Naftos gamyklai – sunkūs išbandymai

Bendrovei „ORLEN Lietuva“ daug sunkiau nei kitoms Europos įmonėms.

Mažeikių rajone įsikūrusiai lenkiško kapitalo naftos perdirbimo bendrovei „ORLEN Lietuva“ atėjo sunkūs laikai.
Gamyklos darbuotojai po miestą nešioja žinią apie naujus darbuotojų skaičiaus mažinimo planus. Šeimose dėl priartėjusio nedarbo šešėlio – ašarų pakalnės. Į rinką plūstelės bedarbių, kurie gamykloje dirbo ne vieną dešimtmetį.
Iš Juodeikių kaimo, kur įsikūrusi gamykla, netrunka atkeliauti ir kalbos apie pagrindinių gamyklos įrenginių konservavimą. Gamybos apimtis ketinama mažinti perpus.
Kai kam šis gamyklos veiklos etapas primena Rusijos blokados laikus Lietuvai atgavus nepriklausomybę.

Nuosmukis juntamas

Pasak Mažeikių rajono savivaldybės mero Antano Tenio, jei „ORLEN Lietuva“ nutrauktų savo veiklą, Mažeikių rajonui būtų blogai, tačiau dar blogiau dėl to būtų Lietuvai.
„Nenorėčiau apie tai kalbėti ir niekam to nelinkiu. Būna, kad žmonės pradeda šnekėti ir prišneka – kad tiktai šito neatsitiktų. Bet kad pačioje gamykloje apie tai niekas nešneka. Buvau ten, kai susitikome su Seimo pirmininke Loreta Graužiniene – niekas ten apie bankrotą nekalbėjo. Pirmiesiems apie tai kalbėti būtų negražu“, – sakė rajono vadovas.
Tiek jis, tiek Mažeikių verslininkų asociacijos prezidentė Dalia Poliakaitė vis dar tiki, kad paties blogiausio gamyklai išvengti pavyks. Anot D. Poliakaitės, juk dar ne taip seniai – tik užpernai – gamykla dirbo pelningai.
Kas labiau nukentėtų – Lietuva ar Mažeikių rajonas – jei „ORLEN Lietuva“ bankrutuotų, vietos politikai ir verslininkai nesutaria. Sutariama tik dėl vieno: padėtis būtų vadinama labai bloga ar netgi baisia, tragiška.
„Labai blogai. Būtų labai blogai. Turime prisiminti, kad tai nėra vien tik naftą perdirbanti įmonė. Šalia jos yra kitos įmonės. „ORLEN Lietuva“ bankroto atveju mes būtume dar didesnis kaimas nei Akmenė“, – sakė „Sodros“ Mažeikių skyriaus direktorė Laima Nagienė. Ji yra ir Mažeikių rajono savivaldybės tarybos Ekonomikos komiteto pirmininkė.

Plačiau apie tai skaitykite šeštadienio „Santarvėje“ išspausdintame Rasos Čergelienės straipsnyje.

27 Atsakymai į “Naftos gamyklai – sunkūs išbandymai”

 1. arunas parašė:

  na va mazeikiai virsta i naujaja akmene valio isileidom lenkus o dabar ir ie seimininkai jie ploja rankom kad gali mus atleist plokim rankom kad galejom pardout savo nousavybe nanfta yra kai mergina prie stoties tik pinigu nera matyt

 2. Vardas (privalomas) parašė:

  Skirkite 2 proc. GPM Mažeikių gyvūnų globos draugijai. Daugiau informacijos www mazeikiugyvunai lt.

 3. cia parašė:

  raso kad nieko nebus, o kitam straipsny jau butkevicius visom dudom groja kita giesme

 4. Beata parašė:

  gamyklą kuo greičiau uždaryti – nebetrūčys mūsų visokiomis smarvėmis.

 5. hm parašė:

  Nu ka evakuojames

 6. Blank parašė:

  Kas turi pradzia-turi ir pabaiga. Buvo atradimas kaip kuras anglis. Pvz. Londonas XVIIIa. skendo dumuose ir suodziuose,dabar tik juokas ima is to,kai deginamos dujos. Nafta taip pat,kaip automobiliu kuras baigia issikvept.Praejo tie laikai,kai lengvoji masina naudojo 15 litru benzino ir vos 100km/h greiti pasiekdavo.Dabar uztenka 3-4 litru dyzelino ir 100km/h tokia auto pasiekia per 8 sekundes.Amerikieciai taip pat nebevazineja 5000 kub.cm. varikliais varomomis masinomis.Naftos kaina per paskutinius 10-12 metu pakilo beveik 10 kartu,vis populiareja elektromobiliai,todel nereikia stebetis,kad naftos perdirbimo verslas stringa Pasaulyje. Svedija yra pareiskusi,kad iki 2026 metu visiskai atsisakys naftos. Pirmiausia pasitrauks neefektyvios,pasenusias,neekonomiskas technologijas naudojancios gamyklos (pvz. Mazeikiu). Kitos esancios tinkamoje,strategineje vietoje isliks kuri laika,bet tai ateities neturi. Lietuva pasielgtu protingai,jei isnaudotu Mazeikiu gamykloje dirbanciu zmoniu patirti pritraukdama koki stambu investuotoja i chemijos pramone ir taip sukurtu gamybines darbo vietas Mazeikiuose.Butu nauda ir miestui ir valstybei.Deja,mazai tiketina,nes tokiu atveju atsirastu nepatenkintu,kovojanciu uz gamta,uz ora ar paprasciausiai uz pastovu nestabiluma.

 7. Blank parašė:

  Mazeikiai yra dar vienas blogas sovietines ekonomikos pavyzdys,kaip Akmene,Panevezys,kur buvo pramones monstrai ir darbininku didziule koncentracija priklausoma nuo tu monstru. Tokiose imonese dirbantys paprasta darba zmones atbunka,uzsidaro savo „komforto“ zonoje ir susitapatina su gamykla,jie nebesugeba mastyti uz tos zonos ribu. Jiems gamykla yra kaip motina su kuria jie mintyse susijunge „bambagysle“. Ir jie isliks lojalus tai imonei kol jegos leis.To pavyzdys yra Kompresoriu gamykla,kai zmones ejo i darba,kazka dirbo tam darbe keleta metu nors jokio atlygio uz tai negavo,galu gale paskelbe bado akcija. Tai beveik tas pats,kas butu protestuoti pries atejusi rudeni ar ziema,nes salta ir nemalonu,nebegalima gulet ant zoles. Tiems kas turi supratima apie ekonomika,darbas naftos perdirbimo imoneje buvo tik „tramplynas“ i versla ar karjera,nes jie suprato,kad tai nera amzina ir pasitrauke. Zmonems reikia sviestis,dometis aplinka,procesais ekonomikoje.Sunkiausiai tokius pokycius pernesa zmones,kurie metu metais „uzstrige“ savo ceche,savo pamainoje,savo buitineje rutinoje.

 8. troll parašė:

  ko čia amsite,debilai? atrodo,kad jūsų nuomonė būtų svarbi ir kažkam įdomi.idijotai.

 9. diedulis plikis parašė:

  nejuokinkit jus belzabubai…….gal ir l. gelezinkeliui sunkus laikai, europos pinigai padalinti…….vat kaip buna….oi reikia raiso vokiecio oi reikia…..

 10. Ona parašė:

  Latvijos valstybinė įdarbinimo agentūra praneša, kad 1 336 buvusio „Liepajas Metalurgs“ fabriko darbininkai iki šiol negali susirasti naujo darbo.
  Agentūros atstovų duomenimis, iš beveik 1 200 įstaigoje užsiregistravusių bankrutavusio fabriko darbininkų 614 pasinaudojo siūlomais kvalifikacijos keitimo, kompiuterinio raštingumo ir užsienio kalbų kursais, tačiau tik 130 sugebėjo rasti naują darbą.

  Latvijos sunkiosios pramonės flagmanas „Liepajas metalurgs“ buvo paskelbtas nemokiu 2013 metų pavasarį. Įmonė tuomet atleido beveik 1 500 darbuotojų, o vyriausybei teko sumokėti 67 mln. eurų fabriko paimtą paskolą italų „UniCredit“ bankui. Sausį įmonės bankroto administratorius pranešė ketinantis išparduoti 112 mln. eurų vertės „Metalurgs“ turtą.delfi.lt

 11. Kurmis parašė:

  Senai laikas uždaryti, pažiuresim kaip naftiškiai iš bedarbiu pašalpų gyvens, malonu bus matyt.

 12. Vardui parašė:

  Neskleisk erezijų. Yra kolektyvinė sutartis ir visi atleidimai vykdomi ir vyks tik pagal pasirašytą dvišalę sutartį. Bent jau šiais metais tikrai. Kitąmet, greičiausiai, jokių Lietuvos Darbo Kodekso išimčių atleidžiant darbuotojus nebus. Tai ir reikia suprasti. Išimtys ir lengvatos taikomos paties darbdavio atsižvelgiant į įmonės finansinius pajėgumus.

 13. Blank parašė:

  Gamykla svarbi tik Mazeikiams,jos pastatymas leme Mazeikiu augima,kaip darbininku miesta. Suvaziavo zmones is kaimu,gavo butus,gavo darba ir atrodo buvo gerai.Deja ta gamykla yra sovietinis palikimas,kai gamyklos buvo statomos ir joms vieta parenkama „is lempos“. Ir si gamykla buvo pastatyta be jokios ekonomines logikos,kurios tais laikais niekur nebuvo. Mazu maziausiai ji turejo buti ant juros kranto,vien del logistikos kastu.Dabar 100km pumpuoja nafta,ja perdirba ir 100km pumpuoja atgal i Klaipeda,kad pakraut i laiva. Jokio ekonominio isskaiciavimo. Is viso ji Lietuvoje atsidure del tvirtesnio Lietuvos pririsimo su Rusija,o ne verslo atzvilgiu.Jei ta gamykla butu ekonomiskai naudinga ja butu nupirkusi kokia uzsienio kompanija,bet jos niekas nenorejo.Tik del politiniu motyvu ja isiule amerikieciams,kurie pabande dirbt,bet pamate,kad cia yra politika ne verslas,ja pardave. Ta gamykla turejo bankrutuoti kartu su ETG,Kompresoriu gamykla ir jau viskas butu praeje,nubangave ir pamirsta. Mazeikiai isaugo kaip kulturistas ant „anaboliku“,nenaturaliai.Susitrauks naturaliai,nes anksciau ar veliau tos gamyklos neliks arba ji bus zymiai mazesne.Aisku miestui ir jo zmonems tai yra/butu tragedija,bet toks gyvenimas.Pvz. JAV taip pat yra sunykusiu miestu,kai buvusios didziules gamyklos bankrutavo juose,pvz. Detroitas su buvusia autopramone.Verslas yra naturalus dalykas,nera pelno-uzsidaro,o zmonems visada reikia galvoti apie ateiti,apie ateities darbus,pajamas,nes ekonomika nestovi vietoje,viskas keiciasi.Lietuva maza salis su atvira ekonomika,todel labai priklausoma nuo europos,pasaulio ivykiu.

 14. Vardas (neprivalomas) parašė:

  Čia užuominos,kad bus masiniai atleidimai be išeitinių kompensacijų už prarastą sveikatą.Išdurs darbuotojus ir tiek.

 15. Naftinis parašė:

  Gamykloje turi dirbti tiek žmonių, kiek jų reikia veikiančių įrengimų aptarnavimui. Paaiškinkit man, kodėl dieną įrenginį aptarnauja aštuoni, o naktį tik trys. Kur kiti? Kodėl vykdamas įdarbą vežasi storiausią knygą? Ji reikalinga darbui? Kodėl tapo madinga nešiotis planšetinius kompiuterius? Jie irgi reikalingi darbui? Visą tai reiškia per didelį personalo skaičių. O šis skaičius turi būti realus. Algos turi būti mokamos už darbą, o ne už maloniai praleistą laiką.

 16. Dirbantis parašė:

  Nemanau kad bankrutuos, tiesiog pridarys kelis irenginius ir dirbs ant minimumo. Bent jau baltijos rinkai :) O kas ten tauskia kad greiciau uzdarytu, tai manau greiciausiai kokie snargliai, nesuprantantys galimu pasekmiu mazeikiams. Gamykloje dirba nemazai zmoniu, be to kiek rangoviniu organizaciju. Miestas patirtu didelius nuostolius, aisku ir valstybe.

 17. na parašė:

  matosi ,kad „GIEDRIUS“ NEVIO PROTO

 18. keistuoliams parašė:

  kurie – aha tegu uzdaro,tegu bankrutuoja..??Jus poto nesibedavokite,kad – nera prekybos ,alga maza,mieste daug pastatu vaiduokliu,didzioji dalis gimines uzsienyje.O kuriems reikia daugiau gryno oro,tai jusu niekas nevarzo ir cia naftininku mieste niekas priristo nelaiko.Man asmeniskai cia gera gyventi,as myliu si miesta ir su tuo „prakeiktu gelezinkeliu “ vidury miesto ir su tais naftos kaminais.Nepamirskite istorijos,,miestas suklestejo ; gelezinkelio, kompresoriu gamyklos,bei naftos perdirbimo imones.deka.

 19. PROFAS parašė:

  isnuomos rusams ir tiek….

 20. Giedrius parašė:

  Oras uztertas nera kuo kvepuoti – greiciau tegu uzdaro ir supjausto i metalo lauza. jau viskas supuve

 21. xxx parašė:

  tegul ir bankrutuoja viena nebetrs oro,o kita atsivesim is kitur degalu ne problema:)))

 22. tiksliau 2014-04-11 20:35:16 parašė:

  Kokie dar socdemai? išverstaskuriai,vagys ir komunistines atmatos.Tokie tarnaus bet kam,kad tik arciau lovio.civilizuotose šalyse visi jau seniai sedetu už grotu su kriminaliniais nusikalteliais,kur jiems ir vieta.

 23. lietuvis parašė:

  nereik triest miltais j tai malunai sustos……

 24. ... parašė:

  Jie gali apie sunkumus ir diskutuoti. Geriau pramone kokie pastytu, kad zmonems butu kur begti, o ne loti apie sunkumus ir nepriklausomybe.

 25. tiksliau parašė:

  Socdemai nuarde gelezinkeli

 26. Vytautas parašė:

  Lietuviai irgi prisidejo prie Naftos sunkumu isardydami gelezinkeli Mazeikiai-Renge.

 27. Vardas (privalomas) parašė:

  Samagona virsim, geriau pirks :)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto