Pernykštės žolės gaisrai šokdina ugniagesius

Ugniagesiai gelbėtojai primena žmonėms, kad pastebėję degančią žolę, nepraeitų abejingai pro šalį. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Dar laukuose boluojant sniegui, mažeikiškiai ugniagesiai gelbėtojai, kitaip nei jų kolegos iš kitų rajonų, jau buvo kviečiami gesinti degančios pernykštės žolės. Dabar ugnis jau plaikstosi visoje Lietuvoje: pavyzdžiui, ketvirtadienį šalyje pareigūnai gesino net 95 žolės gaisrus. Su nerimu laukiama atšilimo.

Trečdalis gaisrų – dėl padegtos žolės 

Įsibėgėjant pavasariui ugniagesiams vis dažniau tenka vykti gesinti žolės. Sausos žolės gaisrai kiekvienais metais sudaro beveik 40 procentų visų gaisrų, kylančių atvirose teritorijose. 
Mažeikių priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba šiemet užregistravo 135 išvažiavimus, gesinti 67 gaisrai. Iš jų net trečdalis – 27 – pernykštės žolės gaisrai.
„Per praėjusius metus rajone iš viso gesinti 299 gaisrai, iš kurių net 121 – pernykštės žolės gaisrai arba gaisrai atvirose teritorijose. Šiais metais  beveik visi pranešimai apie degančią žolę mus pasiekia iš pavenčių arba iš Juodpelkio tvenkinių rajono nuo kalnų. Paprastai ugnis įsiplieskia po pietų, kai moksleiviams baigiasi pamokos ir jie patraukia į laukus“, – sakė rajono valstybinės priešgaisrinės priežiūros poskyrio pareigūnai.
Žolės gaisrai šalies priešgaisrinėms gelbėjimo tarnyboms atneša didelių nuostolių. Jiems gesinti išleidžiama daug lėšų, sunaudojama daug degalų, išeikvojama daug fizinių jėgų.
Vieno gaisrinio automobilio išvažiavimas į gaisrą mokesčių mokėtojams vien tik degalams vidutiniškai kainuoja per šimtą litų. O jeigu dega didelis plotas, gaisras gesinamas ilgesnį laiką, jam likviduoti pasitelkiama daugiau pajėgų, ir išlaidos išauga keleriopai. Be to, išvykę gesinti degančių pievų, ugniagesiai ne visada gali laiku suskubti į didesnius gaisrus ar kitas nelaimes, kai jų pagalbos reikia nedelsiant.

Būtina laikytis reikalavimų 

Siekiant sumažinti gaisrų atvirose teritorijose skaičių, kaip ir kiekvieną pavasarį, skelbiama akcija:  organizuojami reidai, o nustačius priešgaisrinės saugos reikalavimų pažeidėjus, jiems taikomos administracinio poveikio priemonės. Už žolės deginimą piliečiai gali būti nubausti nuo 200 iki 1000 litų bauda, o pareigūnai – nuo 400 iki 1200 litų. Be to, gali tekti atlyginti ir gamtai padarytą žalą.
„Mažeikiškiams norime priminti ir paprasčiausius priešgaisrinės saugos reikalavimus tvarkant sodininkystės, daržininkystės atliekas. Sausą žolę, nendres, lapus, laukininkystės ir daržininkystės augalines atliekas lauko sąlygomis leidžiama deginti tik sugrėbtas į krūvas ne arčiau kaip 30 metrų nuo pastatų. Šis procesas turi būti nuolat stebimas, o jį pabaigus, smilkstančius pelenus ugniavietėje būtina užgesinti vandeniu ar smėliu. Draudžiama kartu su žole, nendrėmis, šiaudais, nukritusiais medžių lapais ir kitomis augalinės kilmės atliekomis deginti buitines, pramonines bei kitas atliekas. Kai žolės, nendrių, šiaudų, nukritusių medžių lapų ir kitų augalinės kilmės atliekų vienu kartu deginamas kiekis viršija 5 kubinius metrus, apie deginimo vietą ir laiką ne vėliau kaip prieš valandą telefonu privaloma pranešti artimiausiam Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos padaliniui ir (ar) valstybinei miškų tarnybai (girininkijai)“, – informavo poskyrio viršininkas Vytautas Narkus.
 Pasak jo, draudžiama sugrėbtas (surinktas) žolės, nendrių, nukritusių medžių lapų, šiaudų, laukininkystės ir daržininkystės augalinės kilmės atliekų krūvas deginti miške, aukštapelkėse, durpingose vietose ar vietovėse, esančiose arčiau kaip šimtas metrų nuo miško, aukštapelkės ar durpingos vietos, taip pat miestuose ar miesteliuose.

Galima užgesinti savo jėgomis

Ugniagesiai gelbėtojai primena žmonėms, kad pastebėję degančią žolę, nepraeitų abejingai pro šalį, o pasistengtų patys ją užgesinti, nelaukdami, kol liepsna išplis į didesnius plotus. Liepsnojančią žolę nedideliame plote lengvai galima užgesinti patiems, užplakant liepsną medžių šakomis bei užtrypiant ją kojomis. Tokius gaisrus taip pat galima gesinti vandeniu arba smėliu. 
Ugnies apimtus plotus rekomenduojama apkasti grioveliais, kad liepsna neišplistų ir nepadarytų didesnių nuostolių. Jeigu matote, kad su ugnimi nepavyks lengvai susidoroti, nedelsiant kvieskite ugniagesius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto