Nuotraukų parodoje – praeities ir dabarties derinys

Juozapas Blažiūnas sako, jog norisi archyvinę medžiagą žiūrovams pateikti kitaip, naujai. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Mažeikių viešojoje bibliotekoje visą rugsėjo mėnesį veiks paroda „Re-konstrukcijos“. Jos organizatoriai – Lietuvos literatūros ir meno archyvo darbuotojai, sugretinę kultūros paveldo ir šiandienės miesto architektūros objektus.

Praeities ir dabarties sugretinimas

Ekspozicija „Re-konstrukcijos“ sujungia XVIII–XX a. sakralinės architektūros paminklų ir XX a.  architektūrinės infrastruktūros detales.
Lietuvos literatūros ir meno archyvo kūrybinė komanda atsisakė standartinio dokumentų eksponavimo. Parodai atrinktos archyvinės fotografų Antano Sutkaus bei Mečislovo Sakalausko nuotraukos išspausdintos ant skaidrių. Jos apšviečiamos LED lemputėmis ir taip sukuriamas trimatis vaizdas.
„Sumanymas buvo paprastas: suderinti du vaizdus – praeitį ir dabartį. Praeities nebėra, o dabarties kada nors irgi nebeliks. Taigi, sugretinome senas archyvines nuotraukas ir dabarties vaizdus. Sakraliniai Mažeikių krašto kultūros paveldo objektai – koplytstulpiai, koplytėlės, varpinės persipina, pavyzdžiui, su troleibuso laidais, banko ar ligoninės logotipais, užrašais, dangoraižių vaizdais“, – idėją apibūdino Lietuvos literatūros ir meno archyvo direktorius Juozapas Blažiūnas.
Pasak jo, taip pateikti archyvines nuotraukas, kaip galima pamatyti apžiūrint „Re-konstrukcijas“, – iš Mažeikių krašto kilusios ir archyve šiuo metu dirbančios Vaidos Jonušytės idėja.

Atsigręžė į mažesnius miestus

Svečio teigimu, daugelio iš užfiksuotų sakralinio paveldo objektų iki šių dienų neišliko, todėl ši paroda – tarsi jų prikėlimas ir integravimas į šiuolaikinių žmonių pasaulį.
Parodų ciklą „Re-konstrukcijos“ apžiūrėti galimybę turės Mažeikių, Utenos, Klaipėdos, Šilutės miestų gyventojai bei svečiai.
J. Blažiūnas sakė, jog didžiuosiuose miestuose vyksta daug ir įvairių renginių. Šalies regionų gyventojai ta įvairove pasigirti ir pasidžiaugti negali.
„Mūsų ne kartą klausė: kodėl norite kažką daryti Mažeikiuose. Klausė ir stebėjosi. Nors esame tik keturi darbuotojai, esame pakankamai veiklūs. Neseniai Kultūros ministerijoje vykusiame posėdyje buvome pristatomi kaip viena veikliausių pastarojo meto organizacijų. Vien šiemet surengėme penkias tarptautines parodas, o netrukus jos dar laukia Klaipėdoje, Utenoje, Šilutėje“, – sakė Literatūros ir meno archyvo direktorius.

Parodoje „Re-konstrukcijos“ – Mažeikių rajono sakralinio paveldo objektai pateikti naujai. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Technologija ne nauja

Mažeikių viešosios bibliotekos direktorė Alina Bernotienė „Re-konstrukcijas“ apibūdino kaip netikėtą, inovatyvų projektą.
„Džiugina tai, kad pagaliau Vilniuje atsirado komanda žmonių, kurie nori savo gražius sprendimus parodyti ne tik didmiesčių, bet ir tokių Lietuvos pakraščio miestų, kaip Mažeikiai, gyventojams“, – kalbėjo direktorė.
Paprašytas pasidalinti įspūdžiais apie parodą muziejininkas Vytautas Ramanauskas sakė, jog parodos idėja – nuotraukas pateikti, pasitelkiant dvigubos ekspozicijos principą, nėra nauja.
Pasak jo, ne vienas mažeikiškis, apžiūrėjęs parodą, tikriausiai prisimins universalinę parduotuvę ir ant jos kabėjusias šviesadėžes, ant kurių buvo galima pamatyti įvairių vaizdų.
„Visada yra taip, kad nauja tai yra pamiršta sena. Ir ta technologija šioje parodoje yra pritaikyta kitiems dalykams. Įdomus kontrastas tarp senosios mūsų krašto etnografijos ir šiuolaikinių motyvų“, – mintimis pasidalijo muziejininkas.

Minėsime paveldo dieną

Rūta Končiutė-Mačiulienė, Savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus specialistė, sakė, jog „Re-konstrukcijos“ – Europos paveldo dienų renginių dalis.
„Šita paroda patvirtina mano labai dažnai kartojamus žodžius apie tai, kad Mažeikių kraštas yra labai turtingas išskirtinio, vertingo kultūros paveldo“, – kalbėjo specialistė ir išreiškė viltį, kad užsimezgęs bendradarbiavimas su Literatūros ir meno archyvu tęsis.
Specialistė priminė, kad mažeikiškiai jau nuo seno kiekvieną rugsėjį mini Europos kultūros paveldo dienas. Ne išimtis – ir šie metai.
Rugsėjo 15 dieną Dautarų dvare vyks konferencija. Rugsėjo 16–17 dienomis bus rengiamos pažintinės ekskursijos po rajono piliakalnius, taip pat lankomi objektai, susiję su reformatų kultūriniu paveldu.

Loreta BUTKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto