Medaus ženklinime neturi būti vartojamas terminas ,,natūralus“

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba atkreipia šalies bitininkų, medaus pakuotojų ir prekybininkų dėmesį, kad medaus ženklinimo etiketėje negali būti vartojamas terminas „natūralus“. Tokias išvadas pateikė Žemės ūkio ministerija, įvertinusi atitinkamą Europos Komisijos išaiškinimą.


Toks ženklinimas klaidina pirkėją

Kreipimąsi dėl medaus ženklinimo išaiškinimo inicijavo Lietuvos bitininkų sąjunga. Europos Komisija, išnagrinėjusi Žemės ūkio ministerijos kreipimąsi, informavo, kad termino „natūralus“ medaus pavadinime neturėtų būti. 
Europos Komisijos nuomone, termino „natūralus“ vartojimas medaus pavadinime neatitinka Direktyvos 2000/13/EB reikalavimų, kad produktų ženklinimo būdai neturi klaidinti pirkėjo dėl padarytų užuominų apie ypatingas maisto produkto savybes, kai tokias pačias savybes turi visi panašūs produktai.
Siekiant išvengti galimų nuostolių, bitininkams ir medaus verslu užsiimantiems asmenims bus leista per nustatytą laikotarpį, suderinus su atitinkama teritorine valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba, sunaudoti turimas medaus ženklinimo etiketes arba jas pakoreguoti.


Kas turi būti etiketėje

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Veterinarijos sanitarijos skyriaus vyriausiasis veterinarijos gydytojas Jonas Stanius paaiškino, kad medaus ženklinimo etiketėse turi būti nurodytas produkto pavadinimas, įmonė arba bitininko pavardė, adresas, užrašas „Tinka vartoti iki“, nurodant datą. 
„Privaloma taip pat nurodyti medaus kilmės šalį. Jei medus surinktas keliose Europos Bendrijos (EB) valstybėse narėse ar trečiosiose šalyse, etiketėje taip pat turi būti pažymėta: ,,EB medaus mišinys“, „ne EB medaus mišinys“ arba ,,EB ir ne EB medaus mišinys“. Priklausomai nuo gamybos būdo, medus gali būti korinis, su korio gabaliukais, nuvarvėjęs, išsuktas, išspaustas, filtruotas, konditerinis. Tam tikrais atvejais šis saldus produktas gali būti vadinamas rapsų, grikių, nektaro, lipčiaus medumi, tačiau tokie pavadinimai, kaip ,,pavasario gėlių medus“, ,,vaistinių augalų medus“ ir pan., negali būti vartojami, kadangi nėra pagrįsti.
Pavadinime gali būti nurodomas regiono ar teritorijos pavadinimas, jei medus surinktas tik nurodomame regione, todėl medaus pavadinime vartojamas terminas, pavyzdžiui, ,,lietuviškas“, teisės aktų nuostatų nepažeidžia“, – teigė J. Stanius.

2 Atsakymai į “Medaus ženklinime neturi būti vartojamas terminas ,,natūralus“”

  1. nesąmonė parašė:

    vieni pardavinėja tik bitelių pagamintą produktą, kiti cukrintą. tai kaip žmogui nusipirti normalų produktą? pvz. man to cukraus nereikia.

  2. GMO parašė:

    Kada tai pastebejote? Tiek metu lentynose puikavosi tokie uzrasai ant medaus stiklainiu,parduotuvese.O kodel cia taip staiga?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto