Pasitikrinti sveikatą – palankiausias metas

Shutterstock nuotr.

Liko šiek tiek daugiau nei pusmetis iki tos datos, kai, baigus galioti medicininei pažymai, nebegalios ir vairuotojo pažymėjimas.
Medikai ragina vairuotojus nedelsti ir šį sveikatos patikrinimą atlikti vasarą, kai gydymo įstaigose sumažėja pacientų, o valstybės įmonės „Regitra“ atstovai primena, kad sveikatos nepasitikrinusių vairuotojų vis dar yra daugiau nei du šimtai tūkstančių.  

Įsigaliojimą atidėjo tris kartus

Apie tai, kad nustatytu periodiškumu sveikatos nepasitikrinusių vairuotojų vairuotojo pažymėjimai bus paskelbti negaliojančiais, buvo kalbama ir svarstoma praėjusiais metais: iš pradžių buvo nutarta, kad vairuotojų pažymėjimai, nepasitikrinus sveikatos, bus paskelbti negaliojančiais nuo 2024 m. sausio 1 dienos, vėliau nuspręsta terminą nukelti penkiems mėnesiams – iki birželio 1 dienos.
Tada Seimas pritarė siūlymui dar metams – iki 2025 m. sausio 1 dienos – atidėti nuostatos, kad nustatytu periodiškumu nepasitikrinusių sveikatos vairuotojų vairuotojo pažymėjimai skelbiami negaliojančiais, įsigaliojimą.

Projekto iniciatorių teigimu, įstatymo įsigaliojimo datos nukėlimas sudarys sąlygas vairuotojams pasitikrinti savo sveikatą niekur neskubant, o asmens sveikatos priežiūros įstaigoms aptarnauti išaugusį pageidaujančių pasitikrinti sveikatą vairuotojų srautą.

Keičiasi periodiškumas  

Šiuo metu vairuotojai iki 55-erių metų turi tikrintis sveikatą kartą per 10 metų, 56–69 metų – kartą per 5 metus, 70–79 metų – kartą per 2 metus, o nuo 80 metų – kasmet.
Pasikeitus įstatymui, nuo sausio 1 dienos, vairuotojams iki 65 metų sveikatą tikrintis reikės kartą per 10 metų, 66–79 metų – kartą per 5 metus, vyresniems nei 80 metų – kas dvejus metus.
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) duomenimis, pastaruoju metu sparčiai augo išduodamų vairuotojų medicininių pažymų kiekiai: 2022 m. buvo išduota 243 tūkst., 2023 m. – 352 tūkst., o per keturis šių metų mėnesius jų išduota jau 163 tūkst.

Kaip pažymėjo viceministras Aurimas Pečkauskas, vasara yra palankesnis metas pasitikrinti sveikatą, nes gydymo įstaigose sumažėja pacientų ir tai galima padaryti greičiau, išvengiant didelių eilių.
Vairuotojo sveikatos patikrinimas gali būti atliekamas sveikatos priežiūros įstaigoje, kurioje pacientas yra prisiregistravęs, arba bet kurioje kitoje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, teikiančioje šias paslaugas, sveikatą tikrina šeimos gydytojas arba vidaus/vaikų ligų gydytojas, teikiantis pirminės sveikatos priežiūros paslaugas. Vairuotojo psichikos sveikatą privaloma tvarka įvertina ir gydytojas psichiatras.

Skaičiuojama tūkstančiais vairuotojų 

„Regitra“ nekaupia duomenų, kiek vairuotojų gyvena atskirose savivaldybėse, nes išduodant pažymėjimą asmens gyvenamoji vieta nefiksuojama, tačiau bendri skaičiai rodo, kad sveikatos nepasitikrinusių vairuotojų yra tūkstančiais.
Kaip informavo įmonės Komunikacijos ir rinkodaros skyriaus atstovas spaudai Lukas Vosylius, praėjusių metų spalį tokių vairuotojų buvo 442 tūkstančiai, o šiuo metu jų dar lieka 237 tūkstančiai.

Daugiausia sveikatos dar nepasitikrinusių vairuotojų yra tarp 30-mečių (12 procentų nuo viso tokio amžiaus vairuotojų skaičiaus) ir 65 metų amžiaus žmonių (11 procentų). Nedaug atsilieka 25 metų vairuotojai – sveikatos dar nepasitikrino 10 proc. šios amžiaus grupės vairuotojų ir 9 proc. 60-mečių vairuotojų. Pavyzdingiausi yra 40, 45, 50 ir 55 metų vairuotojai – kiekvienoje amžiaus grupėje iki šiol sveikatos nepasitikrino po 6 proc. 

Pasitikrinti galima dviem būdais

Šiuo metu „Regitra“ vykdo informacinę kampaniją, siunčia vairuotojams elektroninius laiškus ir primena apie būtinybę atlikti sveikatos patikrinimą.
Tie vairuotojai, kurie nežino ar neprisimena, iki kada galioja jų medicininė pažyma, bet negavo elektroninio laiško, gali pažymos galiojimo laiką sužinoti dviem būdais: „Vairuotojų portale“ arba „Regitros“ elektroninėje sistemoje.

Kadangi visos vairuotojams išduodamos medicininės pažymos „Regitrą“ pasiekia skaitmeniniu būdu, vyksta automatiškai, vairuotojams, be sveikatos patikrinimo, daugiau nieko papildomai daryti nereikia.
Nuo kitų metų sausio 1 dienos policijos pareigūnai savo duomenų bazėje matys, ar vairuotojo pažymėjimas galioja. Už vairavimą neturint galiojančio vairuotojo pažymėjimo grės 30–50 eurų bauda.

Reklama: Nugaros skausmo gydymas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Skip to content