Norint išvengti nugaros skausmų būtinas profilaktinis gydymas

Medikų teigimu, suskaudus nugarai praverčia ir įvairūs fizinės mankštos pratimai, stuburo tempimo procedūros. Nuotr. iš redakcijos archyvo

Esant šaltiems ir drėgniems orams gana dažnai pradedamas jausti nugaros maudimas ar net staigus skausmas.
Medikai teigia, kad ne visais atvejais būtinas specialistų įsikišimas, kartais užtenka ir profilaktinio gydymo.

Reikėtų pasikonsultuoti

Mažeikių ligoninės gydytojas neurologas Vidmantas Neverdauskas „Santarvei“ sakė, kad žmonės dažnai apsirinka, manydami, jog suskaudus nugarai jiems jau yra radikulitas. Ši liga, pasak mediko, pasitaiko itin retai. Dažniausiai skausmas būna uždegiminio pobūdžio, jis atsiranda netaisyklingai sėdint, gulint ar pakliuvus į skersvėjį.
Neurologas taip pat priminė, kad nereikėtų užsiimti savęs gydymu – jaučiant ypač stiprų ir užsitęsusį skausmą pagalbos reikia kreiptis į medikus.
„Be abejo, ne visais atvejais reikia iš karto kreiptis į medikus, būna, kad užtenka išgerti kokią tabletę nuo skausmo ar uždėti kompresą, kuris sušildytų nugarą, ir tada nemalonūs pojūčiai praeina“, – patarė V. Neverdauskas.
Tačiau medikas įspėjo, kad su kompresais negalima persistengti.
„Kompresas turi pašildyti skaudamą vietą, bet jos nedeginti. Pradiniam skausmui numalšinti tinka ir specialūs pleistrai, bet ilgai jais gydyti nereikėtų“, – priminė V. Neverdauskas.

Įvairios priežastys

Gydytojo neurologo teigimu, suskaudus nugarai praverčia ir įvairūs fizinės mankštos pratimai, stuburo tempimo procedūros.
„Būna ir tokių atvejų, kai žmogui pakanka gero pasirąžymo, patogaus atsigulimo ar atsisėdimo.
Kiekvienu atveju reikia atskirai aiškintis, kodėl žmogui nugara skauda, nes skausmo priežastys gali būti labai įvairios ir individualios“, – paaiškino neurologas.
O pati geriausia nugaros skausmo profilaktika, pašnekovo teigimu, yra laikysenos ir darbo higienos reikalavimų laikymasis bei pagal oro sąlygas pasirinkti drabužiai ir avalynė.
Gydytojas patarė: nereikėtų šiuo metu vaikščioti atviromis bambomis ir plikomis nugaromis.

Reikalinga profilaktika

Specialistų teigimu, nugaros skausmo profilaktika turėtų prasidėti nuo pat vaikystės, mokyklos laikų. Nuo mažens turėtų būti prižiūrima, kad vaiko kūno padėtis ir judesiai visada būtų taisyklingi. Tiek namuose, tiek mokykloje jis turėtų sėdėti pagal ūgį parinktame suole ar kėdėje.
Be to, vaikas negali nešioti kuprinės, viršijančios 10 proc. jo viso kūno svorio.
Taip pat vertėtų įprasti kasdien ryte atlikti tam tikrus tempimo pratimus, stiprinančius pečių ir nugaros raumenis, bei du tris kartus per savaitę daryti mankštą, apsaugančią nuo stuburo ligų.
Medikai taip pat pataria dirbant bet kokį fizinį darbą nuolatos keisti kūno padėtį, o nešant sunkius daiktus, eiti išsitiesus ir nešulius abiejose rankose laikyti kuo arčiau liemens. Tačiau nereikėtų nešulių remti į šoną, geriau juos užkelti ant peties.
Keliant daiktus nuo žemės reikėtų pritūpti ir tik tada kelti, o prieš padedant juos ant žemės, vėl reikėtų pirmiau pritūpti.
Dirbantieji sėdimą darbą, prieš atsistodami turėtų rankas sunerti už galvos ir pasitempti.

Būtina šiluma

Tokiais patarimais dalijosi medikai, tačiau ne ką mažiau patarimų gali pateikti ir liaudies medicina.
Apie šiltų kompresų, vonių naudą slopinant nugaros skausmus „Santarvei“ kalbėjo ir žinoma žolininkė Jadvyga Balvočiūtė.
Pasak jos, nugaros skausmo, kai šis skausmas nėra rimtos ligos požymis, galima atsikratyti ir pagulėjus karštoje vonioje su pušų ir eglių spygliais. Pagulėjus kurį laiką reikėtų sausai nusišluostyti ir skaudamą vietą patepti uždegimą malšinančiu tepalu. Tam turėtų tikti ir kaulažolės tepalas. Šią procedūrą galima kartoti kelias dienas.
„Skaudamą vietą reikia laikyti šiltai. Galima ją apvynioti vilnoniu audeklu ar kailiu, nelabai svarbu kokio gyvūno, svarbiausia, kad audinys būtų natūralus, o ne sintetika. Taip pat patartina gerti karštas arbatas, tokias kaip vingiorykštės, debesylo žolės, šaknų“, – patarė žolininkė.
J. Balvočiūtės teigimu, gerai skausmą malšina pašutintų šalpusnių ar varnalėšų lapų kompresai.
„Žiemą šių lapų galima gauti tik džiovintų, todėl juos vertėtų truputį pašutinti karštu vandeniu, kad suminkštėtų, bei dėti ant skaudamos vietos. Tokiais atvejais praverčia ir pakaitinta druska, ypač jei skausmas kaklo srityje“, – kalbėjo J. Balvočiūtė.
Pasak žolininkės, jei skausmas yra gana stiprus, galima ant skaudamos vietos klijuoti pipirinius pleistrus.

Liaudies medicina pataria

Vyresnio amžiaus žmonės galbūt žino, kad suskaudus nugarai praverčia stipraus čiobrelių antpilo kompresas arba įtrynimams pagamintas tepalas iš tiršto čiobrelių nuoviro ir aliejaus.
Kompresams tinka ir stiprus valerijono šaknų antpilas. Skausmą taip pat malšina paparčio lapai, kuriuos reikia pridėti prie skaudamų vietų ir aprišti. Gali būti, kad iš pradžių skausmas padidės, bet netrukus nurims.
Liaudies medicinoje žinomas ir kitas vaistas nuo nugaros skausmo. Tai juodieji ridikai.
Tam reikia stiklinę juodųjų ridikų sulčių sumaišyti su puse stiklinės medaus ir puse stiklinės spirito arba degtinės. Gautą skystį uždengti ir palikti penkioms dienoms nusistovėti tamsioje vietoje. Jo patariama gerti po šaukštą vieną kartą per dieną, valandą prieš miegą. Šiuo mišiniu taip pat galima įtrinti ir skaudamas vietas.
Senovėje močiutės, norėdamos numalšinti skausmą, ruošdavo valerijono šaknų vonią, kuri, pasak liaudies medicinos žinovų, praverčianti ir šiais laikais.
Šiai voniai reikės: 30 g susmulkintų valerijono šaknų užpilti litru šalto vandens ir palikti nusistovėti valandai. Po to užpilą pavirti apie 20 minučių ant silpnos ugnies ir palikti dar penkioms minutėms prisitraukti. Tuomet jį reikia nukošti ir supilti į vonią.
Patartina tokioje vonioje pagulėti  prieš miegą.

One Reply to “Norint išvengti nugaros skausmų būtinas profilaktinis gydymas”

  1. Kamilė parašė:

    Mane kai kamavo nerealūs nugaros skausmai po intensyvesnio sporto, išgelbėjo masažai. Man patarė rinktis sportinius masažus, alfasteps.com susiradau tokius, labai patiko, patarė ką daryti ir kaip padėti sau pačiai..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto