Pasibaigusio galiojimo vaistai – atiduoti į vaistinę ar išmesti?

Prieš keletą metų vaistinės galėdavo priimti beveik visus pasenusius vaistus. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Vaistinės ne vienerius metus priima pasenusius vaistus. Kol kas ši paslauga Mažeikiuose nepopuliari.

Ne visi priima senus vaistus

2006 metais Seimas priėmė Farmacijos įstatymą, pagal kurį vaistinės privalo iš žmonių surinkti pasibaigusio galiojimo vaistus. Tačiau ne visos taip daro.
Pakalbinus keletą vaistinių klientų, tapo aišku, kad kai kurios vaistinės bando atkalbėti žmones. Pasak prisistatyti nenorėjusios pensininkės Nijolės, kai kurie farmacininkai bando įtikinti žmones, kad šie geriau suvartotų, pavyzdžiui, vaistus, kurių galiojimas pasibaigė prieš mėnesį. Esą, tai nieko tokio, nieko neatsitiks.

Senus vaistus atneša vienetai

Vaistinės vedėjas Mantas Erencas  teigė, kad mažeikiškiai nebegaliojančius vaistus atneša gana pasyviai.
Kiti kalbinti vaistininkai pastebėjo, kad mūsų visuomenėje dažniau atsikratoma vaistų juos išmetant į šiukšlių dėžę ar nuleidžiant į klozetą. O tai yra ypač pavojinga. Juk po konteinerius rausiasi benamiai, o vanduo iš tualetų suteka į vandens telkinius, taip padidėja jų užterštumas.
Senamiesčio vaistinės direktorės nuomonė buvo panaši. Žmonės į vaistinę vaistus atneša, bet labai retai. Sąmoningi piliečiai ateina ir pasiklausia, kur tuos vaistus dėti, bet tai tik vienetai.
„Juk kam eiti į kažkokią vaistinę, kai galima tiesiog namie išmesti“, – replikavo pašnekovė.

Nėra pakankamai informuota

Kažkada, kai tik įsigaliojo įstatymas, vaistinės reklamavo naująją paslaugą, bet laikui bėgant tai užsimiršo. Dabar retoj vaistinėj ar jų tinklalapiuose yra skelbiama apie vaistų utilizavimą. Ne vienas pakalbintas žmogus skundėsi, kad informacijos iš viso nėra. Pasak jų, gerai, jei pasitaiko malonus vaistininkas.  O juk būna tokių, kurie tik piktai pareplikuoja, ir viskas tuo baigiasi.
Vytautu Petrausku prisistatęs vyras išsakė nuomonę, kad galėtų būti organizuota reklamos kampanija visuomenei informuoti, nes bet kur išmesti vaistai gali sukelti ekologinę katastrofą.

Priimami visi vaistiniai preparatai

Prieš keletą metų vaistinės galėdavo priimti beveik visus pasenusius vaistus, išskyrus narkotinius preparatus bei vaistažoles. Dabar tvarka yra pasikeitusi. Žmogus priduoti gali visus vaistus be išimties. Apribojimas yra taikomas tik termometrams.
Pasikeitė ir pakavimas. Dabar vaistus užtenka sudėti į paprastą šiukšlių maišelį, o pagal rūšis juos sutvarko patys vaistininkai. Utilizavimo būdą renkasi pačios vaistinės. Jos sudaro sutartis su vežėjais ir kartą per metus vaistai išvežami arba į sandėlius, arba sunaikinti.

Seni vaistai – pavojus

Specialistai įspėja: paprastu būdu atsikratant senų vaistų, t.y. juos išmetant į konteinerį, yra daroma neatitaisoma žala gamtai ir patiems žmonėms. Konteineriuose rausiasi benamiai ir vaikai. Vaikas, pamatęs spalvotą tabletę, gali tai palaikyti saldainiu ir suvartoti. O juk vaistas ir nuodas skiriasi tik doze.
Be to, medicininės atliekos gali patekti į geriamus vandenis.

Šarūnas ŽEMAITIS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto