Krašto apsaugos ministerijoje (KAM) buvo pagerbti trys Žemaitijos šauliai, patriotiškai ugdantys jaunąją kartą. Tarp jų – Tirkšlių bei Kalnėnų jaunųjų šaulių vadas Stasys Pauliukas.
Patraukė įdomi veikla
Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas mažeikiškiui S. Pauliukui, kaip ir Varnių šaulių kuopos vadui Sauliui Jogminui bei Telšių šaulių kuopos vadui Arūnui Juškai, įteikė padėkos raštus už pavyzdingą tarnybinių pareigų atlikimą, iniciatyvą, vykdant pavestas pareigas ir uždavinius bei svarų indėlį į Lietuvos šaulių sąjungos įvaizdžio formavimą.
Tirkšlių Juozo Vitkaus-Kazimieraičio pagrindinės mokyklos jaunųjų šaulių vadu S. Pauliukas tapo prieš devynerius metus. Pasak jo, tai įvyko gal šiek tiek netikėtai – mokyklai buvo suteiktas garbingas vardas ir direktorius joje dirbančiam mokytojui pasiūlė suburti jaunųjų šaulių būrį.
„Pamačiau, kad tai įdomi veikla. Ir pavyzdžių buvo nemažai – tada Mažeikių Merkelio Račkausko ir Gabijos gimnazijose, Sodų pagrindinėje mokykloje bei Sedoje, Viekšniuose buvo stiprūs jaunųjų šaulių būriai. Buvo kur mokytis šios veiklos“, – pasakojo S. Pauliukas.
Prieš penkerius metus jis tapo ir Mažeikių Kalnėnų progimnazijos jaunųjų šaulių vadu, čia mokiniai ypač aktyvūs – prieš dvejus metus šis būrys tapo geriausiu Žemaitijos rinktinėje.
Vilioja šaulių gyvenimas
S. Pauliukas įsitikinęs: šaulių veikla paauglius traukia dėl dviejų aspektų – patriotiškumo ugdymo ir paties šauliško gyvenimo. Jis įdomus: čia ir naktinės stovyklos, ir žygiai, ir nuolatinis fizinis aktyvumas. Vaikai tą veiklą pradeda būdami dešimties–dvylikos metų, daugeliui ji tiesiog įauga į kraują, o po kurio laiko vyresnieji jau moko jaunesnius…
Šaulių vadas pateikė pavyzdį: Valstybės dieną giedant „Tautišką giesmę“ bendroje rikiuotėje Kalnėnų jaunųjų šaulių būriui atstovavo septyniolika jaunųjų šaulių.
„Nuolat bendraujame su tėvais ir štai rezultatas: savaitgalį Spurganuose, privačioje valdoje prie Viešetės upės, rengiame dviejų dienų stovyklą. Pirmą dieną vyks rikiuotės, taktikos pratimai, virsime košę, antrą – šaudymas, praktinės užduotys: kaip užkurti laužą, kaip pastatyti palapinę, taip pat vyks lauko pratybos. Stovykloje dalyvaus trys ar keturios dešimtys pačių jauniausių šaulių, per dvi dienas bandysime išmokti to, ką per aštuonias dienas moko pirmos ir antros pakopos jaunųjų šaulių stovyklose“, – pasakojo S. Pauliukas.
Jis pažymėjo, kad tokios stovyklos neįsivaizduojamos be į pagalbą ateinančių instruktorių savanorių: Vido Baranausko, Eriko Siliaus, Ronetos Pundziūtės bei Lauryno Miliaus. Jie yra sukūrę savo auklėjimo metodiką, skaito paskaitas, dirba instruktoriais trečios pakopos stovyklose Balsiuose.
Grūdina pakopinės stovyklos
Jaunųjų šaulių vadas didžiuojasi tuo, kad jo parengti keturi jaunieji Kalnėnų būrio šauliai: Gabrielius Skerstonas, Lukas Dargevičius, Lukas Sutkevičius ir Kamilė Saltuškaitė – kartu su Tauragės, Panevėžio ir Klaipėdos rinktinių šauliais dalyvavę aštuonias dienas vykusioje stovykloje sėkmingai išlaikė trečios pakopos egzaminus.
„Devynias dienas Kazlų Rūdoje vyko pati rimčiausia – ketvirtos pakopos – jaunųjų šaulių stovykla, kurioje dalyvavo Ugnė Sutkevičiūtė. Ten praktiškai veikė karinė stovykla, visi atvykstantieji privalo nesivežti mobiliųjų telefonų, kad dėmesys būtų skirtas tik mokymuisi“, – akcentavo S. Pauliukas.
Šios stovyklos pagrindinis uždavinys – parengti jaunąjį šaulį, galintį atlikti rinktinės jaunųjų šaulių vado pareigas ir gebantį vesti užsiėmimus žemesniųjų pakopų jauniesiems šauliams, prižiūrint suaugusiam instruktoriui. Stovyklos metu jiems rengiami taktikos, topografijos, inžinerinio rengimo žinių, rikiuotės statuto, lyderio, pilietinio, tautinio bei patriotinio ugdymo teoriniai bei praktiniai užsiėmimai, vyksta lauko pratybos.
Bendravo ir nuotoliniu būdu
Pandemija šaulių veiklai nelabai trukdė – pats jaunųjų šaulių vadas vyko į Telšius, kur budėjo prie mobiliojo koronaviruso patikros punkto, nuotoliniu būdu jauniesiems šauliams jis organizavo proto mūšius, surengė konferenciją, į kurią prisijungė apie 60 dalyvių.
„Protmūšiai nebuvo vien tai, kad prisėdi prie monitoriaus – privalėjai būti su uniforma, pasiruošęs ir aktyviai dalyvauti. Visus viliojo Žemaitijos šaulių rinktinės vado įsteigti prizai – gertuvės. Jaunimas nori varžytis, jį reikia skatinti ne tik prizais, bet ir pagyrimais“, – tvirtino S. Pauliukas.
Šiuo metu Kalnėnų jaunųjų šaulių būrį sudaro daugiau nei 30 jaunųjų šaulių, Tirkšlių – apie 20, tiesa, pokyčiai intensyvūs – pagrindines mokyklas baigę jaunieji šauliai išvyksta mokytis į kitas įstaigas, šiemet dėl to iš Kalnėnų būrio pasitraukė šeši šauliai.
Yra pasirinkusiųjų kariškio kelią
Jaunųjų šaulių vadas svarbiausiu savo nuopelnu laiko tai, kad per devynerius metus pavyko skatinti vaikų aktyvumą, įtraukti juos į šaulių veiklą. Jis didžiuojasi, kad Monika Stanevičiūtė pirmoji Mažeikių šaulių kuopoje išlaikė ketvirtos pakopos egzaminus.
Per tuos devynerius metus jaunųjų šaulių veikloje dalyvavo per 130 vaikų ir jaunuolių. Yra jaunųjų šaulių, kurie įstojo mokytis į Karo akademiją, daugiau nei dvi dešimtys toliau tęsia tarnybą Krašto apsaugos savanorių pajėgose.
„Rugpjūtį organizuojame aštuonių dienų jaunųjų šaulių stovyklą Balsiuose. Jau dabar sulaukiu mamų skambučių – prašo priimti vaikus į būrius, nori, kad jie būtų užimti ir įgytų naudingų žinių. Tačiau reikia atsižvelgti ir į būsimų stovyklautojų fizinę būklę, nes jaunajam šauliui būtina bent kelis kilometrus panešti kuprinę“, – pasakojo S. Pauliukas.
Į jaunuosius šaulius priimami vaikai nuo dešimties metų. Birželį 14 d. S. Pauliuko nemažas būrys auklėtinių priėmė pasižadėjimą būti jaunuoju šauliu, pusę metų jiems vyks paruošiamieji kursai.
Rugilė GRIKŠELYTĖ