
Nuotr. iš SAM archyvo
Per šventes visi esame linkę kalbėti apie gėrį, pagalbą kitiems. Padėti vienišiems, sergantiems žmonėms kviečia įvairios labdaros akcijos. Mažeikių rajono socialinių paslaugų tarnybai toks rūpestis yra kasdieninis.
Per šimtą darbuotojų vienijanti tarnyba yra didžiausia socialines paslaugas rajone teikianti įstaiga. Socialiniai darbuotojai paramos gavėjams padeda ne tik įvairiais darbais, bet ir neleidžia jiems pasijusti vienišiems.
Tarnybos vadovė Zita Jonauskienė interviu „Santarvei“ neslėpė, kad atsakingame darbe neišvengiama problemų, sunkumų, tuo labiau kad daugėja ir namuose paslaugas gaunančių žmonių, su kiekvienu reikia rasti bendrą kalbą. Judėti į priekį tarnybos darbuotojus skatina jų darbo įvertinimas, nuoširdus „ačiū“.
– Kitais metais jau minėsite tarnybos gyvavimo dvidešimtmetį. Kokia buvo pradžia, kaip per porą dešimtmečių pasikeitė tarnybos veikla?
– Mažeikių rajono socialinių paslaugų tarnyba įkurta 2003 metų gruodį. Pradėjome nuo vieno rašomojo stalo Savivaldybės pastato kamputyje, o šiandien esame didžiausia socialines paslaugas teikianti įstaiga rajone.
Per tą laiką nuveikta tikrai daug: keitėsi paslaugos, įgyvendinta daugybė projektų, įkurti net du vaikų dienos centrai, dirbome su riziką patiriančiomis šeimomis, taikėme atvejo vadybą, veikė krizių centras. Organizuota daugybė socialinių kultūrinių renginių, mokymų darbuotojams, bendradarbiauta su socialiniais partneriais – visuomenės sveikatos biuru, policija, asociacija „Bendraukime“.
Atidaryta ir sėkmingai veiklą tęsia Vydūno g. 13 įsikūrusi Mažeikių miesto pirtis, kuri dirba ketvirtadieniais ir penktadieniais, 10–22 val. Dauguma lankytojų – senąsias tradicijas puoselėjantys pirties mėgėjai.
Teikiamos maisto ir vaistų nupirkimo, maisto ruošos, skalbimo, asmens higienos, namų tvarkymo, lydėjimo ir kitos paslaugos rajono gyventojų namuose.
Tarnyba beveik dvejus metus siekė ir 2021 m. įgijo Europos socialinių paslaugų kokybės sistemos sertifikatą ,,EQUASS“, todėl esame įpareigoti nuolat tobulėti.
Kasmet didėja ir paslaugas teikiančiųjų būrys. Nuo 17 darbuotojų komandos išaugome iki 118. Šiemet minėdami Socialinių darbuotojų dieną fotografavomės bendrai nuotraukai ir tai buvo išbandymas fotografei – vos sutilpome į kadrą!
– Tarnyba neapsiriboja vien tik įstatymais numatytų paslaugų teikimu. Žinau, kad turite ir kitokios veiklos.
– Norėdami paįvairinti paslaugų gavėjų laisvalaikį, išmokyti naujų įgūdžių, vykdome projektines veiklas. Projektus finansuoja Mažeikių rajono savivaldybės administracija, Sporto rėmimo fondas, Europos socialinio fondo agentūra, kiti fondai.
Paslaugų namuose gavėjams kiekvieną savaitę organizuojame veiklas, susijusias su jų užimtumu. Atvykę į įstaigą žmonės pabendrauja, užsiima rankdarbiais, judesio, meno terapija, sužino daug naujų dalykų apie svečias šalis, papročius, tradicijas. Kas neturi galimybės išeiti iš namų, dalyvauja nuotoliniuose užsiėmimuose, kuria rankdarbius, sportuoja ir diskutuoja aktualiomis temomis.
Bendradarbiaudami su Telšių techninės pagalbos neįgaliesiems centru Mažeikių rajono gyventojus aprūpiname ir techninės pagalbos priemonėmis – vežimėliais, vaikštynėmis, ramentais, naktipuodžio kėdutėmis, tualeto paaukštinimais, staliukais prie lovos, funkcinėmis slaugos lovomis ir kt.
Tarnybos vaikų dienos centrai veikia Mažeikiuose ir Sedoje. Juos lanko daugiau nei pusšimtis mokyklinio amžiaus vaikų. Centre vaikai bendrauja, ruošia namų darbus, užsiima įvairiomis veiklomis. Rengiamos edukacijos, ekskursijos, išvykos į koncertus, spektaklius, renginius. Bendradarbiaujame su Mažeikių Šv. Pranciškaus Asyžiečio parapijos „Caritu“.
Projektų padedami jau penkerius metus rengiame draugiškas Žemaitijos regiono vaikų dienos centrų futbolo varžybas, mokome vaikus siūti, gaminti, organizuojame įvairias edukacijas, puoselėjančias sveikatą ir žemaičių kultūrą.
Džiugina, kad vaikai noriai lanko dienos centrą, ateina atostogų metu ir net likus pusvalandžiui iki darbo pabaigos. „Tiesiog labai norėjau“, – pasako.
– Tarnybos duomenimis, daugiausia teikiama pagalbos į namus ir dienos socialinės globos asmens namuose paslaugų. Kuo skiriasi šios paslaugos?
– Pagalbos į namus paslauga teikiama iki 10 val. per savaitę. Paslaugų gavėjai – senyvo amžiaus asmenys, suaugę asmenys su negalia ir vaikai su negalia.
Asmenys, kuriems nustatytas nuolatinės slaugos poreikis, gali gauti dienos socialinės globos asmens namuose paslaugą. Paslaugos trukmė ilgesnė, ji siekia net iki 8 val. per dieną.
Asmenys, pageidaujantys gauti paslaugas, turi kreiptis į Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių, įsikūrusį Mažeikiuose, Stoties g. 18, arba į seniūniją (socialinio darbo organizatorių) ir parašyti prašymą.
Įvertinus poreikį, Socialinės paramos skyrius priima sprendimą, kuriame nurodyta paslaugos rūšis ir trukmė.
– Daugėja žmonių, kuriems reikia tarnybos paslaugų. Kaip pavyksta susitvarkyti su užduotimi – įvertinti paslaugų poreikį?
– Vis dažniau per žiniasklaidos priemones girdime, kad Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, visuomenė sparčiai sensta. Tarnyba tą akivaizdžiai mato ir iš kasmet didėjančio paslaugų asmens namuose gavėjų skaičiaus. Rengdami kasmetines ataskaitas patys nustembame – dar prieš kelerius metus skaičiai būdavo beveik perpus mažesni… Vien šiemet paslaugos asmens namuose buvo suteiktos daugiau nei 500 asmenų.
Kalbant apie paslaugų poreikio įvertinimą, jei taip bus ir toliau, nebeužteks turimų darbuotojų.
Ne visiems seniems žmonėms pasiseka būti apsuptiems artimųjų. Kai artimieji gyvena užsienyje ar kitame mieste, neturi galimybės rūpintis vyresniais ar ligotais žmonėmis, jie ieško pagalbos pas mus.
Paslaugų poreikis nustatomas atsižvelgiant į socialinę aplinką, sveikatos būklę ir gebėjimą pasirūpinti savimi. Deja, ne visada galime tą poreikį patenkinti. Pasitaiko atvejų, kai kreipiasi vaikai, gyvenantys kartu su tėvais, ir prašo sutvarkyti ne tik tėvų, bet ir jų kambarius. Arba vaikai aprūpina tėvus maistu ir vaistais, padeda jiems nusimaudyti, tačiau prašo valymo paslaugos.
– Didelė darbų našta tenka paslaugas namuose teikiantiems darbuotojams. Kaip atrodo jų kasdienybė?
– Tikrai, darbų jiems – begalė. Socialiniai darbuotojai tvarko paslaugų gavėjų bylas, rengia raštus, sudaro individualios priežiūros specialistų darbo grafikus, bendrauja su paslaugų gavėjais ir jų artimaisiais, kitomis institucijomis, bendradarbiauja su kitais tarnybos darbuotojais. Individualios priežiūros darbuotojai lanko žmones jų namuose ir visokeriopai padeda.
Dažniausiai teikiamos paslaugos – maisto ir vaistų nupirkimas, mokesčių mokėjimas, maisto paruošimas, asmens higienos paslaugų teikimas, lydėjimas, tarpininkavimas. Taip pat dažnai prašoma sutvarkyti namus. Gyvenantys kietu kuru kūrenamuose namuose žmonės šaltuoju metų laiku prašo iškūrenti krosnį.
Pastebėjome, kad padaugėjo prašančiųjų ravėti, laistyti daržus, gėlynus, grėbti lapus, kasti sniegą.
– Tarnybos prižiūrimi žmonės labai skirtingi ne tik gebėjimu pasirūpinti savimi, bet ir būdo savybėmis. Galima spėti, kad ir su jų artimaisiais ne visada sekasi sutarti, ne visiems lengva įtikti…
– Skirtingi mūsų paslaugų gavėjai, skirtingi jų įnoriai, reikalavimai. Visko pasitaiko. Nors jie neigia, tačiau iš namuose esančių daiktų pastebime, kad su kai kuriais kartu gyvena ir kiti asmenys. Kartais prašoma surengti puotą savaitgalį iš kitų miestų atvažiuosiantiems vaikams, ieškoti parduotuvėse akcinių prekių. Reikalaujama rūpintis gyvūnu, keisti jo kraiką ir net nueiti jam maisto į kitame miesto gale esančią parduotuvę. Nenustojame kartoti: paslaugas gauna tas asmuo, kuriam jos paskirtos, ne jo giminaičiai ar gyvūnai, neatliekame mes ir lauko darbų.
Liūdina ir priekaištai dėl per jaunų ar per senų darbuotojų, jų kūno sudėjimo, išvaizdos. Pavadina ir tarnaitėmis, valytojomis…
Teikiančiųjų paslaugas darbas nėra lengvas, jis reikalauja atsakomybės, nuoširdumo, atjautos. Lietus ar sniegas, kaitra ar vėtra – kasdien skubame pas žmones, stengiamės pagerinti jų gyvenimo kokybę, todėl ir iš jų tikimės bent menkiausio dėkingumo.
Džiaugiamės ir didžiuojamės, kad mūsų darbe būna ir ypač džiugių akimirkų, kai žmonės gerai atsiliepia apie mūsų darbą ir dėkoja. Kartais jie pasako, kad labiausiai laukiama savaitės diena ta, kai ateina darbuotoja, kad po džiuginančio apsilankymo kitaip šviečia saulė, o ir varginančius kūno skausmus „lyg ranka nuėmė“.
Maloniai nustebina, kai sulaukiame skambučio ne su prašymu ar reikalavimu, o su padėkos žodžiais. Darbuotojos, lankančios senjorus ir neįgaliuosius, yra vadinamos ir angelais žemėje, ir saulės šviesa, ir stebuklu… Rūpestinga, atsakinga, švelni, užjaučianti – tokie apibūdinimai motyvuoja ir skatina judėti į priekį.
Motyvuoja ir plati paslaugų gavėjo šypsena, ir iš dėkingumo ašarojančios akys, ir nuoširdus „ačiū“.