Muziejuje – duoklė šimtamečiui krepšiniui

Stenduose – Mažeikių krepšinio istorijos puslapiai. Nuotr. iš Mažeikių rajono savivaldybės administracijos archyvo

Lietuvos krepšinio lygos čempionų žiedas, Ukrainos krepšinio čempionų žiedas, pasaulio jaunimo čempionatų medaliai, Mažeikių komandos iškovotos taurės – visa tai ir dar daugiau galima pamatyti trečiadienį Mažeikių muziejuje atidarytoje parodoje „Krepšinis Mažeikiuose“.

Pradėjo nuo nulio

Tai jau antra Mažeikių muziejuje atidaryta sportinės tematikos paroda šiais metais.
Pirmoji buvo skirta įžymiojo stalo tenisininko Helmuto Lisino jubiliejui paminėti.
Paroda „Krepšinis Mažeikiuose“ taip pat skirta jubiliejinei datai – Lietuvos krepšinio šimtmečiui.

„Kai prieš keturis mėnesius pradėjome realizuoti šią idėją, pirmasis etapas buvo Mažeikių sporto mokykla, kurios vadovai geranoriškai padėjo, suteikė informacijos, ir taip, laiptelis po laiptelio, kontaktas po kontakto „gimė“ ši ekspozicija. Sudėtinga į nedidelę salę sudėti šimtametę krepšinio istoriją, tad mūsų tikslas buvo parodyti tuos krepšininkus, kurie garsino Mažeikius už rajono ribų, bei trenerius, kurie juos paruošė. Manau, ekspozicija sudomins žmones, juk nedaug kas žino, kad, pavyzdžiui, Mažeikiai turėjo moterų krepšinio komandą, kuri sėkmingai rungtyniavo Lietuvos moterų krepšinio aukščiausioje lygoje“, – kalbėjo viena iš parodos organizatorių, muziejaus kultūrinės veiklos vadybininkė Vida Keršienė. 

Kelią Skynėsi sunkiai

Artūras Jomantas ir Simas Jasaitis prie marškinėlių, primenančių jiems kovas už Lietuvos rinktinę. Autoriaus nuotr.

Parodoje Mažeikių krepšinio istorija prasideda nuo 1945 m., kai buvo suburtos penkios ekipos, kurios sužaidė 20 rungtynių, nes apie Nepriklausomos Lietuvos krepšinį Mažeikių rajone žinių nerasta.

Pirmosios žinomos draugiškos rungtynės Mažeikiuose įvyko 1946 m. gegužės 1 d. gimnazijos aikštyne, kur Mažeikių „Žalgiris“ 23:21 įveikė gimnazijos ekipą, o pirmąsias draugiškas tarptautines rungtynes mažeikiškiai sužaidė 1948 m. pavasarį nuvykę į Latvijos miestelį Aucę, kur nusileido vietos atstovams. Tų pačių metų liepą mūsų rajono komanda jau debiutavo Lietuvos krepšinio pirmenybėse.

„Krepšinis ir pokario metais sunkiai skynėsi kelią – 1961 metais mieste įkūrus Vaikų ir jaunių sporto mokyklą, buvo dvi sekcijos – stalo tenisas ir krepšinis. Pastarąją sporto šaką teko uždaryti dėl vienintelės priežasties – nebuvo sporto salės. Tik 1967-aisiais atidarius sporto salę prie Mažeikių 1-os vidurinės mokyklos, mūsų mieste pradėti ruošti krepšininkai, o jų „tėvu“, kuris išleido šimtus jaunųjų mažeikiškių, galiu drąsiai įvardinti amžinatilsį trenerį Juozą Žiaukrą“, – Sporto mokyklos istoriją trumpai pristatė jos direktorius Algirdas Pocevičius.

Tuo laikotarpiu, kol Mažeikiuose nebuvo krepšinio, šios sporto šakos vėliavą aukštai nešė Sedos vidurinės mokyklos krepšininkės, treniruojamos J. Žiaukros, jos 1964, 1965 ir 1966 metais tapo Lietuvos vidurinių mokyklų čempionėmis, o Stefa Razgutė buvo pakviesta į šalies moksleivių rinktinę.

Gausu eksponatų

Čempionų žiedai, medaliai, taurės – visa tai eksponuojama parodoje „Krepšinis Mažeikiuose“. Autoriaus nuotr.

Apsilankius parodoje, galima ne tik susipažinti su Mažeikių krepšinio istorija, jai nusipelniusiais treneriais bei žaidėjais, bet ir pamatyti Artūro Jomanto iškovotą Lietuvos krepšinio lygos čempiono žiedą, Rolando Jaručio pelnytą Ukrainos krepšinio čempiono žiedą, pasaulio jaunimo pirmenybių medalius, kitus krepšininkų apdovanojimus.

Parodoje netrūksta ir sportinės aprangos – čia demonstruojami Giedrės Paugaitės-Labuckienės Lietuvos moterų rinktinės marškinėliai, R. Jaručio Mariupolio „Azovmaš“ marškinėliai, A. Jomanto Lietuvos krepšinio rinktinės marškinėliai bei kitų žinomų mūsų krašto žaidėjų apranga.
Lankytojai galės paliesti „Mažeikių“ komandos iškovotas Lietuvos krepšinio B ir A lygos nugalėtojų taures.

Čempionų žiedai, medaliai, taurės – visa tai eksponuojama parodoje „Krepšinis Mažeikiuose“. Autoriaus nuotr.

„Džiugu, kad surengta tokia paroda, kuri supažindina jaunuosius krepšininkus su mūsų laimėjimais, o vyresnės kartos atstovus vėl sugrąžina į praeitį. Tačiau negalime jos atidarymo metu nepaliesti ir skaudžiausio klausimo, kuris mus kamuoja ilgus metus, – sporto arenos statybos. Nors ir sunkmetis, tačiau jos laukiame. Juk sakoma – siekim neįmanomo, gausime norimą“, – atidarymo metu kalbėjo treneris Aloyzas Rudys.

Paroda „Krepšinis Mažeikiuose“ bus eksponuojama iki spalio 22 d.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto