Mažeikiškių laukia kalvystės šventė

Spaudos konferencija, skirta IV tarptautinei meno ir amatų šventei. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Savivaldybėje pristatyta birželio 7–8 dienomis Mažeikiuose vyksianti IV tarptautinė kalvystės meno ir amatų šventė 2013. Apie ją kalbėjo Savivaldybės vadovai, kultūros darbuotojai, bendrovės „ORLEN Lietuva“ atstovai bei patys kalviai.


Vyksta kas trejus metus

Rajono savivaldybės meras Antanas Tenys informavo, jog tam, kad šventė būtų įdomi, sudaryta ir jau senokai dirba darbo grupė, planuojanti visus šventės renginius. 
Jis priminė, kad kalvių šventė rajone vyksta kas trejus metus, ji visada būna apipinta visokiais renginiais. Žmonės pamatys ne tik Mažeikių kalvių, bet ir iš 11 užsienio šalių atvykstančių jų kolegų darbą.
Tokia šventė Mažeikiuose vyksta todėl, kad mūsų miestas turi daug kalvių, sugebančių įvaldyti šitą seną amatą.


Užsieniečiams – atskira programa

Mero pavaduotoja Sigutė Bernotienė prisipažino šventės laukianti su nedideliu jauduliu, kadangi norisi, kad renginys būtų puikiai organizuotas, nes laukiama svečių, mūsų partnerių iš kitų šalių, su kuriais bendradarbiaujama jau ne vienerius metus. Svečiai ne tik dalyvaus šventėje – jiems parengta atskira programa, išvykos po rajono lankytinas vietas. 
Savivaldybės administracijos kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Rūta Končiutė sakė girdėjusi gerų atsiliepimų apie iki šiol Mažeikiuose vykusias šventes ir išreiškė viltį, kad ši bus dar šaunesnė ir gražesnė. Sudaryta turininga programa, bus organizuojamos parodos, edukaciniai užsiėmimai, konferencija, bus įteikta Mažeikių krašto kultūros premija, o pats šventės įdomumas numatytas birželio 8 dieną.


Nugalėjo kalviai

Kultūros centro direktorė Krista Kinčienė supažindino su šventės ištakomis, kurios siekia 1986 metus, kai vyko respublikinė pynėjų ir amatininkų šventė. Šioje šventėje buvo propaguojami įvairūs amatai, senamiesčio stadione surengti amatų kiemeliai, tada jau dalyvavo ir mūsų kalviai Česlovas Pečetauskas, Algirdas Stankus. Į kitas šventes atvažiavo amatininkų iš užsienio, o kalviai pradėjo imti viršų ir jų atvažiuodavo vis daugiau. 
Antrąją šventės dieną dalyvaus ne vien tik kalviai, susipins senieji, naujieji ir tradiciniai amatai.
Po šventės bus pastatyta kalvio Virgilijaus Mikuckio sukurta skulptūra, kuri dar neužbaigta. Ji bus papuošta visų  kalvių nukaltomis mažesnėmis puošmenomis.
Nuo gegužės 24-osios Kultūros centre vyks Lietuvos kalvių kryždirbystės darbų paroda, o po to bus renkamas Lietuvos kalvių kalvis.


Kalviai – poetiškos sielos

Šventės režisierius Paulius Mylė pastebėjo, jog šventė organizuojama taip, kad tiktų įvairių skonių, požiūrių žmonėms.
„Šventė visada pavyksta tada, kai ji yra daroma nuoširdžiai, be jokių nuolaidžiavimų, o priešingai, su tam tikrais reikalavimais“, – įsitikinęs režisierius.
Pasak jo, mūsų kalviai suvaldo tokį tvirtą metalą, o kai su jais pabendrauji, pasirodo, kad jie yra labai poetiški, nuoširdūs, – tai nugali visus nesusipratimus.
Į kalvystės šventę atvažiuos kalvių ir amatininkų iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Ukrainos, Vokietijos, Čekijos, Lenkijos, Rusijos, Norvegijos, Suomijos, Baltarusijos ir Prancūzijos bei didžiųjų pasaulio kalvystės žurnalų redaktoriai.
Šventėje koncertuos Regimantas Šilinskas, kapela „Virventa“, grupės „Rebelheart“ ir „DAR“.


Laimėjo keturis prizus

Kalvis V. Mikuckis papasakojo apie šventei kuriamą skulptūrą „Kožnas yra savo laimės kalvis“, į kurią bus galima įlipti, nusifotografuoti. Šventės metu bus kalamos gėlės, kurių vainikas papuoš skulptūros viršų. Savo gėlę bus leidžiama kalti ir mažeikiškiams, kurie bent šiek tiek išmano kalvystės amatą. Kalvis Mindaugas Stankus papildė kolegą: jei matysis, kad žmogui darbas nelabai sekasi, jam bus pasiūlyta ateiti į kalvę pasimokyti. 
Skulptūra bus papuošta kalviška atributika, joje įkomponuota pasaga – laimės simbolis. Skulptūroje taip pat bus įpinta įsimylėjusiųjų tilto turėklų detalė, už kurią Ivano Frankovske vykusioje pasaulinėje kalvių šventėje V. Mikuckiui buvo įteikta nominacija. Iš dvidešimties šventės nominacijų tirkšliškis parsivežė net keturias.
Kalvis Algirdas Stankus juokavo, kad kalviai nemėgsta daug kalbėti. Turėdamas galvoje, kad improvizuotose kalvėse itin rimtų dalykų iškalti neįmanoma, jis teigė, jog jo jau ne toks amžius, kad jis dar galėtų žaisti su lėlėmis. O šventės metu mažeikiškiai turės progą bent kiek susipažinti su kalvystės amatu.

2 Atsakymai į “Mažeikiškių laukia kalvystės šventė”

  1. ko čia nesupranti? parašė:

    Šideikienė sakė,kad į šventę neis,nes ji mėgsta kitokį užsiėmimą – sėlinti.

  2. Ateisiu parašė:

    Linkiu didžiausios sėkmės mūsų kūrybingiems kalviams. Džiaugiuosi, kad turime tokių žmonių. Tikiuosi, kad šventė puikiai pavyks.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto