Pasėlių deklaravimo naujovėmis džiaugiasi ne visi

Apie trečdalį deklaruojamų plotų užima pievos ir ganyklos. Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Žemės naudotojams, pretenduojantiems gauti išmokas, gali tekti auginti gyvulius. Deklaravimo naujovės sulaukė kritikos ir nepasitenkinimo. Žemės ūkio ministerija tvirtina, kad šitaip siekiama išvengti vadinamųjų „sofos“ ūkininkų, kurie deklaruoja žemės ūkio naudmenas, tačiau jų nedirba.

Laiko skirta mažiau

Pirmadienį prasidės kasmetinis pasėlių ir žemės ūkio naudmenų deklaravimas, kuris truks iki birželio 15 d. Kaip ir kasmet, deklaruoti žemės ūkio naudmenas bus galima ir po šio termino, iki liepos 10 d., tačiau tuo atveju parama bus mažinama 1 proc. už kiekvieną uždelstą dieną.
Žemės ūkio skyriaus vyriausioji specialistė Viktorija Šimkienė ragina ūkininkus, kurie žino, kur ir ką augins, neatidėlioti deklaravimo. Tuo labiau kad šiemet tam skirtas trumpesnis laikas (praėjusiais metais paraiškų teikimas prasidėjo balandžio 4 d.). Be to, daugiau laiko deklaravimas gali trukti ir dėl smulkesnių žemės blokų.
„Kontroliniai žemės sklypai sumažinti, atsižvelgiant į Europos Komisijos auditorių nustatytą faktą,  kad tokie sklypai, naudojami pareiškėjų laukų deklaruotiems plotams kontroliuoti, yra per dideli bei neužtikrina būtinos kontrolės“, – komentavo specialistė.

Vienoje paraiškoje – du pageidavimai

V. Šimkienė atkreipė dėmesį, kad pildyti atskirų prašymų išmokoms už mėsinius galvijus gauti šiais metais nereikės. Teikiant paraiškas paramai gauti už deklaruotus plotus, jose tereikės nurodyti, jog prašoma skirti tiesioginę išmoką už  valdoje laikomus mėsinius galvijus ir mėsines avis.
Šiemet atsirado nauja priemonė „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ programa „Tausojanti aplinką vaisių ir daržovių auginimo sistema“. Nebeliko susietos išmokos už baltymingus augalus, vietoje to – atsieta išmoka už 2011 m. deklaruotus baltymingus augalus. Taip pat nebeliko susietos išmokos už bulius. Vietoje to – atsieta išmoka už 2010–2011 m. vidutinį bulių skaičių, už kuriuos gautos susietos išmokos.

Siekiama sudrausminti

Šiais metais įvedami nauji Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimai, kuriais
siekiama sudrausminti vadinamuosius „sofos“ ūkininkus.
„Yra daug žmonių, kurie sėdi mieste, sėkmingai lakuoja nagus, nupjaudavo ganyklas, ir jie gaudavo beveik 400 litų už hektarą. Dabar išmokos, deklaruojantiems pievas ir ganyklas, bus mokamos tik tada, jei ūkininkas laikys gyvulių arba šie plotai turės sudaryti 30 proc., o kita žemė – ariama“, – pabrėžė specialistė.
Vienam deklaruojamų pievų ir ganyklų hektarui, už kurį prašoma tiesioginių išmokų, tenkantis ūkinių gyvūnų skaičius 2012 m. turi sudaryti ne mažiau kaip 0,1 sutartinio gyvulio, 2013 m. – ne mažiau kaip 0,2, nuo 2014 m. – ne mažiau kaip 0,3 sutartinio gyvulio. Pavyzdžiui, suaugęs bulius, karvė, arklys prilyginamas vienam sutartiniam gyvuliui. Tad šiemet dešimčiai hektarų pievų ir ganyklų užtektų auginti vieną iš jų.

Reikalavimas netaikomas

Reikalavimas laikyti gyvulius netaikomas, jei deklaruoti pievų ir ganyklų plotai 2012 m. sudaro ne daugiau kaip 30 proc., 2013 m. – ne daugiau kaip 20 proc., nuo 2014 m. – ne daugiau kaip 10 proc. visų tiesioginėms išmokoms deklaruotų ir tinkamų paramai gauti žemės ūkio naudmenų, arba kurie ne vėliau kaip 2011 metais pradėjo įgyvendinti Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonę „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ ir pagal šią priemonę pareiškėjo prisiimtų įsipareigojimų vykdymo laikotarpis dar nesibaigė.
Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimo pažeidimai bus laikomi tyčiniais, o sankcijos taikomos įvertinus jų mastą, sunkumą, poveikio trukmę ir pasikartojamumą.

Vyks seminaras

Nacionalinė mokėjimo agentūra kviečia į seminarą tema „Su plotu susijusių priemonių pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programą 2012 metų administravimo aktualijos“. Jis vyks  balandžio 26 d. 11 val. Mažeikių rajono savivaldybės salėje, adresu Stoties g. 18.
Seminare Nacionalinės mokėjimo agentūros specialistai pristatys 2012 m. pagrindinius taisyklių pakeitimus, atkreips dėmesį į dažniausiai pasikartojančius neatitikimus paraiškose.
Rūpimais klausimais konsultuos rajono paraiškas administruojantis specialistas, Nacionalinės mokėjimo agentūros Kontrolės departamento atstovas, miškų priemonių specialistas.

Ūkiai stambėja

Žemės ūkio skyriaus duomenimis, praėjusiais metais iš viso buvo gauta 3 200 paraiškų. Tik 38 paraiškos užpildytos elektroniniu būdu.
Iš viso buvo deklaruota apie 63 tūkstančiai žemės ūkio naudmenų ir pasėlių. Beveik trečdalį viso ploto sudaro pievos ir ganyklos.
Praėjusiais metais į žemės naudotojų sąskaitas pervesta apie 25 milijonai litų išmokų.
Šiais metais numatoma pagrindinė Europos Sąjungos tiesioginė išmoka – apie 413 litų, arba 43 litais daugiau negu 2011 metais.

One Reply to “Pasėlių deklaravimo naujovėmis džiaugiasi ne visi”

  1. jurgis parašė:

    Labai nuostabu ,kad Viktorija Šimkienė priimines pasėlių deklaracijas jai tik spaudos atstove dirbti .tik plep ir nieko nesugeba.Kam tokiu šnekorius laiko ir alga dar moka,ji temoka tik kitur pasiūstį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto