Sausio 1-ąją Mažeikių ligoninei sukako 100 metų. Kaip teigia jos vadovas Sigitas Kaktys, COVID-19 pandemija vos neužgožė šios svarbios Mažeikiams ir Mažeikių medicinai datos. Ir vis tik, nors dalis šiai sukakčiai paminėti skirtų darbų nebuvo įgyvendinti numatytu laiku, tam bus skirti visi 2021-ieji, kai tik medikai ir visa rajono bendruomenė išsivaduos iš koronaviruso gniaužtų.
– Jei nesigilintume į tolimą praeitį (prie ligoninės istorijos „Santarvė“ dar ne kartą sugrįš), kokie svarbiausi įvykiai, susiję su ligonine, turėtų būti paminėti?
– Mažeikių ligoninė plėtėsi kartu su miestu, augant jo gyventojų skaičiui. Didžiausią plėtros pagreitį ji įgavo praėjusio amžiaus 9-ame dešimtmetyje. Tada pradėjo veikti iki šiol tebeveikiantis, neseniai renovuotas pagrindinis ligoninės gydomasis penkiaaukštis korpusas su trijų aukštų priestatu ligonių priėmimui, reabilitaciniam bei vaikų ligų gydymui.
Minimu laikotarpiu naujoje miesto dalyje buvo pastatyta tuo metu bene moderniausia Lietuvoje, aprūpinta tam laikotarpiui pažangiausia įranga, poliklinika. Iki šio laikotarpio išliko ir senoji, jos steigėjo, statytojo, žymaus visos Žemaitijos chirurgo vardu vadinama gydytojo Vlado Burbos ligoninė.
Tačiau svarbi ne statinių istorija, nors ir ji yra reikšminga. Tikrąją mūsų ligoninės istoriją kūrė joje dirbę medikai. Daugelio šių medikų, kovojusių už pacientų gyvybes, vardų laikmečių bangose nebepavyks išsaugoti. Sunku visus ir aprėpti.
Įvairiais laikotarpiais ligoninę savo atsidavimu profesijai garsino gydytojai – prof. B. Baubinas, A. Avyžius, gydytojai S. Žilinskaitė, P. Filipovas, V. Batutis, G. Urbonavičienė, R. Daumantas, S. Urniežius, A. Cucėnienė, S. Buknys, V. Vitkus, A. Milkus, A. Šamrovas, V. Čiuta, V. Brasas, slaugos administratorės R. Kulbytė, M. Stelingienė, A. Mažonienė, E. Mažrimienė ir daugelis daugelis kitų.
– Kuo Mažeikių ligoninė gali didžiuotis šiandien?
– Šiuo metu ligoninė po Nepriklausomybės atkūrimo 1990 metais, atsiskyrus Greitajai med. pagalbai bei įsikūrus savarankiškiems šeimos gydytojų centrams, yra susitelkusi I ir II lygio stacionarinės būtinosios pagalbos paslaugų teikimui. Šiuo metu ligoninėje dirba 450 medikų, iš jų 67 gydytojai, 170 medicinos slaugytojų.
Nuo 2014 metų mūsų ligoninei suteiktas regioninės ligoninės statusas. Tai liudija apie jos vaidmenį regione. Lietuvoje yra tik 11 tokio tipo ligoninių.
Visas straipsnis – antradienio laikraštyje.