Pašventinta senoji Palankės gatvės koplytėlė

Jolantos SKURDAUSKIENĖS nuotr.

Prieš pat Vėlines, spalio 30-ąją, Plungėje, Palankės gatvėje, po restauracijos pašventinta Švč. Mergelės Marijos koplytėlė. Ją sutvarkė ir naują medinę tvorelę padarė Virginijus Latakas. Pagal seną fotografiją buvo atkurta ir koplytėlės metalinė viršūnė – dekoruotas kryžius. Tvarkymo darbai finansuoti iš Plungės rajono savivaldybės kryždirbystės tvarkybos programos.

Nuošalios gatvelės pakraštyje prisišliejusi kukli liaudiškos architektūros formų koplytėlė daug metų praeivio akį traukia čia nuolat degančiomis žvakelėmis. Tai viena iš penkių Plungės mieste ir jo prieigose esančių viešųjų koplytėlių.

Šios koplytėlės atsiradimo istorija gana paslaptinga. Valstybės archeologijos komisijos archyvinėje medžiagoje užfiksuota, kad tarpukariu Palankės gatvėje buvo rasta žmonių kaulų. 1995 ir 2001 m. archeologai Bronius Dakanis ir Renaldas Augustinavičius tyrinėjo Palankės gatvę, tikėdamiesi aptikti čia kapinyną. Apie tai savo medžiagoje buvo rašęs ir istorikas, muziejininkas Juozas Mickevičius. Jis užsiminė ir apie tarpukariu čia stovėjusią koplytėlę. Deja, archeologams patvirtinti informacijos apie buvusius palaidojimus nepavyko. Kada šioje vietoje atsirado koplytėlė, taip pat nėra aišku.

Jolantos SKURDAUSKIENĖS nuotr.

Daug metų koplytėlę prižiūrinti plungiškė Adelė Lūžienė, dar prisimenanti ir senąją apie 1990-uosius metus ilgapirščio nugvelbtą labai įdomią medžiaginiais rūbais rengiamą Švč. Mergelės Marijos skulptūrėlę, yra pasakojusi istoriją, kurią ji išgirdo iš ankstesnių koplytėlės prižiūrėtojų. Pasak jų, ši koplytėlė buvusi pastatyta toje vietoje vykusiam kruvinam mūšiui atminti. Ar tai tiesa ir koks tai galėjo vykti susirėmimas, dabar galime tik spėlioti. Įdomu, kad šaltiniuose ir istoriografijoje ryškiausi susirėmimai Plungėje ir šalia jos fiksuoti Šiaurės karo metu (1700–1721 m.) tarp švedų ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikų dalinių, tad neatmestina galimybė, kad koplytėlė buvo pastatyta šio karo įvykiams atminti, o jos istorija yra viena seniausių Plungės mieste.

Į sutvarkytos Švč. Mergelės Marijos koplytėlės šventinimą susirinko Palankės ir aplinkinių gatvių gyventojai, kiti pamaldūs plungiškiai. Koplytėlę pašventino Plungės Šv. Jono Krikštytojo parapijos kunigas rezidentas Alvydas Vaitkevičius.
Po kuklios pašventinimo ceremonijos visi dalyviai pagal seną žemaitišką tradiciją buvo pakviesti pietų į jaukius ir svetingus Palankės gatvės gyventojų Rupeikų namus.

Jolanta SKURDAUSKIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto