Merkelio Račkausko gimnazijai – OLWEUS sertifikatas

Direktorė Asta Žukauskienė (dešinėje) ir socialinė pedagogė Gitana Svirskienė su OLWEUS International Ltd. direktoriumi Reidar Thyholdt po sertifikato įteikimo. Nuotrauka iš gimnazijos archyvo

Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijoje įgyvendinama OLWEUS INTERNATIONAL programa.

Tai programa, padedanti mažinti patyčių ir kitokio asocialaus elgesio apraiškas.
OLWEUS programos esmė – išmokyti visą mokyklos personalą atpažinti, pastebėti patyčias ir tinkamai į jas reaguoti.
Šią savaitę gimnazijos atstovai iš sostinės parsivežė setifikatą, liudijantį, kad mokykla daug pasiekė patyčių prevencijos srityje.


Pripažinta viena iš efektyviausių

OLWEUS programa yra sukurta Norvegijoje. Jos autorius – profesorius Dan Olweus, daugiau kaip 30 metų nagrinėjantis patyčių ir smurto temas. 
Programa sėkmingai taikoma ne tik Norvegijoje, bet ir kitose šalyse – JAV (36 valstijose), Švedijoje, Islandijoje.
Smurto tyrimų ir prevencijos centras JAV, Kolorado valstijoje, paskelbė ją viena iš 12 efektyviausių smurto prevencijos programų pasaulyje. Jos įgyvendinimo rezultatai rodo, kad stipriai sumažėjo patyčios tarp bendraamžių mokykloje (30–70proc.), taip pat pagerėjo santykiai ne tik tarp bendraamžių, bet ir tarp mokinių ir mokytojų.
Šioje programoje dalyvavę mokytojai ir mokiniai įgijo didesnę socialinę kompetenciją, reikšmingai sumažėjo asocialių poelgių (vandalizmo, muštynių, vagysčių, pamokų praleidinėjimo).


Pradėta prieš penkerius metus

2008-ųjų pradžioje Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija pasirašė bendradarbiavimo sutartį su bendrove OLWEUS International AS, kuri apmoko OLWEUS programos instruktorius, padeda vykdyti tyrimus bei užtikrina programos vykdymo kokybę. Programos įgyvendinimo funkcija deleguota Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centrui.  
Nuo tada OLWEUS programą mokyklose padėjo įgyvendinti norvegų paruošti lietuvių instruktoriai, kurie dirbo su mokyklos bendruomene institucijos, klasės bei individualiame lygmenyse.
Į programos vykdymą taip pat buvo įtraukti pedagogai, klasės auklėtojai, specialistai, mokiniai ir jų tėvai. Mokyklos aplinka pertvarkoma taip, kad mažėtų galimybės patyčioms atsirasti, mažėtų aukų kančios ir gerėtų mokinių tarpusavio santykiai.
Merkelio Račkausko gimnazijoje šia programa susidomėta dar 2009-aisiais. Intensyviai ji buvo vykdoma 18 mėnesių. Tuo laikotarpiu visa gimnazijos bendruomenė mokėsi pastebėti, atpažinti ir tinkamai reaguoti į patyčias bei kitą netinkamą elgesį.
Mažeikių rajone šiuo metu yra dvi sertifikuotos OLWEUS programos instruktorės: Audronė Buzienė ir Gitana Svirskienė. Gimnazijoje programą įgyvendinti padėjo instruktorė A. Buzienė.


Viena iš 22 šalies mokyklų

Kasmet gimnazistai dalyvauja tarptautinio mąsto apklausoje, kurią vykdo Bergeno universitetas. „Labai džiaugiamės, kad mūsų gimnazijos apklausos rezultatai buvo prilyginti Norvegijos mokyklų rezultatams ir kiekviename etape tik gerėjo“, – pasakojo gimnazijos socialinė pedagogė ir programos instruktorė G. Svirskienė. 
Gimnazijai, iš pradžių įgyvendinus 18 mėnesių, kitaip trijų semestrų etapą, buvo pasiūlyta įdiegti OLWEUS programos kokybės užtikrinimo sistemą (OPKUS), kuri truko dar 18 mėnesių. Mokykla nusprendė tęsti šią reikalingą ir visiems naudingą veiklą.
Šiemet balandžio mėnesį Merkelio Račkausko gimnazijoje vyko auditas, kurį atliko OLWEUS programos administratoriai ir koordinatoriai.
Rugsėjį mažeikiškiai gavo džiugų laišką iš Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centro. Jame informuojama, kad po patikrinimo sertifikuotos 22 Lietuvos OLWEUS mokyklos, tarp jų – ir Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazija. Sertifikatas liudija, kad mokykla laikosi OLWEUS standarto reikalavimų, tai yra vykdo sistemingą patyčių prevenciją ir sprendžia įtariamų ar patvirtintų patyčių atvejus.

13 Atsakymų į “Merkelio Račkausko gimnazijai – OLWEUS sertifikatas”

 1. Aš ir manau, parašė:

  Miunchauzenai, kad „das ist „Čėpucha“, mein Freund!“

 2. Baron Münchausen von Bugenen parašė:

  Negi į Stulpino malūną 2003 metais buvo užvirtęs Moulin Rouge tiesiai iš Paryžiaus, kad taip linksma buvo, kad tiek daug gimnazisčių tenais būta iš Merkelioko gimzės? Ir dar per Kalėdas? Netikiu, veikiau Herbert Marcuse vaiduoklis su savo Smurto plėtros programa buvo užsukęs. Tas dabartinio pasaulio viešpats kartu su Banku, kurio pažymėjimu taip džiaugiasi dirikė? Manyčiau, kad šita popierka bus gera proga pamobinguoti gimnazijos drebules, ne daugiau, tschüß!

 3. Vardas (privalomas) parašė:

  Kasmet užplūsta gimnaziją nežinia kur besiauklėjusių vaikų: nežino, kad reikia sveikintis, kad netinka spjaudytis ant grindų, keiktis, eiti per pėsčiųjų perėją, kai dega žalia, o ne raudona šviesa, net jei mašinos nėra arti, kad per tvorelę negalima šokti, nes gali atsidurti po mašina. Gal vis dėlto mokytojas nėra mokiniui toks draugas, kad mokinys galėtų uždėti mokytojui ant pečių ranką?
  Suplūsta nežinia iš kokių užkaborių, kur viskas buvo leidžiama. Gal kartais tėvai pasidomėtų ir pamatytų, kas darosi per ilgesnes pertraukas, kai atlekia iš gretimų mokyklų į Maximą Žemaitijos gatvėje govėdos ir šokinėja per užtvertą įėjimą, kaip mėsos kiosko pardavėja net šepetį pasiėmė, kad apsigintų nuo 10-14 gaujos, kai ši įsiveržė pro duris ir tyčiojosi.

 4. Atsakymas į apklausą parašė:

  Man patinka viskis, 2003 metų Kalėdos(jos buvo nepakartojamos Stulpino Raudonajame malūne, gimnazisčių buvo iki valiai) ir, be jokios abejonės, klastingos dirikės, gebančios mobinguoti paikas drebules-mokytojuškas. Ir nereikia bailių gailėti, nes pačios to vertos – mobingo!

 5. Mama parašė:

  Mano vaikas mokosi šioje mokykloje, kasdien aptariame dienos įvykius. Vyksta toje mokykloje patyčios, ir jos skausmingos, mokiniai tyčiojasi vieni iš kitų, tiek realiai tiek virtualiai, mokytojai iš mokinių, mokiniai iš mokytojų. Račkausko jaunimas rūko miesto skvereliuose, netgi už mokyklos ar netoli jos. Problemos tos pačios kaip ir buvo….niekas nepasikeitė, o kad mokykla dirba ir dalyvauja projektuose tai sveikintina. Bet rezultato realiai nėra….

 6. oi, dar viena aktuali apklausa parašė:

  „Kiek gimnazijoms reikia sertifikatų, kad galėtų puikiai darbuotis?“ a) 1, b) 5, c) 64 ir daugiau.

 7. apklausa parašė:

  Šiek tiek ne į temą. Pastebėjau, kad „Santarvė“ nuolat rengia skaitytojų apklausas. Ypač „savalaikiais ir aktualiais“ klausimais. Siūlau surengti dar kelias, labai svarbias apklausas. Pvz.: „Ar jums patinka reklamuojamas viskis?“. Atsakymų variantai galėtų būti: a) Labai skanus, b) geras dizainas, c) galėtų būti stipresnis, d) dar neragavau, bet įsigysiu ir paragausiu su šeima, kurioje 2 gimnazistai. Kitas klausimas galėtų būti „Kaip sutikote 2003 Kalėdas?“ Ats. variantai: a) Puikiai, b) nelabai, c) prisigėriau viskio, nebeatsimenu. Ir t.t.
  Sėkmės!

 8. Mokinio mama parašė:

  Tikra tiesa,kad šioje mokykloje nėra patyčių nei iš mokytojų,nei iš mokinių. Sėkmės Jums ir toliau !!!!

 9. Tomas parašė:

  Tai dabar tas sertifikatas leidžia direktorei tyčiotis iš mokytojų ir kitų darbuotojų…

 10. pritariu parašė:

  pritariu von Bock mintims…juokingi pasygyrimai- situacija juk kitokia- visi mąstantys žino

 11. Vardas (privalomas) parašė:

  O prie ko cia mamyte ir mokykla??????

 12. von Bock iš Dautarų parašė:

  Tipiškas Pliurpalogijos arba Markuzos pažymėjimas, kuris, manau, kad ne tik nemažins patyčias tarp bendraamžių gimnazijoje ir apskritai mokyklose, o atvikščiai, kaip pas mus gaunasi, didins ir tikrai nepagerės santykiai ne tik tarp bendraamžių, tarp mokinių ir mokytojų, bet ir apskritai visuomenėje. Wall Street’as(Bankas) nori pakartoti 1929 metų fintą ir sukelti pasaulinį gaisrą, nes taikiu būdu tokio pobūdžio krizės dar niekad iki šiol nesisprendė. Markuzininkės mano, kad gimazijos vaikučiai ir jų tėveliai tokie jau pūkuoti dunduliukai – nieko nei mato, nei supranta. Faktai ir tik faktai, faktų istorija byloja visai ką kitką. Logiškai ir kritiškai mąstantiems eiliniams mažeikiečiams tai ne tik kad juokingai, bet ir visai nerimtai atrodo, nes pavargo nuo faktų interpretacijų ir kvailų naratyvų, per kuriuos vaikai nebeskiria, kur tiesa, o kur melo ir dezinformacijos propaganda – Oligarchijos propaganda ir neteisėtai Blogio imperijos primetama valia. Gali ir pats naratyvą susigalvoti ir jei jis patiks oligarchui, duos jam pelno – būsi paremtas ar paremta, gausi pažymėjimą ir galėsi toliau balamūtinti prastuomenę ir varyti į neviltį Mažeikių apskrities paprastus žmones – vyti iš Tėvynės.

 13. parašė:

  Sveikinu,šaunuolė Gitana, kaip ir jos mamytė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto