Mokesčių administratoriams rūpės ir kompiuteriai

Lietuvoje neteisėtos kompiuterių programos naudojamos dažniau nei kas antrame kompiuteryje. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Įmonių direktoriai ir finansininkai neturėtų nustebti, jei mokesčių inspekcijos atstovai pasidomės ne tik buhalterija, bet ir naudojamomis kompiuterinėmis programomis (gali būti aktualios buhalterinės paslaugos).
Jau artimiausiu metu Valstybinės mokesčių inspekcijos mokesčių administratoriai į įmonių patikrinimo planus įtrauks ir jose naudojamų kompiuterių programų teisėtumo vertinimą.

Akiratyje – teisių apsauga

Kovojant su plačiai paplitusiu piratavimu Lietuvoje įgyvendinamas trišalis bendradarbiavimo susitarimas, kurį prieš metus pasirašė Valstybinė mokesčių inspekcija, Policijos departamentas ir asociacija „Verslo programinės įrangos aljansas“.
Beveik prieš metus pasirašytu susitarimu siekiama sustiprinti intelektinės nuosavybės teisių apsaugą Lietuvoje, užkirsti kelią plačiai paplitusiam piratavimui, neteisėtų kompiuterių programų naudojimui ir platinimui.
Pagal trišalį susitarimą visos jį pasirašiusios šalys glaudžiai bendradarbiaus keisdamosi informacija apie autorių teisių pažeidimus, organizuos mokymus ir seminarus kompiuterių programų teisinės apsaugos klausimais.

Pusė programų – nelegalios

Kasmet tarptautinės asociacijos BSA atliekami tyrimai rodo, kad nuo 2008 metų Lietuvoje piratavimo lygis nekinta ir išlieka gana aukštas – 54 proc. Vadinasi, Lietuvoje neteisėtos kompiuterių programos naudojamos dažniau nei kas antrame kompiuteryje.
Ekspertų vertinimai rodo, kad šiuo metu Lietuvoje naudojamų neteisėtų kompiuterių programų komercinė vertė sudaro arti 96 mln. litų.
Šešėlinis kompiuterių programų naudojimo „verslas“ iškreipia konkurencinę aplinką Lietuvoje, stabdo naujų darbo vietų kūrimą; kasmet į valstybės biudžetą nesumokama mažiausiai 18 mln. litų mokesčių.
„Kol piratavimo lygis Lietuvoje išlieka toks aukštas, nerealu tikėtis ženklesnių pokyčių aukštą pridėtinę vertę kuriančių sričių plėtojime. Tik tinkamai apsaugoję autorių teises ir ilgalaikiu nuosekliu darbu sukurtą kūrinį, paskatinsime Lietuvos įmones kurti naujus, originalius produktus ir garbingai konkuruoti tiek šalies, tiek tarptautinėse rinkose,“ – sakė „Verslo programinės įrangos aljansas“ prezidentas Ervinas Leontjevas.

Laukite patikrinimų

Mokesčių administratoriai apmokomi, kaip nustatyti neteisėtai naudojamas kompiuterių programas.
Pasirašius trišalį bendradarbiavimo susitarimą, „Verslo programinės įrangos aljanso“ atstovai kartu su Mokesčių inspekcijos ir Policijos departamento darbuotojais rengia seminarus, kurių metu mokoma, kaip nustatyti galimą neteisėtą kompiuterių programų panaudojimą.
Tokiuose seminaruose jau dalyvavo 60 Mokesčių inspekcijos darbuotojų ir policijos pareigūnų iš Vilniaus. Per ateinančius du mėnesius mokymuose dalyvaus daugiau kaip 100 mokesčių administratorių ir policijos pareigūnų iš Kauno ir Klaipėdos regionų.
„Stiprindami intelektinės nuosavybės teisinę apsaugą turime užtikrinti, kad visos įmonės konkuruotų sąžiningai ir vienodomis sąlygomis, – sakė Mokesčių inspekcijos viršininko pavaduotojas Artūras Klerauskas. – Manome, kad mokesčių administratoriai, įgyvendindami trišalį bendradarbiavimo susitarimą, prisidės prie skaidresnės verslo aplinkos Lietuvoje kūrimo, sumažins šešėlinę kompiuterių programų platinimo rinkos dalį ir padės geriau apsaugoti autorių teises.“
Planuojama, kad jau artimiausiomis savaitėmis įmonių patikrinimų metu bus domimasi ir jos veikloje naudojamų kompiuterių programų teisėtumu.

Vartotojai nesusipratę

Lietuvoje kovą su intelektinės nuosavybės teisių pažeidimais vykdo Lietuvos Respublikos teisėsaugos institucijos.
Lietuvos kriminalinės policijos Intelektinės nuosavybės apsaugos skyriaus vadovo Roberto Šimulevičiaus duomenimis, kasmet Lietuvoje iškeliama vis daugiau administracinių ir baudžiamųjų bylų, kur įmonės ar fiziniai asmenys turi atsakyti už naudojimąsi piratinėmis kompiuterių programomis ar jų platinimą.
„Didėjantis bylų skaičius patvirtina, kad Lietuvos gyventojai vis dar nesupranta, jog intelektinės nuosavybės teisės yra saugomos įstatymo, o tokių teisių pažeidimas užtraukia administracinę ar baudžiamąją atsakomybę, kaip ir bet kuris kitas teisės pažeidimas ar nusikalstama veika“, – sakė R. Šimulevičius.
Pasak policijos atstovo, apie daugumą atsakomybėn patrauktų įmonių ir asmenų informacija gaunama iš anksto.
„Tikimės, kad pradėjus aktyviau vykdyti bendradarbiavimo susitarimą, informacijos apie neteisėtai naudojamas kompiuterių programas srautas, perduodamas teisėsaugos institucijoms, didės, – sakė R. Šimulevičius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto