Parašiutizmas vilioja norinčius save išbandyti piliečius

Šuolį virš Mažeikių laukų šiemet išbandė apie trys šimtai žmonių. Nuotrauka iš aeroklubo archyvo

Pastarosiomis dienomis Mažeikių aeroklubas baigė pagrindinę savo veiklą – šuolių parašiutu sezoną. 35 metus gyvuojančiame klube paruošta ir šuolius atliko kiek daugiau kaip šeši tūkstančiai žmonių: karių, šaulių, eilinių piliečių.

Pagausėjo šokusiųjų būrys

Šuoliai parašiutu Šerkšnėnuose esančiame aerodrome vyko nuo gegužės vidurio. Aeroklubo instruktoriaus Rimanto Morkūno pastebėjimu, kasmet apie trys šimtai žmonių ryžtasi tokiai avantiūrai. Šis sezonas apsiėjo be traumų, be ypatingų įvykių, gal tik kiek trukdė stipresni negu įprastai vėjai.
„Šuolininkai į orą buvo keliami mūsų lėktuvu „AN 2“, praktiškai visi šį sezoną šokusieji tai darė pirmą kartą, tik instruktorius Rytis Gabalis ir Algimantas Kozlovas, patyrę šuolininkai, atliko po trisdešimt šuolių parašiutu. Jauniausias šuolininkas šiais metais buvo keturiolikmetis. Tokio amžiaus paaugliams būtinas oficialus abiejų tėvų raštiškas sutikimas. Vyriausiasis – jau 50-metį atšventęs vyras iš Plungės rajono“, – sezoną apžvelgė R. Morkūnas.
40 procentų šuolininkų buvo mažeikiškiai, o didžioji dalis – latviai, čia dirbantys ukrainiečiai, atvykdavo baltarusiai, šoko vienas Švedijos ir vienas Jungtinių Arabų Emyratų pilietis.

Stovyklos – šauliams ir kariams

Jau daug metų aeroklubas organizuoja Lietuvos šaulių sąjungos Žemaitijos šaulių aštuntosios rinktinės jaunųjų šaulių parašiutininkų stovyklas. Ir šiais metais per 50 jaunųjų šaulių atliko po tris šuolius. Stovyklose dalyvauja ir Bendruomeninio pagalbos vaikams centro auklėtiniai, kuriems organizuojami pažintiniai apžvalginiai skrydžiai lėktuvu.

Prieš šuolius parašiutu jiems pasiryžę žmonės apmokomi. Nuotrauka iš aeroklubo archyvo

„Padedame ir Lietuvos kariuomenei – kas metai čia paruošiame apie penkiolika dvidešimt Panevėžyje dislokuoto Karaliaus Mindaugo husarų bataliono karių, kurie atlieka šuolius. Su jais vienas malonumas dirbti – tai imlūs, protingi jauni žmonės, tikimės ir kitais metais bendradarbiauti su kariais. Atlikdami mokomuosius skrydžius, mūsų aerodromo kilimo takais naudojasi, praktikos semiasi ir lakūnų mokyklos „Baltic Aviation Academy“ kursantai“, – vardijo instruktorius.
Per visą aeroklubo gyvavimo laikotarpį mažeikiškiai parašiutininkai ne kartą tapo šalies čempionais ir prizininkais, tačiau, anot R. Morkūno, nors ir turima tokių sportininkų, kurie gali rungtis su pajėgiausiais šalies šios sporto šakos atstovais, šiais metais komanda jau nebedalyvavo pirmenybėse – sportininkai išsibarstę po kitas šalis, jiems tektų apvažiuoti pusę pasaulio, kad atvyktų į varžybas.

Darbų netrūksta ir žiemą

Įvairus šuolininkų parašiutu kontingentas pakoregavo ir šių metų jų paruošimą: instruktažai dėstomi ne tik lietuvių, bet ir rusų bei anglų kalbomis. Sezonas baigėsi, ir tai, pasak instruktoriaus, pajausta iš karto: subjurus orui ir palijus, pakilimo takas ištižo, šiuo metu aerodromas saugiai priimti lėktuvų negali. Žiemą, kai viskas sušąla, gruntas tampa kietas, tada dažniausiai aerodrome leidžiasi iš anksto informavę privatūs lėktuvai, šiuo metu čia bazuojasi penki privatūs orlaiviai.
„Ir ne sezono metu aerodromas neapmiršta: mūsų pareiga visada laikyti veikiančią radijo ryšio ir skrydžių kontrolės įrangą, mūsų radijo dažnį ir leidimus naudoti antžemines ir lėktuvo radijo stotis išduoda Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba“, – sakė instruktorius.
Pasak R. Morkūno, iki pavasario aerodrome vyks periodiniai darbai, kurie būtini, norint gauti leidimą dėl aerodromo tinkamumo skrydžiams pratęsimo. Atlikus visus reglamentuotus darbus, privalu skambinti į Civilinės aviacijos asociacijos administraciją, atvykęs orlaivių skyriaus inspektorius patikrina darbus ir pasirašo apie lėktuvo ir aerodromo tinkamumą eksploatacijai.

Vyks aviacijos šventė

Mažeikių aeroklubas savo veiklą datuoja nuo 1984 metų, nuo 1987 metų skraidymai ir parašiutininkų šuoliai atliekami aeroklubui skirtame aerodrome Šerkšnėnuose. Per šį laikotarpį paruošta ir šuolius atliko kiek daugiau kaip šeši tūkstančiai žmonių.
„Jau numatyta, kad kitais metais vyks didžiulė aviacijos šventė, kuri organizuojama kas ketveri metai. Pagrindinė problema yra ta, kad aplink aerodromą yra privatūs laukai ir jeigu juose bus kas nors pasėta, teks laukti, kol bus nuimtas derlius, nes kitaip nėra kur sustatyti tūkstančius automobilių, kuriais suvažiuoja šventės svečiai iš visos Lietuvos. Rugpjūčio 2–3 dienomis Latvijoje, Tukume vyks didelė aviacijos šventė. Pakviesti dalyvauti ir mes, tad mūsų aerodrome šventė vyks arba kiek anksčiau, arba kiek vėliau“, – sakė R. Morkūnas.
Taip pat kitais metais, be šuolių parašiutu, vyks jau tradicinėmis tampančios jaunųjų šaulių ir kariškių stovyklos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto