Konstitucinis Teismas nusprendė, kad tėvai motinystės, tėvystės ar vaiko priežiūros atostogų metu turi teisę gauti atlyginimą už darbą, kurį dirbo iki tol. Dėl gautų pajamų pašalpa neturi mažėti.
Gali būti mažinama tik už darbą atostogų metu
Pirmadienį posėdžiavęs Konstitucinis Teismas nusprendė, kad kai kurios Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo nuostatos prieštarauja Konstitucijai.
Įstatymas numatė, kad motinystės, tėvystės pašalpos neskiriamos arba mažinamos, jeigu pašalpų gavėjai nėštumo ir gimdymo, tėvystės ar vaiko priežiūros atostogų metu gauna draudžiamųjų pajamų už darbą, vykdytą iki šių atostogų.
Konstitucinis Teismas pažymėjo, kad atostogų iki gimdymo ir po jo apmokėjimui negali turėti įtakos pajamos, atitinkamų atostogų metu gautos už ne per jas atliktą darbą, nes tokiu darbu niekaip nėra paneigiama šių atostogų paskirtis.
Tuo tarpu asmenims, kurie iš vaiko priežiūros atostogų metu vykdomos darbinės veiklos gauna draudžiamųjų pajamų, gali būti mažinama, – konstatavo Konstitucinis Teismas.
Pažeidžia lygiateisiškumo principą
Konstitucinis Teismas taip pat nusprendė, kad nuostata, jog vaiko priežiūros atostogų išleistiems asmenims, dirbantiems per šias atostogas ir gaunantiems atlyginimą, kuris pagal Lietuvos įstatymus nelaikomas draudžiamosiomis pajamomis (pavyzdžiui, gaunantiems darbo užmokestį iš Europos Sąjungos ar užsienio valstybės institucijos), motinystės (tėvystės) pašalpa nemažinama, pažeidžia iš Konstitucijos kylančio asmenų lygiateisiškumo principą.