap maža tvarkuos tuo Lietuvellie, kas bus je kuožnas tinginys sava kėime pradies keisti įstatymus pri sava tingiejima priderindams. Geriau eiket dėrbti, mokinti mūsa bedarbiu er maža oždėrbončių žmonių vakus, kol dar kontri žmuones jumis pėrštas neužbade.

 9. Sauliui parašė:

  Tai ,kad tie tavo mokytojai tik uz save ir tekovoja(uz savo gerbuvi) ,o ne uz Ignalinos galimai „issvaistytus“ pinigus ,gal pasakysi ,kad ne? Kodel ,kai renovacijos jau kelinti metai vyksta Mazeikiu politechnikos studentu bendrabutis vis dar neapsiltintas(o juk apsiltinus kainos per pus butu mazesnes,isivaizduojat kiek kainuoja toki pastata islaikyti sildymo sezono metu?),kur tie mokytoju suburti mokiniai tvarko musu miesta?nejau sunku i svietima ar pas seniuna nueiti su pasisiulymu ,kad va musu klase ar mokymo istaiga pasiruosusi padeti savo miestui – duokit nesudetingu darbu,kuriuos mes butume pajegus atlikti(ar tai dazymo,sodinimo,siuksliu rinkimo,zoles nuo borteliu nukirtimo,parku valimo)
  Noro reikia ..kurio nesimato..Teko pabuvoti Stockholme tai ten kiekviena sekmadieni grupeles savanoriu seimu su vaikais eidavo i miesto centra rinkti; jaunimo (is po penktadienio sestadienio) paliktu siuksliu.ir beto miesto meras ar svietimo skyrius uz tokias pastangas galetu skirti autobusa,ekskursine kelione..

 10. >moko parašė:

  Tai tomasevskis jau seniai tutretu prisesti uz nesantaikos kurstyma,bet …
  jei mokytojai kovoja uz savo gerove ,mes kuriu nuomones priesingos uz savo ir nereikia cia apie nesantaikos kurstymus nusisneketi.

 11. Saulius parašė:

  Ko jus verkiat ?norit veltui dirbt ir dirbkit o zmones kurie turi savigarbos ir proto nenori todel ir streikuoja o jus juos dar juodinat ,krize ?nera pinigu?tai jums ju nera valdzia gauna tukstantinius priedus ir uz dalyvavima renginiuose ,pastovejo ubagams putros papilste ir …pora simtuku i kisene ,su panom uz jusu pinigelius po svieta keliauja o jum alga ir pencija sumazino ,tai gal patys turekit savigarbos ir prisijunkit prie mokytoju o ne juodinkit juos ,valdzia tik klampina Lietuvele i skolu liuna o tie kreditai kazkur dingsta be pedsaku ,Ignalinoj kiek pinigu dingo ir …tyla todel saunuoliai mokytojai kiek galima tylet ir ziuret ausis suskliautus kai valdia sau vis kelia algas o kitiem vis mazina .Stiprybes ir vienybes jum pedagogai .

 12. moko parašė:

  Keisti direktorių pasisakymai. Susidaro įspūdis, jog tie žmogėnai net nėra skaitę DK. Kada baigiasi streikas, kada galima derėtis, kokie streiko tikslai, kokios turi būti procedųros, kaip jos įforminamos? Ir jie vadovauja mokykloms?
  Atskirai moralizuojantiems mokytojus.
  Komentatoriai, nevertinantys kitų darbo, neverti savo darbo tinkamo įvertinimo. Jei jūs nesugebat suvokti situacijos, nezinot streiko reikalavimų, tai bent pasinaudokit proga patylėti ir nekiršinti žmonių. Tarp kitko, už nesantaikos skatinimą ir kiršinimą yra numatyta atsakomybė, susimastykit. Šiandien ne problema nustatyti „anonima“ :)

 13. Mama parašė:

  „Juk žmonės labai greitai sutvarko tai, ko nepadarė per tą laiką, niekas nesustoja,“ – paaiškino J. Čejauskienė. Gerai, kad tokia „reikalų tvarkytoja“ nedėsto mano vaikui, per dvi akademines valandas labai daug galima išmokti.
  Ir įdomu kada ir kaip „šių dviejų valandų paliktas ugdymo spragas likviduos papildomu darbu“
  Vaikai labai užimti, jie lanko kitas mokyklas, būrelius. Įdomu, kaip reiktų atidirbti tą laiką, surinkti visus po pamokų. Mokiniai turėtų praleisti kitus užsiėmimus, už kuriuos moka tėvai.
  Dabar savaitė atostogų mokiniams, prašom streikuokite, Ar ir mokytojams atostogos?
  Direktoriams pritariu.

 14. Jovitai parašė:

  viskas is neturejimo ka veikt.
  man 40 procentu atlyginimas sumazejo ir tai nebliaunu,nes zinau ,kad dabartinej situacijoj nieko neislosiu.
  kaip jie gali mokinti vaikus ,kad uzaugtu dori pilieciai,jei patys savo poelgiu nori issireikalauti daugiau lesu,ar ,kad nebutu mazinama alga,kitu pilieciu(tokiu kaip pencininku,neigaliu,daugiavaikiu mamu)saskaita.

  p.s. tikiuosi tarp ju nera mano buvusios aukletojos ir mokytoju..jiems dekoju uz tai ,kad buvo kantrus anais laikais.

 15. 12-tokas Giedrius parašė:

  man patinka tik jaunos učilkos – nesilaužo lovoje

 16. Jovita parašė:

  mūsų pedagogai daro tik gėdą taip elgdamiesi. šlykštūs man jie ir tiek.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto