Merkelio Račkausko gimnazijoje atidaryta STEAM laboratorija

Nuotr. autorės

Pirmadienio popietę Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazija pristatė naują STEAM gamtamokslinę laboratoriją ir į šį renginį pakvietė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovę, Mažeikių rajono savivaldybės vadovus, kolegas iš kitų mokyklų, socialinius partnerius.
Ne iš vieno laboratorijos atidarymo dalyvio lūpų nuskambėjo mintis: „Jei tik anksčiau būtų buvę tokių galimybių mokytis taip, kaip gali mokytis šiandieniniai gimnazistai…“

Turi gamtos mokslų laboratoriją

Abreviatūra STEAM, sudėliota iš anglų kalbos žodžių, reiškia: gamtos mokslai, technologijos bei informacinės technologijos, inžinerija, menai ir matematika.
Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijoje, dalyvaujant būriui kitų miesto mokyklų, savivaldos atstovų, oficialiai atidaryta tik vienos iš STEAM šakų – gamtos mokslų laboratorija. Tad svajonėms, idėjoms ir jų įgyvendinimui vietos dar tikrai daug, bet reikia ieškoti galimybių, kaip visa tai paversti realybe.
Prieš tai, kai svečiai buvo palydėti į ketvirtajame gimnazijos aukšte įrengtą modernią laboratoriją, jie turėjo galimybę išgirsti, kaip idėja, svajonė mokykloje turėti gamtos mokslų centrą, dirbant kantriai, žingsnis po žingsnio einant pirmyn, tapo realybe.

Pradininkas – biologijos mokytojas

Gimnazijos direktorė Asta Žukauskienė svečius pirmiausia palydėjo į biologijos mokytojo eksperto Algirdo Vilko kabinetą.

Pasak direktorės, šis mokytojas pirmasis ėmė ieškoti galimybių, rėmėjų, rašė ir teikė projektus, kuriuos įgyvendinus būtų galima papildyti biologijos mokymą ir mokymąsi šiuolaikiškomis, įdomesnėmis priemonėmis.
Mokytojas svečiams parodė mokomąjį filmuką apie kvėpavimo sistemą, apie plaučių difuzijos procesą. Gimnazijos svečiai šį filmuką žiūrėjo užsidėję 3D akinius, įsigytus „Geros valios“ fondo lėšomis.

Svečiai aplankė hibridinę klasę, o apie darbą joje papasakojo mokytoja Silva Paulauskienė.

„Mokytojo Algirdo parašyti projektai, teiktos paraiškos, gautas finansavimas ir įsigytos priemonės buvo mūsų bendruomenės pirmieji žingsneliai į STEAM ir gamtos mokslų laboratoriją. Todėl šiandien negalime aplenkti šios klasės ir nepristatyti šio žmogaus, nuo kurio prasidėjo mūsų kelionė į tai, ką turime ir kuo norime pasidžiaugti“, – kalbėjo A. Žukauskienė.
Istorijos mokytoja Silva Paulauskienė pademonstravo hibridinės klasės suteikiamas galimybes mokytojui ir mokiniams.

Tarp 30-ies stipriausiųjų

Lietuvos švietimo sistemoje 2019 metais atsirado sąvoka „Kokybės krepšelis“. Jo lėšos buvo numatytos šalies mokinių pasiekimams gerinti.
Buvo atrinktos 180 Lietuvos bendrojo ugdymo įstaigų. Iš jų asignavimus gavo 30 mokyklų, turinčių stiprią geros mokyklos požymių raišką, ir 150 mokyklų, turėjusių silpną geros mokyklos požymių raišką.
Tarp tų 30-ies stiprią raišką turinčių mokyklų buvo ir Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazija.
„Kad taptume stiprios raiškos mokykla, reikėjo tam tikrų ugdymo rezultatų, reikėjo, kad būtų atliktas išorės vertinimas ir būtų pasiekimų atitinkamose srityse. Mokymosi rezultatai, ugdymasis, lyderystė, vadyba turėjo būti įvertintos pakankamai aukštais balais. Įtakos turėjo ir tokie dalykai, kaip mokinių pavėžėjimas, nemokamą maitinimą gaunančių mokinių skaičius“, – pasakojo gimnazijos direktorė A. Žukauskienė.
Pasak vadovės, gimnazija turėjo tikslą siekti kiekvieno mokinio pažangos kokybiškai bei šiuolaikiškai organizuojant ugdymo procesą. Norint taip ugdyti, gamtos mokslų mokymosi procesui reikėjo naujovių, šiuolaikinių technologijų.

Nė euro patalpoms įrengti

Gavus lėšų iš „Kokybės krepšelio“, buvo įsigyti laboratoriniai baldai, naujausia įranga: ištraukiosios spintos ir rankovės, ampermetrai, mikroskopai, preparavimo įrankiai – viskas, ko reikia biologijos, chemijos, fizikos mokymui.
Teko susidurti su problema: šio krepšelio lėšomis mokykla gali įsigyti įrangą ir baldus, tačiau negali apmokėti patalpų remonto bei statybos darbų.
Sprendžiant šią problemą, gimnazijos bendruomenę suprato ir padėjo Mažeikių rajono savivaldybė.
Kita vertus, „Kokybės krepšelio“ lėšomis gimnazijos bendruomenės nariai turėjo galimybę aplankyti kitas inovatyvias šalies mokyklas, gimnazijos mokytojai dalijosi patirtimi ir su kitų rajono mokyklų pedagogais – jie surengė 11 seminarų, paskaitų.

Dėkojo pasišventusiems mokytojams

A. Vilkas, Lina Vičiulienė, Audronė Čekytė, Aistė Daubarienė, Vitalija Plonienė, Vilma Riaukienė, Rasa Puplauskienė – gamtos mokslus Merkelio Račkausko gimnazijoje dėstantys mokytojai.
A. Žukauskienės žodžiais, tai kūrybingi, pasišventę savo darbui, turintys įvairių idėjų, svajojantys ir tikslo siekiantys mokytojai, kurių kvalifikacija dera su šiuolaikinėmis technologijomis.
„Džiaugiamės, kad dar pavasarį, prieš brandos egzaminus, mūsų abiturientai jau turėjo galimybę ateiti į laboratoriją, pabandyti dirbti joje. Kiekvienoje srityje, kad ir kur žiūrėtume, puikūs mokinių pasiekimai, puikūs rezultatai“, – kalbėjo direktorė.
Laboratorijos atidarymo metu mokytojoms L. Vičiulienei ir A. Čekytei buvo įteikti Švietimo, mokslo ir sporto ministrės Jurgitos Šiugždinienės pasirašyti padėkos raštai už puikų mokinių paruošimą olimpiadoms bei brandos egzaminams.

Liko nustebę ir sužavėti

Simbolinę STEAM laboratorijos atidarymo juostelę perkirpo Mažeikių rajono mero pavaduotoja Sigutė Bernotienė bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos vyriausioji specialistė Regina Pocienė.
„Mes, čia atėjusieji, likome sužavėti naujausiomis technologijomis, naujomis galimybėmis“, – sveikindama gimnazijos bendruomenę, kalbėjo vicemerė.
Pasak R. Pocienės, stiprią gerosios mokyklos požymių raišką Telšių apskrityje turi tik dvi mokyklos – Mažeikių Merkelio Račkausko ir Telšių Žemaitės gimnazijos.
„Tai, kad turite tokią laboratoriją, yra dėl jūsų pačių nuveiktų darbų bei pasiekimų. Džiugu, kad šiandien šitokiu būdu pristatote, ką esate nuveikę“, – kalbėjo ministerijos atstovė.
Laboratorijos atidarymo dalyviai buvo pakviesti trumpam tapti mokiniais – atlikti laboratorinį darbą, kurio metu maišant įvairias chemines medžiagas buvo išgaunamos spalvos ir jomis piešiama.
Nuotr. autorės, iš Savivaldybės ir gimnazijos archyvų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto