Pasirašytas Lietuvos gydytojų profesinės etikos kodeksas

Pasirašytas Lietuvos gydytojo profesinės etikos kodeksas. Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.

Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė ir Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas Liutauras Labanauskas pirmadienį pasirašė Lietuvos gydytojo profesinės etikos kodeksą.

Svarbus dokumentas

Kodeksas apima tokius svarbius dalykus, kaip gydytojo ir paciento santykiai, gydytojų tarpusavio santykiai, gydytojų teisės, moksliniai medicinos tyrimai, laisvas ir informuotumu pagrįstas paciento pasirinkimas ir jo taikymo ribos, pagarba paciento privatumui, informacijos apie pacientą ir jo sveikatą konfidencialumas.
Pasak sveikatos apsaugos ministrės, ši pasirašymo diena yra svarbi Lietuvos gydytojams, o ypač – pacientams. „Kinta pacientai, jų požiūris, keičiasi gydytojai bei jų gydymo metodikos, technologijos, todėl natūralu, kad jautėme labiau išgryninto kodekso poreikį. Šiandien jis itin aktualus, ir tai patvirtina paskutinės apklausos, kurios parodė, kad pacientams pirmiausiai svarbūs yra gydytojo pagarba ir etiškas elgesys. Todėl neabejoju, kad šiandien pasirašytas Lietuvos gydytojų profesinės etikos kodeksas prisidės prie minėtų savybių užtvirtinimo ir tęstinumo“, – teigė R. Šalaševičiūtė.
„Iš tiesų, pasikeitė gydytojų ir pacientų tarpusavio santykiai. Mes pamatėme, kad iškyla daug konfliktinių situacijų ne dėl to, kad kažkas blogai ar gerai elgiasi, bet dėl to, kad tiesiog tapo neaišku, kaip vienoje ar kitoje situacijoje reikėtų elgtis – tiek gydytojui, tiek pacientui“, – per pasirašymo ceremoniją sakė Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas L. Labanauskas.

Sprendimas gimė analizuojant problemas

Dėl ypatingo gydytojo ir paciento santykio jautrumo, paciento pažeidžiamumo, medicina yra viena tų profesinės veiklos sričių, kuriose etikos kodeksai turi itin senas tradicijas. Gydytojo darbe iškylančių problemų sprendimui ir šiandien nepakanka vien teisinio reglamentavimo, todėl etikos kodeksai pateikia gaires, atspindinčias profesinės bendruomenės vertybes, kurios padeda rasti sprendimus sudėtingomis situacijomis.
Pavyzdinio gydytojo profesinės etikos kodekso poreikis išryškėjo nagrinėjant bei vertinant gydytojų ir pacientų keliamas problemas, sveikatos priežiūros įstaigų praktiką, žiniasklaidos pranešimus. Jis pasitarnaus kaip papildomos gairės profesinėms medikų specialistų organizacijoms bei Medicinos etikos komisijoms, formuojančioms etinę kultūrą sveikatos priežiūros įstaigose. Tai dokumentas, kurio nuostatų išmanymas ir laikymasis gali padėti išvengti konfliktinių situacijų bei pasitarnaus jų vertinimui. Atskiros kodekso nuostatos (principai) ateityje bus plėtojamos kaip konkrečios rekomendacijos.
Šio Kodekso pagrindu tapo 2004 m. priimtas Lietuvos gydytojų sąjungos narių etikos kodeksas. Lietuvos gydytojų sąjunga yra Pasaulio medikų asociacijos, priėmusios Tarptautinį medicinos etikos kodeksą, narė. Pasaulio medikų asociacijos Tarptautinio medicinos etikos kodekso nuostatos nuosekliai atsispindi ir pasirašytame Lietuvos gydytojo profesinės etikos kodekse.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto