Mažeikių rajone tęsiasi Europos paveldo dienos

Židikuose vykusiame Europos paveldo dienų renginyje skulptoriai pristatė kūrybines idėjas, kaip būtų galima įamžinti rašytojos Marijos Pečkauskaitės atminimą. Šatrijos Raganos bendrijos archyvo nuotr

Praėjusį savaitgalį Renavo dvare prasidėję Europos paveldo dienų (EPD) renginiai ir toliau vilnija per Mažeikių rajoną. Ketvirtadienio popietę besidomintieji mūsų krašto materialiąja ir nematerialiąja kultūra Židikų Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje klausėsi paskaitos, kūrybinių idėjų ir parodos pristatymų, gėrėjosi sakralinės muzikos koncertu.
Baigiamoji šiųmečių EPD dalis sekmadienį vyks Pikeliuose.

Simpoziumo tęsinys

Mažeikių rajono savivaldybės administracijos vyriausioji specialistė paveldosaugai Rūta Končiutė-Mačiulienė teigė, kad rajone jau keletą metų EPD pradedama ruoštis dar vasarą.
Tam skirti ir sakralinio meno ir paveldo simpoziumai „Versmės“. Vasaromis simpoziumų dalyviai kuria, tapo, piešia, restauruoja, o rudenį, EPD renginių metu, pristatomi jų sukurti bei nuveikti darbai.
„Žmogus atsiskleidžia tada, kada gali būti laisvas – kai gali laisvai kvėpuoti, patirti gyvenimo potyrius, kurie įsirašo į tam tikras eilutes ir kartais viską viršija. Sakralinis menas yra tas potyris, tas ypatingas kvėpavimas“, – kviesdamas mėgautis renginiu, kalbėjo Židikų Šv. Jono Krikštytojo parapijos klebonas Dainoras Židackas.

Pristatyta nuotraukų paroda

Ketvirtadienio pavakarę renginyje Židikuose apsilankę kultūros paveldo mėgėjai turėjo galimybę išklausyti menotyrininkės Aleksandros Aleksandravičiūtės paskaitą apie Židikų Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios altorių ansamblį. Pasakodama apie tai, kokias didžiules vertybes paveldosauginiu požiūriu turi Židikai ir židikiškiai savo bažnytėlėje, profesorė pristatė ir tai, kaip dirba, kokiu požiūriu vadovaujasi menotyrininkai.
Paskui buvo pristatomos fotografo, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Algimanto Aleksandravičiaus nuotraukos iš vasarą Židikuose vykusių Šv. Onos atlaidų. Iš Klaipėdos kilęs menininkas džiaugiasi, kad turėjo galimybę sugrįžti į Žemaitiją fotografuoti atlaidų dalyvių. Tačiau ši užduotis jam kartu buvo ir išbandymas. Portretistu save pristatantis fotografas sakė, kad yra pratęs dirbti „akis į akį“ su fotografuojamais žmonėmis. O atlaiduose šio privatumo, darbo „akis į akį“ yra mažiau, o ir pati jų trukmė ribota – vos valanda kita.
A. Aleksandravičiaus įamžintos atlaidų akimirkos bus padovanotos Mažeikių muziejui.

Sekmadienį – baigiamasis renginys

Židikuose vykusio EPD renginio metu visuomenei pristatyta ir dailininkės Rūtos Kučinskaitės bei jos mokinukų, vasarą liejusių akvareles, darbų paroda.
Židikiškiai norėtų prasmingai įamžinti miestelyje gyvenusios ir dirbusios rašytojos, pedagogės, labdarės Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos atminimą. EPD renginio metu trys skulptoriai: Rimantas Eidiejus, Osvaldas Neniškis ir Marius Norkus – pristatė savo kūrybines idėjas, kaip galėtų atrodyti rašytojai skirta skulptūra.
„Kai organizuojame „Versmes“, pirmiausia stengiamės įsiklausyti į vietos bendruomenės poreikius. Dar pavasarį ar žiemą kalbantis su Židikų seniūne, kilo mintis dėl Šatrijos Raganos, kurios buvimas čia, jos darbai vis dar tebejaučiami“, – sakė R. Končiutė-Mačiulienė.
Skulptūrai numatyta vieta – Židikuose, netoli bažnyčios, esantis skveras. Kurio skulptoriaus pasiūlyta idėja ateityje taps realia skulptūra, rinks komisija.
Židikuose vykusį renginį vainikavo sakralinės muzikos koncertas „Tikiu“, kurį atliko valstybinio ansamblio „Lietuva“ choras ir orkestras.
Sekmadienį kultūros paveldo mylėtojai kviečiami į Pikelius, kur vyks baigiamasis EPD renginys.

One Reply to “Mažeikių rajone tęsiasi Europos paveldo dienos”

  1. Jonas parašė:

    nuostabus,prasmingas renginys.ačiū rengėjams ir rėmėjams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto