Nuo taurelės malonumo iki priklausomybės – tik mažas žingsnelis

Danutė Zėčiuvienė. Nuotrauka iš asmeninio albumo

Mažeikiuose veikianti anoniminių alkoholikų grupė „Aura“ praėjusį savaitgalį minėjo savo veiklos dvidešimtmetį. Visuomenei pristatyta AA grupių veikla, nušviesta jų atsiradimo istorija, grupės „Aura“ nariai išsakė savo požiūrį į alkoholį, papasakojo savo priklausomybės nuo alkoholio istoriją, pasidalijo patirtimi.

Mažai informacijos

Klaipėdos jūrininkų ligoninės Psichiatrijos departamento priklausomybių skyriaus socialinė darbuotoja Danutė Zėčiuvienė tvirtai palaiko AA grupių veiklą ir supranta jų reikalingumą. Apie tai, kas yra alkoholizmas, kaip atsiranda priklausomybė nuo alkoholio, kaip pristabdyti šią visuomenės ydą, specialistė dalijasi su „Santarve“.
D. Zėčiuvienė pastebi, jog visuomenėje vyravusi nuomonė, kad alkoholizmas yra valios neturėjimas, paleistuvystė, kad žmonės geria iš neturėjimo ką veikti, kad tai nerūpestingumas, buvo paplitusi jau seniai, bet dabar ji po truputį keičiasi, nors ir ne taip greitai, kaip norėtųsi. „Taip yra todėl, kad informacijos apie priklausomybės ligas, kartu ir apie alkoholizmą, pas mus, Lietuvoje, nėra arba yra labai mažai. Ji neskleidžiama, o žmonės apie tai susižino, informacijos gauna iš tų žmonių, kurie buvo viename ar kitame gydymo centre, bet žiniasklaidoje, radijuje, televizijoje tokių laidų praktiškai nėra, todėl ten, kur yra nežinia, visada yra niša interpretacijoms. Kiekvienas apie geriantį žmogų, alkoholiką susikuria savo nuomonę, o ta nuomonė susidaro iš to vaizdo: kita liga sergantis žmogus neatrodo taip apsileidęs, netvarkingas, nepareigingas, turintis daugybę ne vien šeimos ryšių“, – samprotavo socialinė pedagogė.

Vyksta organizmo pakitimai

Pasak D. Zėčiuvienės, jeigu žmogus turi priklausomybę, jo organizme, konkrečiau, galvos smegenyse, kepenyse įvyksta tam tikrų pakitimų: pakinta tam tikrų medžiagų gamyba smegenyse, impulsų perdavimas per neuroninę sistemą. Žmogui, kuris nepriklauso nuo alkoholio, nevartoti jo yra labai lengva, o žmogui, kuris tampa priklausomas nuo alkoholio, priešingai, jo atsisakyti labai sunku.
„Nuomonė – noriu geriu, noriu negeriu, yra visiškai neteisinga. Teisinga ji yra atžvilgiu tų, kurie nėra visiškai priklausomi nuo alkoholio, nes jie nori geria, nori negeria ir turi galimybę rinktis. Priklausomi žmonės šitos galimybės neturi, nes tada, vadovaujantis ta nuomone, jie visą laiką turėtų sakyti noriu, nes visą laiką geriu, arba jeigu pradedu – negaliu sustoti“, – teigė pašnekovė.

Plačiau apie problemą ir jos sprendimo būdus – „Santarvės“ laikraštyje.

One Reply to “Nuo taurelės malonumo iki priklausomybės – tik mažas žingsnelis”

  1. Baikite parašė:

    Kada pagaliau savo puslapiuose baiksite alkoholio reklamas. Baisu net atsidaryti Santarvės puslapius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto