Mokyklų valgyklose šokolado nebenusipirksi

Įvesti papildomi apribojimai mokyklose pardavinėjamiems maisto gaminiams. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Įvesti papildomi apribojimai mokyklose pardavinėjamiems maisto gaminiams. Nuo šiol dar griežčiau bus reikalaujama vaikams tiekti sveiką maistą – draudžiama daugiau saldžių, sūrių, riebių ir kitų sveikatai nenaudingų maisto gaminių.

Plečiasi sąrašas

Sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintas Maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos įstaigose tvarkos aprašas, pagal kurį mokyklose bus draudžiami bulvių, kukurūzų ar kitokie traškučiai, saldainiai, šokoladas, bandelės su glaistu, šokoladu ar kremu, sūrūs konditerijos gaminiai, kramtomoji guma, gazuoti ir energiniai gėrimi, kava ir jos pakaitalai, sultinių koncentratai, konservuota mėsa bei žuvis, maisto papildai, mechaniškai atskirta mėsa, genetiškai modifikuoti produktai, nepramoninės gamybos konservuoti gaminiai.
Į draudžiamų produktų sąrašus įtraukti netgi žlėgtainiai, kisielius bei rūkyta žuvis.

Nepakanka lėšų

Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus „Santarvei“ tvirtino, kad skyrius nesikiša į maitinimo tvarką – šiais reikalais rūpinasi pačios mokyklos.
Vedėjo nuomone, vaikų sveikata yra svarbus ir nediskutuotinas dalykas, tačiau ši tvarka esanti labai neapgalvota, kadangi įvedant apribojimus niekas nepamąsto apie skiriamas lėšas nemokamam maitinimui.
„Maisto produktų kainos kyla, o skiriamų pinigų mažėja“, – konstatavo vadovas.
Jo teigimu, dėl didelių ekologiškų ir kitų visaverčių maisto produktų kainų mažėja porcijos ir tampa neįmanoma vaiką visaverčiai ir sočiai pamaitinti.

Neapgalvota tvarka

A. Stonkus pastebėjo, kad į sąrašus įtraukiami, atrodytų, nekenksmingi, net naudingi produktai.
Vedėjo nuomone, valdininkai naujas tvarkas sudaro net patys apie tai neišmanydami, kai kuriais atvejais net galima įžvelgti korupciją.
„Ilgą laiką vos ne priverstinai reikalaudavo, kad vaikai valgytų sriubą, vėliau ėmė sakyti, kad ji nereikalinga, o dabar ir vėl bando ją grąžinti“, – stebėjosi pašnekovas.
Švietimo skyriaus vedėjo nuomone, galimas daiktas, kad kažkas ministerijose priima atitinkamoms įmonėms naudingus sprendimus, arba visiškai nenusimano nei apie produktų kainas, nei apie viešuosius pirkimus.

Svarbu šviesti

Pasak Senamiesčio pagrindinės mokyklos direktorės Janinos Norvilienės, mokyklos bendruomenė visada buvo už sveiką mitybą, švietė vaikus, bet kai šalia mokyklų veikia prekybos centrai, greitojo maisto užkandinės, tai neatneša didelių pokyčių.
„Visų pirmiausia reikia labai didelio aiškinamojo darbo ir su tėvais, ir per pamokas“, – teigė mokyklos direktorė, pridūrusi, kad vaikai, kurių netenkina valgyklos maistas, vis tiek randa kitų būdų įsigyti jiems patinkamų užkandžių.
Vis dėlto direktorė pasidžiaugė, kad vaikų švietimas mitybos klausimais duoda naudos, kadangi jau pastebinti mažuosius mokinukus besidomint, ar tai sveikas maistas.

Įpročiai šeimoje

Merkelio Račkausko gimnazijos direktorė Asta Žukauskienė „Santarvei“ sakė, kad esamos tvarkos mokykla bet kuriuo atveju privalo laikytis, ir jau gana seniai valgykloje nebėra uždraustų maisto gaminių.
Vis dėlto vadovė nemano, kad tai duoda daug naudos, kadangi vaikai, mokykloje negavę to, ko nori, be jokių problemų gali įsigyti šalia veikiančiuose prekybos centruose.
„Aukštesnių klasių mokiniai pageidauja, pavyzdžiui, kavos, bet tvarkos yra laikomasi“, – akcentavo direktorė, kurios nuomone, visų pirma reikėtų dirbti vaikų įpročių formavimo linkme.
Direktorės manymu, valgymo įpročiai vis tiek ateina iš šeimos, ir pagrindinis maitinimas vyksta namie, o visų prekybos centrų ir greitojo maisto užkandinių juk neuždarysi.

Dalyvauja programose

Pavasario pagrindinės mokyklos direktorius Stanislovas Jakučinskas tvirtino, kad jų mokykloje jau seniai nebėra nesveikų produktų – nei bandelių, nei gazuotų gėrimų, nei saldainių.
„Mūsų mokykla dalyvauja vaikų programose „Pienas vaikams“, ir vaikai patenkinti“, – patikino direktorius, kurio nuomone, svarbiausia, kad vaikai gautų šviežią, šiltą ir subalansuotą maistą.
Direktorius pritarė kitų mokyklų vadovų nuomonei, kad vaikų nesuvaldysi – šalia esančiose parduotuvėse galima nusipirkti, ko nori, tačiau dėl to, kad mokykloje būtų tiekiamas prastas maistas, skundų nei iš mokinių, nei iš tėvų nėra gavęs.

Rytis SAVICKIS

One Reply to “Mokyklų valgyklose šokolado nebenusipirksi”

  1. rytis parašė:

    Pavasario vidurine mokykla….(pagrindine nuo rugsejo 1 d.)
    kabutes klaidingai uzdetos…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto