Mažeikiškiai rinkėjai – tarp pasyviausių šalyje

Nuotr. iš rinkimai.maps.lt/rinkimai2023/aktyvumas

Baigėsi balsavimas savivaldybių merų ir tarybų rinkimuose. 20 val. rinkimų apylinkės užsidarė, pradedami skaičiuoti balsai.

Mažeikių rajone teisę dalyvauti rinkimuose turi 43,8 tūkst. rinkėjų. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) apytiksliais duomenimis, šia teise pasinaudojo tik 41 proc.

Mažiau nei per praėjusius rinkimus

Prieš ketverius metus aktyvių rinkėjų mūsų rajone buvo šiek tiek daugiau – prie balsadėžių atėjo 42,24 proc. balsavimo teisę turinčių savivaldybės gyventojų.
VRK duomenimis, šiais metais mūsų rajono piliečių, balsuojančių už vietos valdžios išrinkimą, aktyvumas (41,01 proc.) yra beveik 8 proc. mažesnis nei šalies vidurkis.

Aktyvesni buvo Mažeikių miesto gyventojai, 10-yje miesto apylinkių balsavimo vidurkis – 42,61 proc.  
Kitų rajono miestų, miestelių ir kaimų apylinkėse gyventojų balsavimo duomenys labai skirtingi.

Aktyviausi buvo urvikiškiai – pilietinę pareigą atliko net 55 proc. rinkėjų. Aktyvumu išsiskyrė ukriniškiai ir auksūdiškiai – balsavo 48 proc. rinkėjų. Sedos, Žemalės, Šerkšnėnų rinkimų apylinkėse savo nuomonę pareiškė 44 proc. rinkėjų.
Ne pirmą kartą tarp pasyviausių yra Kapėnų apylinkės rinkėjai – čia balsavo vos 28 proc., Balėnų apylinkėje – 30 proc., Pikelių – 33 proc.   
Nedidelis balsavimo aktyvumas – 35 proc. – Viekšniuose. 

Paaiškės, ar prireiks antro turo 

VRK primena, kad pirmajame ture meras išrenkamas tada, jei kandidatas į savivaldybės merus surenka daugiau nei pusę rinkimuose dalyvavusių rinkėjų balsų, tačiau tik tuo atveju, kai balsuoja ne mažiau kaip 40 proc. į tos rinkimų apygardos rinkėjų sąrašus įrašytų rinkėjų.

Jei rinkimuose dalyvauja mažiau nei 40 proc. rinkėjų, kandidatas turi surinkti bent 20 proc. visų rinkėjų balsų.

Jei pirmame ture nė vienas kandidatas nesurenka reikiamo kiekio balsų, antrame ture rinkėjai renkasi iš dviejų daugiausiai balsų pirmajame ture surinkusių kandidatų.

Tose savivaldybėse, kur renkant merus prireiks antrojo turo, jis bus surengtas kovo 19 d.
Rūta RAMONAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto