***PAPILDYTA*** Per rajoną keliavo Užgavėnių persirengėliai

img_1761

Pirmieji Užgavėnių persirengėliai rinkosi jau sekmadienį. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

[nggallery id=91 template=caption]Antradienį visame rajone šurmuliuoja Užgavėnių persirengėliai. Užgavėnės – tai paskutinė soti diena prieš septynių savaičių susikaupimo metą – gavėnią.

Priklauso nuo Velykų

„Santarvė“ jau yra rašiusi, kad laikas, kada kepti blynus, priklauso nuo to, kuomet krikščionys tais metais švenčia Velykas. O ši data priderinta prie žydų šventės, nustatomos pagal Mėnulio kalendorių.
Kristaus prisikėlimas iš numirusiųjų švenčiamas pirmąjį sekmadienį po pavasario lygiadienio pirmosios pilnaties (ši data gali kisti nuo kovo 22-osios iki balandžio 25-osios).
Tuo tarpu Užgavėnių persirengėliai šėlsta septynias savaites prieš Velykas, tad Užgavėnės gali būti švenčiamos nuo vasario 3-iosios iki kovo 9-osios. Šiemet ši šventė – vasario 21-ąją.
Po linksmybių prasideda gavėnia – susikaupimo ir pasninko metas.

Kaukės turėjo ypatingą reikšmę

Užgavėnes švenčiantys mažeikiškiai šaukia: „Žėima žėima, biek iš kėima!“ Toks buvęs ir protėvių tikslas: išvaryti žiemą ir kuo greičiau prisišaukti pavasarį. Žemdirbių krašto žmonėms buvo svarbu kuo greičiau išeiti į laukus: tad skaičiuodavo, kada tiks sėti rugius, bulves, kada gyvulius išginti, ar bus sausa, ar drėgmė derlių sugadins.
Pagonybėje ir kaukės turėjo ypatingą prasmę. Kiekvienas konkretus apsirengimas ar kaukė padėdavo prisišaukti gerąsias gamtos energijas: kad tik metai kuo laimingesni ir derlingesni būtų, kad tik šeimos didelės, kad vargo mažiau matytų…
Persirengėliai linksmino žmones, krėsdavo pokštus, žaisdavo žaidimus, „vogdavo“ ir reikalaudavo išpirkos. Palyda neaplenkdavo kaimo senmergių ar senbernių, skatindami keisti gyvenimo būdą, sukurti šeimą, kad galėtų pradėti naują gyvybę.

Sedos darželio persirengėliai. Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Darželinukai Sedoje sveikino miestelio gyventojus

Pūga neišgąsdino Sedos darželio bendruomenės. Linksmomis persirengėlių eitynėmis vaikai ir auklėtojos varė žiemą iš kiemo, sveikino miestelio gyventojus, aplankė įstaigas, parduotuves, visiems linkėjo gerų metų.
Grįžę į darželio kiemą stebėjo Lašininio ir Kanapinio kovą, degino Morę, vaišinosi blynais.

Senamiesčio pagrindinė mokykla. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Senamiesčio pagrindinė mokykla virto Užgavėnių linksmybių vieta

Senamiesčio pagrindinė mokykla šio mėnesio kultūrinės-pažintinės dienos tema neatsitiktinai pasirinko Užgavėnes.
Mokyklos vestibiulyje mokinius pasitiko Morės iškamša ir paroda, pasakojanti apie Užgavėnių papročius ir tradicijas. Čia pat ir leckaviškio Vaido Dovydausko iš medžio drožtos kaukės.
Iki pietų kai kurios mokyklos klasės virto blyninėmis, būrimo salonais, žydų madų ateljė, turgeliais, žaidimų kambariais, – čia mokiniai ir leido laiką.
Aktų salėje vyko klasių prisistatymo ceremonija: čia buvo laukiama persirengėlių, jų dainuškos arba skanduotės.
Žiemą mokiniai iš kiemo varė stadione: ant pačių suneštų malkų laužo liepsnojo Morė, o atskiruose induose deginami „blogieji“ popieriai, t. y. mokytojų ir mokinių per metus surinkti blogi darbai ir mintys.
Kas dar nepristigo jėgų, galėjo dalyvauti sporto varžybose.

Užgavėnės Socialinių paslaugų tarnyboje. Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Surengė popietę socialinės rizikos šeimų vaikams

Užgavėnių proga Mažeikių socialinių paslaugų tarnyboje surengta popietė socialinės rizikos šeimų vaikams.
Jos metu vaikai supažindinti su Užgavėnių tradicijomis, susitiko su šios šventės personažais Kanapiniu ir Lašininiu.
Susirinkusiesiems buvo surengtos vaišės iš Maisto banko akcijos metu surinktų produktų.

Užgavėnės Tirkšlių pušyne. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Užgavėnių ritmai – ir Tirkšlių pušyne

Tirkšlių miestelio žmonės švęsti Užgavėnių šiemet rinkosi į savo pamėgtą vietą – Tirkšlių pušyną.
Čia juos pasitiko tradicinis šios šventės patiekalas – blynai, kuriais pasirūpino mokyklos virėjos. Savo kerais ir burtais galvas apsukti stengėsi atvykėliai „čigonai“, netrūko čia ir kitokių Užgavėnių kaukių.
Linkusieji sportuoti dalyvavo virvės traukimo rungtyje, o vaikams patiko čiuožinėti nuo kalniuko. Dažnai šventes lydi kokie nors rinkimai: šįkart buvo renkama gražiausia Užgavėnių kaukė.
Graudžiai verkė miestelio žmonės, atsisveikindami su degančia More ir iki kitų metų iš kiemo išgindami žiemą.
Šventės metu skambėjo linksma muzika, tirkšliškiams koncertavo dainininkė Vitalija Katunskytė.

Jei turite daugiau informacijos ar nuotraukų šia tema, kviečiame pasidalinti el. paštu naujiena@santarve.lt arba tiesiog portalo viršuje paspausti mygtuką „Atsiųsti naujieną“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto