
Daugiau atliktų nelegalaus darbo inspektavimų, bet mažiau nustatytų nelegalaus darbo atvejų – tokia pirmoji įžvalga peržiūrėjus Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) specialistų vykdytos nelegalaus darbo kontrolės trejų metų rezultatus.
Manoma, kad šiems rezultatams įtakos turi ne tik aktyvesnė kontrolė, bet ir nuo praėjusios vasaros padidėjusios baudos.
Prioritetinė veiklos kryptis
Nelegalus darbas – vienas iš šešėlinės ekonomikos veiksnių, darančių neigiamą poveikį sklandžiai gamybinei veiklai ir darbo jėgos kokybei bei trukdančių įgyvendinti į augimą orientuotą ekonominę, socialinę ir biudžetinę politiką. Tai ne tik ekonominė našta valstybei, visuomenei, bet ir tiesioginė grėsmė patiems nelegaliai dirbantiems žmonėms – nesumokamas darbo užmokestis, žmonės atleidžiami be įspėjimo, jiems netaikomos kitos Darbo kodekse įtvirtintos garantijos.
Kovą su nelegaliu darbu ir jo apraiškomis bei padariniais VDI vadina viena iš prioritetinių veiklos krypčių.
Inspekcija kartu su kitomis kontroliuojančiomis šalies institucijomis aktyviai organizuoja ir vykdo nelegalaus ir nedeklaruoto darbo, nedeklaruotos savarankiškos veiklos, užsieniečių įdarbinimo tvarkos kontrolę, o taip pat stebi, kad skaidriai dirbančio asmens darbdavys laikytųsi įstatymų reikalavimų.
Patikrinimų daugėjo
Pernai Lietuvoje atlikta daugiau nei 7 tūkst. patikrinimų dėl nelegalaus darbo. Tai yra 25 proc. daugiau nei 2023 m. ir 67 proc. daugiau nei 2022 m.
Praėjusiais metais šalyje nustatyta 1,6 tūkst. nelegaliai įdarbintų ir neregistruotą savarankišką veiklą vykdžiusių asmenų – 17 proc. mažiau nei 2023 m.
Pastaruosius metus VDI atliktų inspektavimų daugėjo ir Mažeikių rajone: 2022 m. surengti 72 patikrinimai, 2023 m. – 83, 2024 m. – 91.
Pernai mūsų rajone buvo nustatyti 7 nelegaliai dirbę asmenys, užpernai –14, o 2023 m. – 13. Nelegaliai dirbusių nepilnamečių pastaruosius trejus metus neužfiksuota. 2023 m. buvo nustatyti 2 nelegaliai dirbę užsieniečiai, pernai ir 2022 m. tokių pažeidimų VDI mūsų rajone neaptiko.
Statyba – vienas pavojingiausių sektorių
Pavasarį bus treji metai, kai mūsų šalyje veikia skaidriai dirbančiojo asmens identifikavimo (ID) kodas. Tai unikalus QR kodas, kuriame užšifruoti duomenys apie darbuotojo, savarankiškai dirbančio asmens arba į Lietuvą komandiruoto asmens statusą.
Suformavus skaidriai dirbančiojo ID, galima patikrinti, ar asmuo yra oficialiai įdarbintas pagal darbo sutartį, vykdantis savarankišką veiklą arba į Lietuvą komandiruotas asmuo.
Pernai įsigaliojo teisės aktų pakeitimai, numatantys prievolę tokį identifikavimo kodą turėti visiems asmenims, atliekantiems statybos darbus. Nustačius, kad atvejai, kai statybos darbus atliekantys fiziniai asmenys neturi suformuoto galiojančio skaidriai dirbančio asmens identifikavimo kodo arba skaidriai dirbančio asmens identifikavimo kode užšifruojamus duomenis pagrindžiančių dokumentų, jei kodas negali būti suformuotas, tai laikoma nelegaliu darbu.
Mažeikių rajone per praėjusius metus buvo patikrinti 87 asmenų identifikaciniai kodai. Nustatytas 1 asmuo, kuris dirbo neturėdamas tokio kodo. 2023 m. patikrinti 70 asmenų, iš jų kodo neturėjo 16, o 2022 m. iš 62 patikrintų asmenų jo neturėjo 8.
Praėjusiais metais padidėjo baudos
Inspekcijos specialistai teigia, kad nelegalus darbas dažniausiai kyla dėl ekonominių priežasčių: vengdami mokesčių, socialinių įmokų darbdaviai siekia sumažinti sąnaudas. Be to, kai kurie darbuotojai nežino savo teisių arba nesupranta oficialaus įdarbinimo svarbos ir dažnai bijo pranešti apie pažeidimus.
Darbdaviams, nelegaliai įdarbinantiems darbuotojus, skiriamos finansinės baudos. 2024 m. liepos 1 d. padidėjus sankcijoms už nelegalų darbą, darbdaviams (fiziniams asmenims) skiriama 2–5 tūkst. eurų, o darbdavio – juridinio asmens vadovui ar kitam atsakingam asmeniui – 1,5–5 tūkst. eurų.
Už pasikartojančius pažeidimus skiriamos baudos siekia 5–6 tūkst. eurų. Darbdaviams (juridiniams asmenims) skiriama nuo 3 iki 12 minimaliosios mėnesinės algos (MMA) dydžių bauda už kiekvieną nelegaliai dirbusį asmenį. Darbdaviui (juridiniam asmeniui), jau baustam už šį pažeidimą per pastaruosius 2 metus, už pakartotinai padarytą pažeidimą skiriama nuo 6 iki 24 MMA dydžių bauda už kiekvieną nelegaliai dirbusį asmenį.
Be to, nustačius nelegalų darbą, darbdaviui numatyta pareiga nelegaliai dirbusiam asmeniui sumokėti ne mažesnį kaip 3 MMA atlyginimą.