Mažeikiuose startavo šeštasis meno festivalis

Maestro profesorius Saulius Sondeckis mažeikiškių festivaliui vadovauja šeštąjį kartą. Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Šeštadienį Mažeikiuose prasidėjo VI meno festivalis „Mažeikiai 2012“. Jį pagyvino ir mūsų mieste startavęs pirmą kartą Lietuvoje vykęs klasikinių automobilių ir motociklų ralis „ORLEN Lietuva Classic Rally“.

Ne tik koncertavo

Neoficialiai festivalis prasidėjo koncertu penktadienį: pirmieji svečiai buvo Vokietijos Šteinfurto miesto gospel choras „OnceAgain“. Pirmą kartą Lietuvoje besilankiusiam kolektyvui surengta nedidelė pažintinė kelionė po rajoną: vokiečiai apsilankė V. Klovos muzikos mokykloje bei restauruotame Dautarų dvare, kur juos pasitiko dvaro šeimininkė Gražina Juknevičienė bei ten besisvečiuojanti buvusi diktorė, aktorė Undinė Nasvytytė. Atsidėkodami svečiai ne tik surengė koncertą mažeikiškiams, bet Lietuvos „Bočių“ sąjungos Mažeikių skyriui padovanojo 800 eurų, kad  galėtų pasirūpinti jų globojamais seneliais, neįgaliaisiais.
Šeštadienį aikštėje prie Kultūros centro skambėjo svečių iš Vilniaus – „Sostinės vario kvinteto“ muzika. Muzikantai atliko įvairių epochų ir stilių muziką: klasikinę, džiazo, pramoginę.
Vokiečių choristai taip pat susidraugavo su mažeikiškių „Draugystės“ choru ir pakvietė į festivalį Vokietijoje.
Oficialiame Tarptautinio meno festivalio „Mažeikiai 2012“ atidarymo koncerte Kultūros centro didžiojoje salėje mažeikiškiai klausėsi Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro, kuriam dirigavo profesorius Saulius Sondeckis, koncerto. Muzikantai atliko Mikalojaus Konstantinio Čiurlionio, Pablo Sarasatės bei Piotro Čaikovskio romantinius kūrinius.

Koncertai įvairiose vietose

Iš viso festivalio „Mažeikiai 2012“ programoje numatyta dešimt įvairių žanrų atlikėjų koncertų ir dvi fotografijos parodos. Kinijos fotomenininkų darbų paroda jau veikia Kultūros centre, dar viena  – fotomenininkų iš Baltarusijos paroda mažeikiškius pakvies spalio 10ąją prieš šios šalies valstybinio kamerinio orkestro koncertą.
Didžioji dalis festivalio koncertų vyks Kultūros centro salėje, du koncertai numatyti Renavo dvaro rūmuose: ateinantį šeštadienį čia muzikuos fortepijoninis trio „Musica camerata Baltica“ ir skaitovė Agnė Gregorauskaitė. Į antrąjį koncertą Renavo dvaras pakvies spalio 16 dieną: čia svečiuosis Varšuvos miesto styginis kvartetas „The Strings“.
Taip pat du koncertai bus surengti Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčioje: spalio 7 dieną čia vargonuos profesorius Leopoldas Digrys, dainuos sopranas Irena Milkevičiūtė. Po bažnyčios skliautais skambės ir baigiamasis festivalio koncertas, kuriame dalyvaus trys didžiuliai kolektyvai: valstybinis Šiaulių kamerinis choras „Polifonija“, Klaipėdos kamerinis choras „Aukuras“ bei uostamiesčio kamerinis orkestras.

Kvietimų atsisakyta

Visi festivalio renginiai – nemokami. Šiemet atsisakyta kvietimų į festivalio renginius, vykstančius Kultūros centre. Tai sulaukė įvairių nuomonių: vieni tuo patenkinti, kiti – ne. Kultūros centro direktorė Krista Kinčienė sakė, kad kvietimų sistema leidžia lengviau reguliuoti lankytojų srautus, nes būna atvejų, kad į renginį sueina tiek žiūrovų, kad į salę visi nebetelpa, o saugumo sumetimais jos perpildyti negalima.
„Prisimenu „Žuvėdros“ koncertą, kai mūsų žiūrovai į salę veržėsi vos ne griūdami, lipdami vienas per kitą. Tada vos nesusilaukėm nelaimės“, – kalbėjo K. Kinčienė.
Beje, Klaipėdos universiteto sportinių šokių ansamblio „Žuvėdra“ koncertas numatytas ir šiemet: jis vyks spalio 5 dieną.
Kad kvietimai į renginius reikalingi, K. Kinčienei antrino ir Savivaldybės kultūros ir sporto skyriaus vedėja Angelė Rupkutė: turėdamas kvietimą žiūrovas garantuotas, kad į renginį pateks, žinos, kur jam sėstis, tad jokių nesusipratimų nebus.
„Bet vėlgi: kai dėl didelio žiūrovų antplūdžio kvietimų į renginius žmonės nebegaudavo, pasigirsdavo kalbų, kad juos išsidalijo Rupkutė ir Kinčienė“, – teigė vedėja.

Kuo skirtingesni žanrai

Festivalio programą sudarinėja jo meno vadovas, Mažeikių Garbės pilietis profesorius Saulius Sondeckis, jam talkina Vytauto Klovos muzikos mokyklos direktorius Ričardas Grušas, programa,  ypač jei joje yra sakralinės muzikos kūrinių, derinama ir su Mažeikių dekanu Zenonu Degučiu.
Sudarant repertuarą pirmiausiai žiūrima, kad muzika būtų kuo įvairesnė – skirtingų žanrų, skirtingų programų.
Bendra tematika šiemet skirta Maironio 150osioms gimimo metinėms, todėl oficialaus festivalio atidarymo metu Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras programą pradėjo lietuvišku kūriniu – M. K. Čiurlionio simfonine poema „Miške“.
Šiemet programoje nėra nė vieno spektaklio. R. Grušas tai paaiškina tuo, kad didesnės apimties rimtas spektaklis kainuoja apie 20–30 tūkstančių litų, taigi to neleidžia festivalio biudžetas.
„Rengti kokį monospektaklį – nėra festivalio prerogatyva, bet tai nereiškia, kad spektaklių atsisakysime. Šiemet turėjome mažai laiko, o susitarti su režisieriais, su aktoriais reikia daug laiko. Bet ateityje tikrai stengsimės, kad programoje būtų dramos spektaklis, šokis ir muzika“, – žadėjo R. Grušas.

10 Atsakymų į “Mažeikiuose startavo šeštasis meno festivalis”

 1. ZENONAS parašė:

  Viskas puiku. Festivalis ne piligrimams, festivalis mums. Tikrai reikalingi ir neeiliniai renginiai. Smagu kad žinodami savo galimybes „nestatome“Vasiukų, o nešame muzikinę kultūrą į rajoną. Džiaugiuosi kad tai vyksta ir tuo kas vyksta. Sėkmės.

 2. JO parašė:

  NA komentatoriai ir duodat, organizuoja žmonės festivalį, kviečia į nemokamus renginius, o jums vistiek blogai….. Nepatinka neikit… yra tokių kuriems patinka :)

 3. Organizacija parašė:

  Na, mieli komentatoriai, šis festivalis, pasak jūsų, galima sakyti nenusisekęs. Kuris imsitės organizuoti kitą? Viktoras, „komentatorius“ ar „pritariu“? Tokį rimtą, turtingą, vertą žiniasklaidos dėmesio, su būriais turistų ir piligrimų. Su teisingais atrankos kriterijais. Kuris surasite lėšų. Tikiuosi 400000LT pakaktų? Tai būtų panašiai tiek, kiek VIENAM olimpiečiui paskyrė vyriausybė, kuri be visų kitų pažadų per ankstesnius rinkimus žadėjo remti ir puoselėti kultūrą.

 4. Viktoras parašė:

  Ir šis festivalis, yra „pritemptas“ prie vadinamos meno tarybos „vadybinių“ sugebėjimų ir varganų biudžeto pinigėlių. Gero festivalio ateityje tikrai reikėtų, bet tokio formato ir kokybės renginys savaime atmirs. Lietuvoje tokių renginių vyksta visur ir kasdien. Šis festivalis nesudomino rimtos, kultūrą atstovaujančios žiniasklaidos, kultūros specialistų vertinimų, neplūsta būriai turistų ir piligrimų, juo labiau turistų iš kaimyninių rajonų ar valstybių. Spekuliuojama išgalvotais skaičiais ir ištiktukais: „-ach!“ ir „-och!“

 5. to komentatorius parašė:

  Uztat buvo linksma ir visiem patiko. Todel ir reikalinga ivairove, o ne tik auksto lygio ir uz superine kaina.

 6. komentatorius parašė:

  Vokiečių choro pasirodymas buvo žemesnio negu vidutinis lygio. Keisti tie atrankos kriterijai į Mažeikų festivalį

 7. pritariu parašė:

  kažkaip atmestinai fesivalio programa sudaryta negi nematote nerandate naujų vardų, ar į provinciją tinka bet kas svarbu užsidėt +, kad kažką atlikote…..

 8. vartotojas parašė:

  Suformuoti vartotojiškos visuomenės įpročiai + jaunatviškas maksimalizmas. Mums reikia!!! Turim TV su 20 programų, bet mums to nepakanka, reikia 60. Kas čia per festivalis su keliais kolektyvais, ir tie patys tik pagyvenusiems? Mums reikia daugiau, kaip kad per TV rodo. Kas per organizatoriai, kad tiek tepasiūlo, kas čia toks per profesorius dar?.. ATSIPRAŠAU.

 9. tikrai parašė:

  praėjusiais metais festivalio programa buvo daug įvairesnė: ir jaunimui skirtų renginių buvo, džiazo koncertų. Šiemet programos sudarytojai vėl tuos pačius kolektyvus bruka: pastebėjau, kas vis tie, su kuriais dirba maestro Sondeckis. Galėtų profesorius ir kitokių kolektyvų parinkti ar aš čia ko nesuprantu? Negi vėl viskas kažkam į pelną sueina?

 10. Aha parašė:

  Prajuokino „Sudarant repertuarą pirmiausiai žiūrima, kad muzika būtų kuo įvairesnė – skirtingų žanrų, skirtingų programų“. Kažkaip programoje matau beveik vien kamerinę muziką. Trūksta įvairovės, menas tai ne tik klasikinė muzika. Prašau kitais metais neužmiršti ir jaunimui skirtų koncertų. Taip pat įdomu koks šiemet biudžetas( ir koks buvo preitais metais) jei nėra spektaklio, nes preitas metais spektaklis labai pagyvino Meno festivalį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto