Pieno ūkis atsidūrė aklavietėje

Jono STRAZDAUSKO nuotrauka

Padėtis pieno rinkoje toliau išlieka įtempta. Ūkininkus į neviltį stumia vis mažėjančios supirkimo kainos.
Nuo rugpjūčio mėnesio įsigaliojo naujos pieno supirkimo taisyklės, kuriomis siekiama nors kiek pažaboti pieno supirkėjus. Tačiau pieno gamintojai prisipažįsta praradę viltį ir vis dažniau pamąsto apie pasitraukimą iš pieno ūkio. Jau dabar penktadalis žaliavos, iš kurios gaminami pieno produktai, įvežama iš kitur.

Pienas pigesnis už vandenį

Pastaruoju metu pieno supirkimo kainos labai žemos, neretai žemesnės net už savikainą, tad pieno gamintojams nėra lengva išlaikyti savo ūkius. Daugelis jų turi įsipareigojimų bankams, todėl baiminasi, kad negalėdami grąžinti paskolų, gali atsidurti ties bankroto riba.
Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė, birželio mėnesį lankydamasi Mažeikiuose, smulkiems pieno ūkiams taip pat prognozavo bankrotą.
Ministrė, kalbėdama apie pieno supirkimo kainas, pastebėjo, kad šios kainos krinta visoje Europoje, tačiau kitose šalyse jos didesnės ir tie pokyčiai ne tiek pridaro bėdų.
Birželio mėnesio duomenimis, pavyzdžiui, Suomijoje už 1 litrą pieno vidutiniškai buvo mokami 37 eurocentai, Estijoje – 25, Lietuvoje ir Latvijoje – po 20–22 eurocentus. Tačiau smulkieji Lietuvos ūkiai už jį gavo vos 12–13 euro centų.
Pastaruoju metu supirkimo kaina dar mažėja, tačiau nepaisant šių kainų kritimo, prekybos tinkluose pienas ir jo produktai nepinga.
„Taip mažai, kaip dabar, dar niekada nebuvo mokama. Parduotuvėje litras vandens kainuoja beveik triskart brangiau nei mūsų gaminamas pienas,“ – replikavo židikiškė ūkinininkė Ona Navickienė, laikanti didžiausią rajone – 160 karvių bandą.

Pieno ūkio atsisako

Žemės ūkio rūmų specialistė rajono savivaldai Rūta Čaplinskienė pastebėjo, kad dėl nepalankios kainų politikos labiausiai kenčia smulkieji pieno gamintojai – jie stumiami iš rinkos.
Per pastaruosius penkerius metus pieno laikytojų, auginančių vieną, dvi karves, sumažėjo vos ne per pusę, karvių skaičius nuo 2011 metų sumažėjo daugiau nei per pusę tūkstančio, pieno gamintojų – daugiau nei šešiais šimtais.

Plačiau skaitykite ketvirtadienio laikraštyje.

One Reply to “Pieno ūkis atsidūrė aklavietėje”

  1. apas parašė:

    Labai blogėja lietuvių kalba.Visi žino,kad pienas yra melžiamas,bet rašoma,kad gaminamas,tai iš ko,gal iš kalkių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto