Minime Gedulo ir vilties dieną

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Lietuvoje minima Gedulo ir vilties diena.  Šiai liūdnai datai paminėti ir Mažeikiuose keliamos valstybinės vėliavos, vyksta renginiai.

Visame rajone

Šią dieną dar savaitgalį minėjo lūšiškiai. Lūšė – viena iš rajono vietų, iš kurios žmonės, masiškai suvaryti į gyvulinius vagonus, buvo vežami į Sibirą.
Trečiadienį Mažeikiuose ir kitose rajono vietovėse vyksta ne vienas šiai datai skirtas renginys: 11.30 val. Urvikių kultūros centro parkelyje – popietė „Tremties keliu…“.
12 val. Laižuvoje, prie tremtinių atminimo vietos – minėjimas.
14 val. Sedos kultūros centre filmo „Ekskursantė“ peržiūra.
15 val. Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčioje bus aukojamos šv. Mišios, 16.30 val. Viekšnių kultūros centre – literatūrinė kompozicija, kino filmas „Ekskursantė“.
17 val. Sedos kultūros centre dokumentinio filmo „Ledo vaikai“ peržiūra, vėliau prie arbatos puodelio – prisiminimai apie tremtį.
17.30 val. Mažeikių rajono savivaldybės kultūros centro Didžiojoje salėje vyks koncertas ,,Amžinam įšalui tirpstant“. Dalyvaus Mažeikių rajono savivaldybės tremtinių ir politinių kalinių mišrus choras „Atmintis“, Kretingos rajono savivaldybės kultūros centro tremtinių ir politinių kalinių mišrus choras „Atminties versmė“, Mažeikių trečiojo amžiaus universiteto mišrus choras „Melodija“, Mažeikių rajono savivaldybės kultūros centro šokių kolektyvas ,,Jurginėlis“, Klaipėdos ukrainiečių dainų ansamblis ,,Prosvit“, duetas Irena Petrulionienė, Vladimir Novikov, solistai Dovydas Jokubauskas, Dina Mataitienė, Irena Petrulionienė.
18 val. šv. Mišios bus aukojamos Tirkšlių Kristaus Karaliaus bažnyčioje, 19 val. – Viekšnių maldos namuose.

Tragiškiausi Lietuvos įvykiai

Ši diena skirta vieniems tragiškiausių Lietuvos istorijos įvykių – masiniams trėmimams į Sovietų Sąjungos šiaurę – atminti. Lietuvai atkūrus nepriklausomybę birželio 14-oji minima kaip Gedulo ir vilties diena, birželio 15-oji – Okupacijos ir genocido diena. Kaip skelbia istorijos šaltiniai,
1941 m. birželio 14 d. 3 val. nakties enkavedistai pradėjo masinius lietuvių areštus. Lietuviai ištisomis šeimomis buvo tremiami į Sovietų Sąjungos gilumą, Sibirą. Per savaitę iš Lietuvos išvežta 30 tūkst. Lietuvos piliečių. Iki šiol tiksliai nenustatytas tikslus ištremtųjų ir žuvusiųjų pakeliui į tremtį skaičius. Žmonės buvo tremiami krovininių traukinių vagonuose. Iš viso 1941–1952 m. iš Lietuvos buvo ištremta apie 132 000 žmonių, apie 28 000 iš jų žuvo.
Įvairiose Sibiro vietose tremtiniai buvo verčiami dirbti medkirčių, geležinkelio tiesėjų ir kt. sunkius fizinius darbus. Be to, juos vargino šaltos aplinkos sąlygos, jiems patiems teko statytis būstus. Ypač sunki buvo ištremtųjų į negyvenamas salas Lenos žiotyse, prie Laptevų jūros, padėtis. Čia tremtiniai turėjo kone plikomis rankomis statydintis jurtas, žemines, barakus.

One Reply to “Minime Gedulo ir vilties dieną”

  1. Sajudis parašė:

    Geda deti senas nuotraukas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto