Patarimai kaip elgtis atšalus orams

Dažniausiai nušąla nosis, ausys, skruostai, smakras, rankų bei kojų pirštai. Nuotrauka iš redakcijos archyvo
 

Visuomenės sveikatos specialistai pataria: orams atšalus būtina laikytis kelių svarbių taisyklių ir principų.

Atidėkite nebūtinas keliones ir išvykas

Jei oras labai atšalo, ypač jei pučia stiprus vėjas, stenkitės likti patalpose. Jei reikia kur nors nuvykti, stenkitės, kad jūsų kelionė būtų kuo trumpesnė.
Jei išvykti būtina, tinkamai apsirenkite: suaugusieji ir vaikai turi būtinai dėvėti kepurę, megztą šaliką, kumštines pirštines, šiltus batus ir drabužius. Tinkamiausi drabužiai – iš natūralių audinių: vilnos, šilko, nes jie sulaiko daugiau kūno šilumos nei sintetiniai ar medvilniniai.

Vėjas ir šaltis – dar blogiau

Pučiant stipresniam vėjui, šalčio pojūtis sustiprėja ir žmonės jaučia esant žemesnę temperatūrą nei yra iš tikrųjų. Pučiant vėjui sušalti ir susirgti galima daug greičiau, todėl buvimo lauke trukmė turi būti gerokai trumpesnė.
Pažiūrėkite, koks skirtumas tarp tikrosios oro temperatūros ir jaučiamos, priklausomai nuo vėjo greičio. Taip pat įsidėmėkite, per kiek laiko galima nušalti.
Pavyzdžiui, esant lauko temperatūrai minus 23 laipsniai, o vėjui pučiant 10 metrų per sekundę greičiu, žmonės jaučiasi lyg lauke būtų minus 33 laipsniai, tad nušalimai gali išsivystyti per pusvalandį.
Jei lauko temperatūra ta pati, o vėjas stipresnis – 30 m/s, žmonės jaučiasi lyg būdami 39 laipsnių šaltyje. Tokiu atveju nušalimai gali išsivystyti per 10 minučių.

Nedirbkite lauke

Prisiminkite ir tai, kad drėgni drabužiai greitai atšaldo kūną. Jei jaučiate, kad per šilta, nusivilkite vieną drabužių sluoksnį. Jei jie sušlapo, nedelsdami pakeiskite sausais. Šiurpulys ar drebulys yra pirmasis ženklas, kad kūnas praranda šilumą ir gali sušalti.
Šaltas oras papildomai apkrauna širdį. Jei sergate širdies ligomis, neatlikite jokių sunkių darbų šaltyje. Jei privalote dirbti, šiltai apsirenkite ir dirbkite lėtai.
Prisiminkite: jūsų kūnas, siekdamas išsaugoti šilumą, dirba labai sunkiai, todėl neverskite jo dirbti dvigubai. Negerkite alkoholio ar kofeino turinčių gėrimų (kavos, koka kolos), nes jiems veikiant greičiau prarandama šiluma. Gerkite šiltus, saldžius gėrimus – jie padeda palaikyti normalią kūno temperatūrą.

Hipotermija ir jos pavojai

Šalčiui veikiant organizmas greičiau praranda šilumą nei ją pagamina, todėl gali sumažėti kūno temperatūra. Ši būklė vadinama hipotermija. Esant sumažėjusiai kūno temperatūrai yra veikiamos smegenys ir žmogus nebegali aiškiai mąstyti bei gerai judėti. Tai ypač pavojinga, nes žmogus nesuvokia, kas vyksta, ir kartais negali priimti sprendimų, adekvačių pavojingai situacijai.
Pavyzdžiui, sušalę žmonės dažnai nusprendžia pailsėti, prisėsdami ar priguldami lauke, o toks poilsis gali baigtis mirtimi ar geriausiu atveju – galūnių nušalimu ir amputacija.
Hipotermija dažniausiai įvyksta labai sumažėjus temperatūrai (-10 C0 ir mažiau), bet mirtis nuo hipotermijos yra užfiksuota ir prie plius 4 laipsnių, ypač jei žmogus buvo sušlapęs lietuje ar netyčia įkrito į vandenį.
Hipotermijos aukomis dažniausiai tampa pagyvenę žmonės, kurių prasta mityba, apranga bei būsto šildymas; naujagimiai, jei laikomi šaltose patalpose; benamiai, keliautojai, medžiotojai; daug alkoholio bei narkotikų vartojantys asmenys.
Tuomet suaugusiesiems prasideda drebulys, nuovargis, pritemsta sąmonė, sustingsta galūnės, prarandama atmintis, gali būti neaiški kalba, apsnūdimas.

Kaip padėti nukentėjusiam žmogui?

Pirmiausia padėkite nukentėjusiajam sušilti: nugabenkite į šiltą patalpą, jei drėgni ar šlapi drabužiai, nuvilkite juos, pamatuokite kūno temperatūrą, jei ji žemesnė nei 35 ˚C – nedelsdami kvieskite greitąją pagalbą. Geriausia šildyti elektrine antklode. Ypač gerai sušildo kito, nesušalusio žmogaus kūno šiluma.
Po to nukentėjusįjį susupkite į sausą šiltą apklotą, duokite šiltų gėrimų, tik ne alkoholio.
Dažniausiai nušąla nosis, ausys, skruostai, smakras, rankų bei kojų pirštai. Nušalusi vieta praranda jautrumą ir spalvą. Stiprūs nušalimai gali baigtis amputacija. Įspėjamieji ženklai – nušalusioje vietoje matyti odos paraudimas, jaučiamas skausmas, žmogus nejaučia šalčio.
Jei nušalote, kuo greičiau vykite į šiltą patalpą, eidami stenkitės nesiremti nušalusia koja ar pirštais – tai tik dar labiau pažeis audinius. Nušalusią galūnę reikia pamerkti į šiltą (bet ne karštą) vandenį. Negalima nušalusios vietos trinti sniegu ar masažuoti.
Norėdami sušildyti nenaudokite  radiatorių, šildytuvų, lempų ar krosnelių, nes pažeistos vietos yra nejautrios ir gali nudegti.

Paltai vyrams f8outlet parduotuvėje! Gražūs, šilti, trumpi ir ilgi, tikrai rasite sau tinkamą!

2 Atsakymai į “Patarimai kaip elgtis atšalus orams”

  1. Melisa parašė:

    sako nėra blogo oro, yra tik bloga apranga :) daug sluoksnių, megztinis, šilta striukė, šalikas, ir jokie šalčiai nėra baisūs. https://bestdress.lt/

  2. Danius parašė:

    reikia kuo daugiau išgerti alkoholio – praplečia kraujagyslas, padidėja kraujo tekėjimo greitis, daugiau atnešama šilumos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto