Pensijų mažinimas dirbantiesiems prieštarauja Konstitucijai

Premjeras žada, kad pensijos dirbantiems pensininkams jau galėtų būti pradėtos grąžinti šiemet. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Konstitucinis Teismas nutraukė dvejų metų politikų ginčą: pensijos dirbantiems ir nedirbantiems pensininkams turėjo būti mažinamos vienodai.
Mažeikiškiai pensininkai viliasi, kad nurėžtos pensijos dalies sulauks kuo greičiau.

Turi laikytis lygiateisiškumo principų

Konstitucinis Teismas pirmadienį paskelbė, kad pensijos mažinimas dirbantiems pensininkams daugiau nei nedirbantiesiems prieštarauja Konstitucijai.
Konstitucijos tiesų neatitinka ir politikų sprendimas nemažinti pensijų 75–100 proc. darbingumo netekusiems asmenims (I grupės invalidumo pensininkams), kai tokia išimtis netaikoma nuolatinės slaugos poreikį turintiems senatvės pensininkams.
Teismo išaiškinimu, mažinant pensijas bet kuriuo atveju privalu paisyti konstitucinių lygiateisiškumo, proporcingumo principų. Būtina nustatyti tolygų, nediskriminacinį pensijų mažinimo mastą.

Grąžinti pensijas žada šiemet

Tačiau Konstitucinis Teismas palaikė šalies vadovų sprendimą sunkmečiu mažinti pensijas. Nutarime pažymėta, kad, valstybėje susidarius ypatingai situacijai, kai dėl itin sunkios ekonominės, finansinės padėties neįmanoma sukaupti tiek lėšų, kiek yra būtina pensijoms mokėti, paskirtos ir mokamos pensijos gali būti mažinamos.
Sumažintos pensijos gali būti mokamos tik laikinai, numačius dėl pensijų sumažinimo susidariusių praradimų kompensavimo mechanizmą.
Po Teismo išaiškinimo Premjeras Andrius Kubilius žadėjo, kad pensijos dirbantiems pensininkams jau galėtų būti pradėtos grąžinti šiais metais – bet ne anksčiau kaip kovą, kai prasidės Seimo pavasario sesija, per kurią reikės priimti tai reglamentuojantį įstatymą.

Bendrijoje dirbančių pensininkų nedaug

Pensininkų sąjungos „Bočiai“ Mažeikių bendrijos pirmininkė Levutė Pleinienė „Santarvei“ sakė, kad tokia naujiena

Pasak L. Pleinienės, daugiausia dirba tie vyresnio amžiaus žmonės, kurie gauna mažas pajamas. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

nudžiugins ne vieną mažeikiškį.
„Kaip tik žiūriu žinias ir klausausi apie tai. Ką tik kalbėjo Kubilius, kad bus pensijos grąžintos. Žinoma, kad visi žmonės bus patenkinti, visi nori kuo greičiau tą nurėžtą dalį atgauti,“ – šypsojosi pašnekovė.
L. Pleinienė pasakojo, kad šiuo metu bendrijoje užsiregistravusių dirbančių pensininkų nedaug. Dirba tie mažeikiškiai, kurie gauna mažas pensijas.
„Mes pajutome, kad daugiau skaičiavo ir nuoskaudą jautė ne dirbantys pensininkai, o tie, kuriems nurėžė priedus. Pavyzdžiui, tremtiniai. Bet šiaip žmonės yra supratingi: jei reikia taupyti visiems, tai reikia. Žinoma, yra tokių, kurie pyksta, bet… tokiems visą laiką yra blogai,“ – komentavo pensininkų bendrijos atstovė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto