Mažeikiuose atgijo Maironio dvasia

Konferenciją rėmė Lietuvos švietimo ir mokslo ministerija, jos organizavimu Mažeikiuose rūpinosi Merkelio Račkausko gimnazijos mokytojai Laima Skabickienė, Ona Kelpšienė bei Martynas Januška, taip pat Savivaldybės kultūros centras. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

[nggallery id=230 template=caption]Dvi dienas Mažeikiuose vyksta respublikinė konferencija, skirta kunigo, poeto Maironio 150-osioms gimimo metinėms „Būti su Maironiu“. Jos metu surengti koncertai, paroda, diskusijos ir seminarai.

Improvizuotos šv. Mišios

Ketvirtadienį poeto kūrybos gerbėjai rinkosi į Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčią, kurioje vyko Maironiui skirtos improvizuotos šv. Mišios. Pamokslą pasakė ir savo įžvalgomis apie Maironį pasidalijo bažnyčios klebonas kanauninkas Zenonas Degutis, dainavo mecosopranas Judita Leitaitė, vargonavo Jurgita Kazakevičiūtė, eiles skaitė Merkelio Račkausko ir Gabijos gimnazijų skaitovai, taip pat dalyvavo tautinių šokių ansamblis „Kauškutis“.

Žmogus, poetas, kunigas

Penktadienį renginys persikėlė į Savivaldybės kultūros centrą. Čia konferencijos dalyvius ir svečius pasitiko folkloro ansamblis „Alksniukai“, vestibiulyje eksponuojama Maironiui skirta Merkelio Račkausko gimnazijos moksleivių darbų paroda.
Konferencija prasidėjo seminarų-diskusija „Ką reiškia būti su Maironiu?“, kurioje savo požiūrį į Maironį, jo asmenybę, kūrybą, jos interpretacijas literatūroje, poveikį kitų autorių kūrybai išsakė svečiai iš sostinės: Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto darbuotojai humanitarinių mokslų daktarai Manfredas Žvirgždas, Eugenijus Žmuida ir Aušra Martišiūtė.
Originalių minčių apie Maironį kaip žmogų, jo kūrybą išsakė Vilniaus universiteto docentas Remigijus Tamošaitis, poetė Alma Karosaitė, Rašytojų sąjungos atstovas poetas eseistas Donatas Petrošius.

Skirtingi požiūriai

Kitoje konferencijos dalyje vyko diskusija apie Maironio kūrybą. Joje dalyvavo skirtingo amžiaus, profesijų žmonės. Mokytojams praktikams atstovavo Merkelio Račkausko gimnazijos mokytoja Romualda Žilinskienė, Gabijos gimnazijos lituanistė Genovaitė Valantienė, jų kolegė viešnia iš Tauragės Vitalija Juškevičiūtė.
Visai kitokį požiūrį į Maironį išsakė Vilniaus dailės akademijos leidyklos redaktorius  istorikas Povilas Šverebas, Viekšnių Vinco Deniušio meno mokyklos direktorius vargonininkas Vitalius Lizdenis, Gabijos ir Merkelio Račkausko gimnazijų moksleivės.
Kiek žmonių, tiek požiūrių į tą patį žmogų ir jo kūrybą, – tuo galėjo įsitikinti diskusijos dalyviai.

Daug atlikėjų

Vakarop konferencijos dalyviai bus pakviesti į koncertą „Išliksiu ne vienas“, kuriame dalyvaus M. K. Čiurlionio kvartetas, dainininkė Veronika Povilionienė, saksofonininkas Petras Vyšniauskas, aktorius Vytautas Rumšas vyresnysis, Klaipėdos universiteto Režisūros katedros studentai, Mažeikių Vytauto Klovos muzikos mokyklos kanklininkės ir Choreografijos mokyklos tautinių šokių ansamblis „Kauškutis“.

6 Atsakymai į “Mažeikiuose atgijo Maironio dvasia”

 1. Onute parašė:

  Žinoma, be Mokytojo Martyno šito puikaus renginio visai Mažeikiuose nebūtų buvę. Jis yra didžiausias idėjų bankas, o mes, kolegės, esame tik projekto vykdytojos.
  Norėčiau dar pridurti tiems, kurie nepažįsta dr. R.Tamošaičio.Jis telefone užsirašinėja išgirstas mintis, o prieš kalbėdamas įsijungia mikrofoną ir įsirašo savo kalbą, po to analizuoja ir taip gimsta nauji įdomūs straipsniai.

 2. ačiū parašė:

  puikus renginys ir net reginys. Gražūs koncertai, diskusijos. Nusivyliau docento Tamošaičio požiūriu: prezidiume žaidžia mobiliaku, fotografuoja..pasakyti nelabai ka turi, apart saistymu Maironį su vedomis, o Poetas gal tais laikais net nežinojo, kas tos vedos. Gal reikėtų pagalvoti, kokius lektorius kviesti, juolab, kad pats Tamošaitis prisipažino nesąs Maironio žinovas. O šiaip viskas puiku: dėkui mokytojams Martynui, Onutei, Laimutei, jų vadei direktorei Astai Žukauskienei. Konferencija pavyko.

 3. to lolas parašė:

  Koks skirtumas: liepė neliepė mokytojai. Įdomu, kokiais laikais mokiniai labai jau domėjosi Maironiu? Sovietiniais? Jei anuomet niekas nebūtų liepęs, tai nieko ir nebūtų skaitę ar domėjęs. Ir apskritai kuo domėtųsi? Labai taikliai pasakei: be mokyklos, mokytojo – nė žingsnio. Tik pamiršai pasakyti, kad ir į mišias, ir į koncertą atėjo pakankamai atsitiktinių žmonių.

 4. lolas parašė:

  Būkim biedni, bet teisingi. Mažeikiuose gyvena apie 40 tūkstančių gyventojų, Ši konferencija geriausiu atveju rūpėjo 200 žmonių. 150 iš jų tiesiogiai yra susieti su literatūra (darbas mokykloje, bibliotekoje, kultūros centre ar panašiai). Likusieji 50 yra: 35 mokiniai, kuriems mokytojai liepė parašyti kažkokį darbą apie Maironio kūrybą, 10 Mažeikių guventojų, kurie tirai domisi Maoroniu ir jo kūryba bei 5 visisškai atsitiktiniai praeiviai.
  Galit viską neigt, bet, mano nuomone, Mažeikių kultūrinis gyvenimas šiuo metu yra koks yra.

  PS. Nepatikėsit! Aš čia nereklamau jokios partijos :)

 5. stebėtojas parašė:

  Ne,, bei mokytojas M.Januška“, bet tuo rūpinosi ir tai sumanė jis, nors kai kam tai sunku ir pripažinti. Rašantysis turėtų žinoti realią situaciją.

 6. Vardas (privalomas) parašė:

  Nuostabus renginys, nuostabus J. Leitaitės balsas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto