Mažeikiškiai su ekonomistais diskutuos apie rajono ateitį

Nuotrauka iš redakcijoa archyvo

Š. m. balandžio 10 d. 15 val. Žemaitijos kolegijos Mažeikių fakultete vyks atviri debatai „Mažeikiai: darbo, verslo ir investicijų perspektyvos“. Šis renginys yra dalis Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje inicijuojamo debatų ciklo Lietuvos regionuose, debatų metu siekiama su vietos atstovais ir žinomais ekspertais aptarti regionų perspektyvas, paskatinti diskusijas, nuomonių apsikeitimą su vietos bendruomenėmis.
„Lietuvoje žinomi kaip naftininkų miestas, Mažeikiai neapsiriboja viena ūkio šaka. Rajone jaučiamas aktyvus verslo pulsavimas. Ledai, bulvių tarkavimo mašinos, žemės ūkio technika – visa tai ir dar daug ką, be naftos produktų, gamina Mažeikių įmonės. Kaip geriausiai panaudoti stambios pramonės šiame regione išugdytą patirtį, sukurtą infrastruktūrą? Ar pavyksta Mažeikiams parengti ir išlaikyti verslui pagreitį suteikiančius kvalifikuotus specialistus? Kaip mažeikiškiai planuoja tolimesnę regiono plėtrą? Kaip jaunimas galėtų prisidėti prie savo rajono vystymosi? Apie šiuos Mažeikiams aktualius klausimus pakvietėme padiskutuoti ekonomikos ekspertus bei verslo, valdžios ir bendruomenės atstovus,“ – sakė Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje Spaudos ir informacijos skyriaus vadovas Giedrius Sudikas.
Rengiantis debatams kovo mėnesį visuomenės nuomonės tyrimų bendrovė „Spinter“ Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje užsakymu atliko Mažeikių gyventojų nuomonės tyrimą apie pokyčius rajone per pastaruosius penkerius metus, aktualiausias problemas, perspektyvias plėtros kryptis. Didesnė pusė (51 proc.)  apklaustųjų pareiškė, kad Mažeikių kaip „naftininkų miesto“ įvaizdį vertina palankiai. Tik 10 proc. pareiškė, kad tokį miesto įvaizdį vertina neigiamai.
Tačiau regione veikiančios didžiausios šalies bendrovės – Mažeikių naftos perdirbimo įmonės „Orlen Lietuva“ – poveikį rajono ekonomikai mažeikiškiai vertina nevienareikšmiškai. Kiek daugiau nei pusė (51 proc.) gyventojų didžiosios įmonės kaimynystę vertina kaip stiprybę, nes ji užtikrina darbo vietas, moka gerus atlyginimus ir skatina kurtis kitas verslo įmones. Tačiau kita pusė (45 proc.) apklaustųjų laikosi nuomonės, kad glaudus susisiejimas su viena įmone kelia tam tikrą riziką: įmonei užsidarius ar išsikėlus gali stipriai pablogėti viso rajono ekonominė padėtis.
Vyrauja nuomonė, kad pastaraisiais metais Mažeikiuose padaugėjo galimybių susirasti darbą ar kurti savo verslą: 38 proc. gyventojų teigia, kad galimybių atsirado daugiau. Tačiau trečdalis (30 proc.) mažeikiškių mano, kad įsidarbinti ir plėtoti verslą Mažeikiuose sudėtingiau nei kituose Lietuvos regionuose. Tik dešimtadalis sako, kad šioje srityje sąlygos geresnės nei kituose regionuose, o daugiau nei pusė (56 proc.) mano, kad galimybių susirasti darbą ir kurti verslą tiek pat.
Dauguma apklaustųjų labai gerai įvertino per pastaruosius penkerius metus įvykusius regiono infrastruktūros priežiūros kokybės pokyčius (4,1 balo 5 balų skalėje). Gana teigiamai vertinami pokyčiai švietimo ir ugdymo (3,5 balo iš 5) ir socialinės rūpybos paslaugų (3,3 balo) srityse. Pastaraisiais metais įvykę pokyčiai transporto, susisiekimo sistemoje vertinami labiau neigiamai nei teigiamai (2,8 balo).
Paprašyti nurodyti, kokį svarbų klausimą norėtų išspręsti su ES paramos pagalba, daugiausiai mažeikiškių nurodė kelių sutvarkymą. Kita svarbi aktualija – viaduko per geležinkelį statymas – liko antroje vietoje, o trečioje – naujų darbo vietų kūrimas. Daugiau nei pusė (56 proc.) tyrime dalyvavusių mažeikiškių prisipažino nežinantys, kokių strateginių tikslų siekia jų rajonas. Trečdalis respondentų (31 proc.) teigė Mažeikių strateginius tikslus žinantys.
Debatuose Mažeikiuose kartu su Mažeikių rajono meru Antanu Teniu, Mažeikių verslo ir bendruomenės atstovais planuoja dalyvauti asociacijos „Investor‘s Forum“ direktorė Rūta Skyrienė, Lietuvos laisvosios rinkos instituto projektų vadovas Laurynas Rekašius, Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje Spaudos ir informacijos skyriaus vadovas Giedrius Sudikas. Diskusiją ves žurnalistas Aurimas Perednis.
Atviroje diskusijoje, vyksiančioje balandžio 10 d. 15 val. Žemaitijos kolegijos Mažeikių fakultete (Ventos g. 8A, 5 aukštas), kviečiame dalyvauti visus neabejingus Mažeikių ateičiai.
Debatus organizuoja Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto