Medikai: nekeliaukite į Zikos viruso cirkuliavimo šalis

Zika virusas gali staigiai peraugti į pandemiją. EPA-ELTA nuotr.

Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja Orina Ivanauskienė perspėja, kad Zikos virusinės infekcijos protrūkis daugelyje vietovių sparčiai vystosi, ir keliautojams būtina žinoti apie galimas grėsmes jų sveikatai.

Įvardytos šalys

2016 m. sausio 21 d. Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centro (ELPKC) atliktu grėsmės vertinimu, įvardintos šalys, kuriose registruojami Zikos viruso infekcijos atvejai.
Susirgimai sparčiai plinta Salvadore, Venesueloje, Kolumbijoje, Brazilijoje, Suriname, Prancūzijos Gvinėjoje, Hondūre, Meksikoje, Panamoje, Martinikoje.
Pavieniai susirgimų atvejai registruojami Bolivijoje, Ekvadore, Paragvajuje, Barbadose, Haityje, Gvatemaloje, Puerto Rike.

Privalo pasikonsultuoti su savo gydytojais

Medikai įspėja, kad besilanką šiose šalyse žmonės būtinai turėtų naudoti asmenines apsaugos priemones, skirtas apsisaugojimui nuo uodų įgėlimų.
Kadangi Aedes uodai gelia dienos metu, asmeninės apsaugos priemonės turėtų būti naudojamos ir patalpų viduje, ir lauke visą dieną. Ypač esant didžiausiam uodų aktyvumui (anksti rytą bei vėlų vakarą prieš saulėlydį).
„Keliautojai, turintys imuniteto sutrikimų ar sunkių lėtinių ligų, privalo pasikonsultuoti su savo gydytojais ar prašyti patarimo iš kelionių klinikos specialistų prieš iškeliaudami. Besilaukiančios moterys ir moterys, planuojančios nėštumą, privalo pasikonsultuoti su savo gydytojais. O dar geriau, – atidėti kelionę į Zikos viruso paveiktas šalis“, – teigia O. Ivanauskienė.

Simptomai – per 3 savaites

Specialistai dar primena, kad kai kurių repelentų, apsaugančių nuo uodų, nerekomenduojama naudoti kūdikiams iki 3 mėnesių. Visiems, atsidūrusiems Zikos viruso infekcijų zonose, patariama vilkėti marškinius ilgomis rankovėmis ir ilgas kelnes, ypač esant didžiausiam uodų aktyvumui. Taip pat – naudoti insekticidais apruoštus tinklelius nuo uodų, jei apgyvendinimo vietos nėra tinkamai apsaugotos ar kondicionuojamos.
Keliautojai, kuriems per 3 savaites grįžus iš paveiktos teritorijos išsivysto ligos simptomai, panašūs į dengė karštligės, čikungunijos ar Zikos virusinės infekcijos simptomus, privalo nedelsiant kreiptis į sveikatos priežiūros specialistus.
Besilaukiančios moterys, kurios keliavo teritorijoje, kur plinta Zikos virsinė infekcija, turi pasakyti apie savo kelionę nėštumą prižiūrinčiam gydytojui, kad būtų tinkamai apžiūrėtos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto