Šeštadienį mažeikiškiai rašė Nacionalinį diktantą.
Norinčiųjų pasitikrinti lietuvių kalbos žinias šiemet buvo mažiau nei šiam projektui prasidėjus ar įpusėjus.
Diktantą Savivaldybėje rašė beveik vienos moterys.
Moterys ir merginos – aktyvesnės
Į Savivaldybę šeštadienį susirinko 23 rajono gyventojai, norintys dalyvauti Nacionalinio diktanto pirmajame ture. Iš jų beveik pusė – aukštesniųjų klasių mokiniai, dvidešimt dvi moterys, merginos ir tik vienas vyriškis.
Šio projekto koordinatorė Mažeikiuose Savivaldybės administracijos ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė Jurgita Jokubauskienė sakė, kad viskas vyko kaip ir tikėtasi – rašyti diktanto atėjo daugiau žmonių nei buvo užsiregistravę iš anksto (savaitei baigiantis sąraše tebuvo 11 kandidatų).
Vyriausia tarp pirmojo etapo dalyvių buvo 75 metų mažeikiškė Regina Armalienė, jauniausia – šešiolikmetė krakiškė Neda Navickaitė. Vienintelis vyriškis, nutaręs pasitikrinti lietuvių kalbos rašybos ir skyrybos įgūdžius, – programuotojas Valdas Petkevičius. Pasak J. Jokubauskienės, mažeikiškis aktyviai dalyvauja ne tik diktanto, bet ir Konstitucijos egzamino konkurse.
Tarp jaunimo aktyviausi buvo miesto gimnazijų (Merkelio Račkausko ir Gabijos) mokiniai.
Teksto autoriaus pavardė – kaip išbandymas
Šiemet konkurso dalyviams pasiūlytas Vytauto V. Landsbergio tekstas „Senelio laiškas“.
Merkelio Račkausko gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja ekspertė Roma Žilinskienė pritarė pirmojo turo dalyvių mažeikiškių nuomonei, kad diktantas šįsyk skaitytas ne itin profesionaliai – rašantieji skundęsi, jog buvo skubama, neteisingai intonuojama – pauzės darytos ne vietoje.
Santarvei.lt pedagogė sakė, kad konkurse dalyvavo keturios trečiokės gimnazistės, kurioms ji dėsto lietuvių kalbą.
„Mokinės pasakojo, kad diktantui baigiantis net sunku buvo skirti sakinio ribas“, – pastebėjo mokytoja ekspertė, pridurdama, kad taisyklingai diktuoti – taip pat reikia pasirengimo, kokį turi anksčiau tekstus skaitęs LRT diktorius Juozas Šalkauskas.
J. Jokubauskienė taip pat informavo, jog dauguma rašiusiųjų diktantą pastebėję: tekstas skaitytas per greitai, todėl jiems tekę labai skubėti. Gimtosios kalbos mylėtojų teigimu, rašyba nebuvo labai sunki, tačiau skyryba kėlė nemažai abejonių.
Mokytojų lituanistų nuomone, pirmoji „sudėtinga“ užduotis buvo jau pirmosiose eilutėse – teisingai parašyti teksto autoriaus pavardę… Jei dalyvis šią užduotį sėkmingai įveikė, galima buvo tikėtis ir tolesnio taisyklingo teksto.
Raštingiausi – vyresnio amžiaus žmonės
Nacionalinis diktantas buvo pradėtas rengti prieš aštuonerius metus. Jį Pilietinės minties institutas ir savaitraštis „Atgimimas“ organizuoja kartu su ilgamečiais projekto partneriais – naujienų portalu DELFI, LRT, Užsienio reikalų ministerija, AB Lietuvos paštu ir Valstybine lietuvių kalbos komisija. Per šį laiką rengėjai atskleidė atitinkamas gyventojų raštingumo tendencijas.
Teigiama, kad vyresni žmonės yra raštingesni nei jaunimas, baigusieji mokyklas prieš dešimtmetį rašo taisyklingiau nei pernykščiai ar užpernykščiai abiturientai.
Pastebėta, kad raštingiausi yra vyresnio amžiaus teisininkai (Santarvė.lt primena, kad lituanistai šiame konkurse dalyvauti negalėjo).
Tekstą su komentarais paskelbs antradienį
Kaip informavo Savivaldybės specialistė J. Jokubauskienė, konkurso dalyvių rašto darbai užklijuotuose specialiuose vokuose jau išsiųsti į Vilnių.
Originalus tekstas su komentarais ir paaiškinimais antradienį, vasario 26 d., bus paskelbtas Valstybinės lietuvių kalbos komisijos svetainėje VLKK.lt.
Konkurso dalyvių rašto darbus tikrins komisija, sudaryta iš lietuvių kalbos mokytojų.
Mažeikiškiai, pirmajame diktante padarę ne daugiau kaip keturias rašybos ar skyrybos klaidas, bus pakviesti į baigiamąjį konkurso turą. Moksleivių darbai vertinami atskirai.
Pirmą kartą projekto istorijoje diktantą buvo galima rašyti namuose, o tekstą organizatoriams išsiųsti paštu, tačiau rašiusieji savarankiškai nekonkuruoja dėl raštingiausiojo titulo.
Į finalą patenkame ne kasmet
Mažeikiškiai kasmet dalyvauja šiame konkurse, tačiau jų dėmesys projektui silpnėja. Ankstesniais metais, ypač projekto pradžioje, diktantą rašyti susirinkdavo daugiau nei pusšimtis įvairaus amžiaus rajono gyventojų.
Santarvė.lt primena, kad bene geriausių rezultatų rašant diktantą yra pasiekusi Ieva Skurdauskaitė. Prieš trejus metus tuometinė Gabijos gimnazijos trečios klasės mokinė dalyvavo Nacionalinio diktanto finale Vilniuje.
2010 metais vykusio konkurso pirmajame ture mergina rungėsi su 63-imis Mažeikių rajono gyventojais. Į Nacionalinio diktanto finalą Gabijos gimnazijos auklėtinė buvo atrinkta iš daugiau kaip 4 tūkstančių pirmojo turo dalyvių.
Tik viena apmaudi klaida sutrukdė mažeikiškei tapti raštingiausia lietuvaite.
Prieš kelis metus buvo su Landsbergiu irgi kazusas. Mėgsta šią pavardę
Pražiopsojau.Būčiau ir aš rašęs.Kas ta lemtingoji klaida buvo 2010 metais?