Moksleiviai mokėsi atpažinti pavojus internete

Mokiniai iš Židikų atidžiai klausėsi ir mokėsi saugaus elgesio internete taisyklių. Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Per tris dienas daugiau nei trys šimtai Mažeikių miesto ir rajono moksleivių pasisėmė žinių apie tai, kaip saugiai naudotis internetu.

Grėsmė duomenų saugumui

Jau ketvirtus metus iš eilės Saugesnio interneto akademija pakvietė jaunimą atkreipti dėmesį į virtualaus gyvenimo pavojus ir grėsmes bei pamokė jų išvengti, pasitelkiant į pagalbą pedagogus, tėvus ir senelius.
Internetas šiandien yra tapęs neatskiriama gyvenimo dalimi. Naujausių apklausų duomenimis, vaikai ir jaunimas internete praleidžia daugiausia laiko, todėl jie yra pažeidžiamiausi.
Pasak Saugesnio interneto akademijos lektoriaus, bendrovės TEO projektų vadovo Egidijus Steponavičiaus, dažniausiai vaikai apie internete slypinčius pavojus žino, tačiau apie saugumą nesusimąsto.
„Didžiausia spraga – duomenų saugumas. Vaikai nesusimąsto, kad jie gali būti panaudoti blogiems tikslams“, – sakė E. Steponavičius.
Lektoriui pasiteiravus, kiek moksleivių lankosi socialiniame tinklalapyje „Facebook“, rankas pakelia kone pusė kiekvienos paskaitos dalyvių. Dauguma prisipažįsta nesusimąstę, kad informacija internete gali tapti rimta grėsme sulaukti nemalonumų realiame gyvenime. Anot lektoriaus, internetas nėra blogybė, jei šiuo įrankiu moki saugiai naudotis. „Vaikams nereikia drausti naudotis internetu, tai gal net neįmanoma. Būtina juos išmokyti apsisaugoti nuo jame slypinčių pavojų“, – akcentavo E. Steponavičius.

Neskelbti asmeninės informacijos

Paskaitų metu E. Steponavičius mažeikiškius ragino internete neskelbti asmeninės informacijos, nedėti netinkamų nuotraukų (čia galioja „Mamos taisyklė“: jei nuotraukos negali parodyti mamai, vadinasi, internetui ji yra netinkama), netinkamos vaizdo medžiagos.

Kaip tinkamai elgtis internete, Sodų vidurinės mokyklos auklėtiniams primins Saugaus interneto akademijos pažymėjimai. Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Nepaisant šių taisyklių kyla reali grėsmė tapti piktadarių auka arba ne savo noru atsidurti reklamos ar dviprasmiško pobūdžio puslapiuose.
E. Steponavičius pamokė vaikus apsiginti ir tokiose situacijose – rodė, kaip pašalinti netinkamą medžiagą iš interneto, kaip apsisaugoti nuo duomenų vagysčių, virtualių pažinčių, patyčių ir psichologinio smurto internete. Informacijos apie tai galima rasti ir interneto policija vadinamame puslapyje www.draugiskasinternetas.lt.

Atliko praktines užduotis

Per Saugaus interneto pamoką mokiniai gavo ir namų darbų – peržiūrėti privatumo nustatymus socialiniuose tinkluose, „išravėti“ draugų sąrašą, t. y. pašalinti iš draugų nepažįstamus žmones.
Daugiausia Saugaus interneto akademijos paskaitose dalyvavo gimnazistai. Tačiau net ir pradinių klasių moksleiviai turėjo ko pasimokyti.
Mažųjų klausytojų iš Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinės mokyklos dėmesį prikaustė filmuota medžiaga. Žinoma dailininkė Sigutė Ach pasakojo, jog jai mieliau su žmonėmis bendrauti ne internete, o prie arbatos puodelio. Jai antrino ir žinomas knygų vaikams autorius Vytautas V. Landsbergis. Jis priminė, kad laiko, kaip ir pinigų, nedera mėtyti. Anot rašytojo, ne visi vaikai moka atsirinkti tai, kas yra vertinga, o labiausiai pažeidžiami yra tie, kuriems trūksta tėviškos šilumos ir dėmesio. Rašytojas paskaitų klausytojams palinkėjo gyvų įspūdžių ir draugų, o internetą naudoti kaip informacijos šaltinį.
Ir mokiniai, ir jų mokytojai palankiai įvertino Saugaus interneto akademijos projektą, kurį įgyvendina Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo Informacinių technologijų centras, Ryšių reguliavimo tarnyba ir bendrovė TEO, padeda informacinis partneris laikraštis „Santarvė“. „Ačiū už puikų, įdomų renginį mokiniams. Esate puikūs mūsų, mokytojų, pagalbininkai“, – tokį atsiliepimą apie paskaitą paliko Mažeikių pedagogai.

Raimonda Strazdauskaitė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto