Mažeikiškiams metus skaičiuoti padės unikalus kalendorius

Retas kalendorių įsigijęs mažeikiškis atsisakė galimybės gauti dailininkės autografą. Autorės nuotrauka

Praėjusią savaitę Mažeikiuose lankėsi Švedijoje šiuo metu gyvenanti, iš Mažeikių kilusi dailininkė-grafikė Asta Norkutė.
Viena iš šio apsilankymo priežasčių – neseniai išleistas 2020-ųjų metų kalendorius. Jį puošia grafikės sukurti piešiniai, kuriuose įamžinti mūsų rajono kultūros paveldo objektai.
Metus skaičiuoti padėsiantis kalendorius, jo atsiradimo istorija pristatyta ir rajono savivaldybės tarybos nariams, ir viešojoje bibliotekoje vykusios Mažeikių knygų mugės lankytojams.

Įgyvendinta daug projektų

Kultūros paveldu besidomintys mūsų rajono gyventojai jau priprato, kad kasmet rajone vyksta įvairūs su kultūros paveldu susiję švietėjiški projektai. Jų įgyvendintas jau ne vienas.
Beveik dvejus metus Mažeikių miesto, rajono gatvėmis bei keliais rieda autobusas, ant kurio pavaizduoti rajone esantys kultūros paveldo objektai. Minint Piliakalnių metus, buvo išleista dailininkės Aldonos Butkuvienės parengta knygutė apie rajono piliakalnius. Šį rudenį buvo išleistos ir suvenyrinės kortos. Ant jų puikuojasi ne tik Mažeikių, bet ir Plungės, Šilalės rajonuose esančios kultūros paveldo vertybės. O kur dar įvairūs konkursai, paveldą pažinti skatinančios ekskursijos.
Ką tik išleistas ateinančių metų kalendorius – dar viena įgyvendinta idėja, kaip populiarinti mūsų rajone esantį kultūrinį palikimą, vertingiausius lankytinus objektus.

Menininkė užaugo Mažeikiuose

Dailininkė, grafikė A. Norkutė gimė Mažeikiuose 1972 metais. Čia ji baigė tuometę 2-ąją vidurinę mokyklą (dabartinę Gabijos gimnaziją), dailės mokyklą. Paskui studijavo dviejose profesinėse mokyklose, įgijo pynėjos iš vytelių, siuvėjos profesijas. 2004 metais Šiaulių universitete baigė grafikos specialybę.
Šiuo metu jau ne vienus metus iš mūsų krašto kilusi menininkė gyvena Mariestado mieste Švedijoje. Ten ji sėkmingai įsiliejo į vietinių gyventojų bei menininkų bendruomenę ir sėkmingai realizuoja savo kūrybines idėjas, įgyvendina įvairius meno projektus.

Dalyvavo menininkų plenere Sedoje

Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Rūta Končiutė-Mačiulienė sako, kad jai susipažinti su A. Norkute padėjo viekšniškė Inesa Stankienė. Pirmiausia ji R. Končiutei-Mačiulienei padovanojo dailininkės sukurtą švedišką kalendorių su jame pavaizduotomis vieno miesto detalėmis.
Savivaldybės paveldosaugininkei, pamačiusiai švedišką kalendorių, kilo mintis, kad būtų gražu, jei ir Mažeikių rajonas tokį turėtų.
„Taip netrukus susipažinome su Asta, ėmėme bendrauti. Liepą Sedoje vyko menininkų vasaros pleneras. Po jo su Asta apvažiavome didelę dalį Mažeikių rajono kultūros paveldo objektų. Juos apžiūrėjome, fotografavome, kalbėjomės, svečiavomės. Na, ir taip gimė šitas puikus kūrinys“, – pasakojo R. Končiutė-Mačiulienė.

Užkodavo simbolių

Dailininkė, mažeikiškiams pristatydama kalendorių, pasakodama apie jame esančius piešinius, džiaugėsi turėjusi galimybę sukurti savo gimtajam kraštui kažką gražaus.
„Galvoju, kad, matyt, tam atėjo laikas. Prieš metus ar dvejus nė nebūčiau galėjusi įsivaizduoti, kad kažką tokio galėčiau sukurti savo gimtajam kraštui ir jo žmonėms. Manau, kad šis kalendorius turės išliekamąją vertę“, – kalbėjo A. Norkutė.

Asta Norkutė buvo atsivežusi ir daugiau savo kūrinių, apie kuriuos noriai papasakojo mugės dalyviams. Autorės nuotrauka

Kalendoriuje esančiuose piešiniuose menininkė kūrybingai pavaizdavo tai, kas mūsų rajone yra gražiausio ir vertingiausio, – bažnytėles, muziejus, paminklus, dvarus. Prieš piešdama grafikė domėjosi ir Mažeikių rajone gyvenusiais bei dirbusiais žmonėmis, jų istorijomis, gyvenimo būdu. Ir piešiniuose paslėpė įvairių simbolių. Pavyzdžiui, lapkričio mėnesio lapelyje, paskirtame Židikams, galima rasti ir arbatos puodelių. Jie yra simbolis to, kad Židikuose gyveno Marija Pečkauskaitė-Šatrijos Ragana, kuri buvo labai vaišinga.
Ir tokių simbolių yra kur kas daugiau. Vartant kalendorių svarbu įsižiūrėti į piešinius, paieškoti šių simbolių.

Tikslas – atpažįstamai perkurta tikrovė

Šiuo metu ne Lietuvoje gyvenanti A. Norkutė pasakojo, kad jai, kaip menininkei, užduotis buvo aiški – nupiešti Mažeikių rajono kultūros paveldo objektus.
„Bet man iš karto kilo tokia mintis, kad aš noriu, jog tai būtų kitaip, kad objektai būtų atpažįstami, tačiau perfiltruoti per menininko mintis bei jausmus. Mes, menininkai, kurdami savo kūrinius, perkeičiame tikrovę. Visi šio kalendoriaus piešiniai yra sustabdyti vaizdai, perkeista tikrovė“, – kūrinius apibūdino dailininkė.
Kalbėdama apie savo kūrybą, ji sakė, kad niekada nekuria norėdama išlieti neigiamas emocijas. Todėl, A. Norkutės žodžiais, ir šis – 2020 metų kalendorius yra „užkrautas“ pačiomis geriausiomis emocijomis bei mintimis.
Dailininkė kalendorių parodė Vilniuje gyvenančiai bičiulių šeimai. Jį pamatę vilniečiai A. Norkutei sakė, kad labai norėtų aplankyti Mažeikių rajoną ir apžiūrėti jame esančias kultūros vertybes.
O juk toks ir buvo šio projekto bei jo sumanytojų tikslas – sudominti žmones, skleisti informaciją.

Galėjo pabendrauti su menininke

Sumanymas buvo toks, kad kalendoriuje būtų pavaizduota bent jau po vieną objektą iš kiekvienos mūsų rajono seniūnijos. Tačiau kūrybiškai dailininkei pavyko į vieną piešinį sudėti ir po kelis objektus.
Kalendoriaus pabaigoje pateikiamas ir sukakčių, kurias kitąmet minės Mažeikių rajonas, sąrašas.
Kalendorius buvo išleistas 500 egzempliorių tiražu ir bus naudojamas reprezentaciniais tikslais. Kalendorių Mažeikių knygų mugės metu galėjo įsigyti jos lankytojai. Jie parodė didžiulį susidomėjimą kalendoriumi, sakė, kad tai bus puiki dovana Kalėdų proga ir čia pat, Lietuvoje, ir užsienyje gyvenantiems artimiesiems bei bičiuliams. Mažeikiškiai nepraleido progos gauti kalendoriui piešinius sukūrusios dailininkės A. Norkutės autografų. O ji mielai juos dalijo bei nuoširdžiai ir kantriai pasakojo, kokios yra grafikos technikos, kaip gimsta kūriniai.

Nida PUKELIENĖ

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto