Mažeikių rajonas – jau nebe donoras

Savivaldos specialistų skaičiavimais, Mažeikių rajonas dėl „donoro“ statuso prarado šimtą milijonų litų. Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Mažeikiai išsikovojo daugiau lėšų – rajono biudžetui kitais metais atiteks visas surenkamas gyventojų pajamų mokestis. 

Savivaldos skaičiavimais, per dešimt „donorystės“ metų rajonas prarado šimtą milijonų litų. Ir vis tik rajono vadovai dėl mažeikiškiams geros žinios džiaugtis kol kas neskuba – buvo tikimasi svaresnio rezultato.


„Donoras“ – jau dešimt metų  

Ilgą laiką Mažeikiams likdavo ne visas gyventojų pajamų mokestis. 2005 metais rajono biudžetui atitekdavo vos 55 proc., 2006–2009 metais – 90 proc., 2010–2013 metais – 95 proc. 
Mažeikiškiams vis nesisekė išsivaduoti iš „donoro“ statuso bene nuo 2002 metų.  Savivaldybės mero patarėjas Algimantas Čepys yra sakęs, kad per dešimt metų kitoms savivaldybėms remti iš Mažeikių iškeliavo apie 100 milijonų litų.
Mūsų rajonas šiemet dar yra tarp keturių kitų tokių „donorų“. Savivaldybės Finansų skyriaus duomenimis, vienam rajono savivaldybės gyventojui šiais metais tenka 819 litų savarankiškoms funkcijoms vykdyti skirtų lėšų – kai kitose savivaldybėse ta suma yra dvigubai ar net kelis kartus didesnė.
Pagal šį išvestinį rodiklį šiemet ir pernai tarp 60 savivaldybių Mažeikiai yra paskutinėje vietoje.
Ir anksčiau pagal šį rodiklį mūsų rajono gyventojai nebuvo tarp „turtingiausių“: 2011 metais buvome 54-i, 2010 – 58-i, 2009 – 59-i. Lėšų vienam gyventojui atitinkamai teko 751 litas, 757 ir 1 071 litas.


Situacijos neišgelbėjo

Praėjusiais metais mažeikiškiams pasisekė pasiekti permainų. Rajonui tenkanti gyventojų pajamų mokesčio dalis 2013 metais buvo padidinta iki 99 procentų. Tačiau rajono biudžetas dėl to ypač „nepasunkėjo“ – jis pasipildė tik šiek tiek per 380 tūkstančių litų. Mat padidinus procentinę dalį Mažeikių rajono savivaldybei kompensacija buvo sumažinta 55 procentais. 
Mažeikių tokia situacija netenkino ir jie siekė, kad rajono biudžetui atitektų visas surinktas gyventojų pajamų mokestis. Įsijungė savivaldos vadovai, politikai. Buvo viliamasi, kad jeigu nebereikėtų pervesti gyventojų pajamų mokesčio dalies į Valstybės iždo sąskaitą, Savivaldybės pajamos būtų stabilesnės, padidėtų Savivaldybės finansinis savarankiškumas, nes Savivaldybei tektų didesnė dalis savarankiškoms funkcijoms vykdyti.
„Mažeikių rajone susidarė paradoksali situacija, Savivaldybė „donore“ tapo dar 2002 m., o nedarbo lygis, darbingo amžiaus gyventojų skaičiaus mažėjimas, socialinių paramų išmokėjimas ir kiti rodikliai neigiamai paveikė Mažeikių rajono savivaldybės finansines galimybes ir iš klestinčio rajono jis tapo oficialiai pripažintu probleminiu rajonu“, – pabrėžė Seimo narys Kęstutis Bartkevičius.


Viena ranka davė, kita – atėmė

Finansų ministerija jau parengė šalies 2014 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektą. Vyriausybė lyg ir tesėjo mažeikiškiams duotą pažadą. Seimas pritarė siūlymui padidinti Mažeikių rajono savivaldybei paliekamą gyventojų pajamų mokesčio procentinę dalį nuo 99 iki 100 procentų.  
Savivaldybės meras Antanas Tenys dar neskuba džiaugtis. Esą tai tėra projektiniai skaičiai. Įstatymo projektas dar bus svarstomas, galutinai jis turėtų būti patvirtintas tik gruodžio mėnesį.
„Neperšokęs griovio, nesakyk „op“, – žinomą patarlę ištaria meras.

Ką turėjo galvoje rajono vadovas ir su kokiomis biudžeto formavimo subtilybėmis susidurs Savivaldybės finansininkai, skaitykite ketvirtadienio „Santarvėje“. 

9 Atsakymai į “Mažeikių rajonas – jau nebe donoras”

 1. Vaidas>bevardziui parašė:

  Kas jums sake, jog daugiabuciu kiemus uzlopyti kazkas privalo? Kas jus, gal kokia nelieciamuju kasta? Sniega nukast privalo, lapus sugrebt privalo, neigalus jus gal?

 2. Vaidui parašė:

  skirtingai nei jūsų kiemas, daugiabučio kiemas kol kas yra ne daugiabutyje gyvenančių nuosavybė. Jei nepatinka turėti privačią teritoriją, tai kraustykitės į daugiabutį, tada privalės kažkas užlopyti kiemo duobes. O kol mėgaujatės privačia erdve, tai lopykitės pats, arba samdykit, kaip tai padarė Tirkšlių seniūnas.

 3. Tomas parašė:

  Pagaliau, bent vienas Seimo narys padarė kažką apčiuopiamo Mažeikių naudai, iškovojo Mažeikiams nebūtį ir toliau donoru, Bartkevičiau taip ir toliau!

 4. Vaidas to Tadas parašė:

  Jei tau kiemą išasfaltuos , tai pareikši pretenziją , kad negerai išasfaltavo , o kai sužinosi , kad tavo kiemo išasfaltavimas kainavo brangiau , nei pastatyti namą , tai ir širdis gali sustoti .Daugiabučių kiemą gali asfaltuoti kaip nori ir už kiek tik nori , niekas jokių pretenzijų nekelia.

 5. Vaidas to Tadas parašė:

  Taip taip ir mano privataus namo kieme asfalto reiktu, nes kuom as prastesni uz daugiabuciu gyventojus? Pritariat kolegta, ane?

 6. Tadas parašė:

  Tai gal dabar jau ir kiemų asfalto dangą pradės tvarkyti?

 7. Juzi parašė:

  A giliau negali sulystė?

 8. skaitytoja parašė:

  labai graži nuotrauka

 9. JUZIS parašė:

  Puiku….Tai mūsų seimo nario Kęstučio nuopelnai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto