Planuojama statyti daugiau vėjo jėgainių

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Lietuvoje vis daugiau energijos pagamina vėjo jėgainės. Pernai vėjo jėgainėse buvo pagaminta 12 procentų visos šalyje pagaminamos elektros. Dalis šios energijos buvo pagaminta ir mūsų rajone veikiančiose vėjo jėgainėse.
Tokių elektrinių aplink Mažeikius turėtų atsirasti ir daugiau.

Planai parengti

Per pastaruosius septynerius metus Savivaldybėje buvo patvirtinta 15 detaliųjų planų vėjo jėgainių statybai.
Planuose statyti vėjo elektrines buvo numatyta, Račaliuose, Kulšėnuose, kiek vėliau Juodeikėlių, Juodeikių, Griežės kaimuose ir Pikelių miestelyje, taip pat Dautarų, Miltenių, Palūšės ir Ritinės kaimuose.
„Vienu planu suplanuota viena, dvi ar net keliolika jėgainių. Administracija yra išdavusi 7 statybos leidimus jėgainių statybai“, – „Santarvei“ sakė Savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Daiva Štakonaitė.

Stabdo ekonominės sąlygos

Valstybinės energetikos inspekcijos Mažeikių padalinio vyresnysis inžinierius-inspektorius Stasys Brazas teigė, kad Mažeikiuose šiuo metu veikia 5 vėjo jėgainės – 4 jų pastatytos šalia Sedos ir viena prie Račalių.
Specialisto nuomone, šiuo metu Mažeikių rajone vėjo elektrinių daugiau neatsiranda ne dėl geografinių, nes jau yra nemažai parengtų projektų, o dėl ekonominių priežasčių.
Vėjo energetika užsiimančių bendrovių netenkina supirkimo kainos, todėl statyti pavienių elektrinių neapsimoka, o dideliems parkams reikalingos visai kitokios gamtinės sąlygos.
Savivaldybės duomenimis, daugiausia jėgainių mūsų rajone yra suplanavusi bendrovė „Pamario jėgainių energija“, tačiau statybos leidimų šiai bendrovei dar nėra išduota.
Bendrovės „Pamario jėgainių energija“ atstovai „Santarvei“ patvirtino, kad planuoja statyti vėjo elektrines Mažeikių rajone, tačiau kada, kiek ir kur jų atsiras, atskleisti atsisakė. Tikslūs planai, pasak jų,  turėtų paaiškėti rugpjūčio viduryje.

Koncentruojasi vakaruose

Dabartiniu metu Lietuvoje dažniausiai rengiamos sausumos vėjo jėgainės, o dauguma vėjo jėgainių parkų sukoncentruoti Skuodo, Kretingos, Klaipėdos, Šilutės ir Tauragės rajonuose.
Lietuvos vėjo elektrinių asociacijos direktoriaus Sauliaus Vyto Pikšrio nuomone, Vakarų Lietuvos potencialas beveik išnaudotas. Investuotojai perspektyviausiose vietovėse jau įrengė jėgainių parkus, todėl dabar žvalgosi naujų vietų.
Tačiau Asociacijos vadovas mano, kad  Lietuvoje dar yra likę ekonomiškai patrauklių vietų steigti naujoms vėjo jėgainėms.

Populiariausios tarp atsinaujinančius išteklius naudojančių elektrinių

Šiuo metu Lietuvoje veikia 106 vėjo varomos elektrinės, kurios tiekia per dešimtadalį visoje Lietuvoje pagaminamos elektros energijos.
Vėjo jėgainių galia dabar sudaro 77 proc. visos atsinaujinančius išteklius naudojančių elektrinių įrengtosios galios. Biokuro elektrinių galia sudaro apie 15 proc., o saulės energiją ir biodujas naudojančių elektrinių –  po 4 procentus visos įrengtosios galios.
Iki 2020 metų vėjo varomų elektrinių skaičių tikimasi padvigubinti.

One Reply to “Planuojama statyti daugiau vėjo jėgainių”

  1. Vytautas L. parašė:

    Labai protingai ir gerai.Tegul tik žmonės darbuojasi…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto