Plastikiniam maišeliui nėra alternatyvos?

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis pritaria siūlymui žaboti plastikinių maišelių vartojimą, tačiau norinti tai padaryti, siūlo turėti alternatyvą, kurios kol kas Lietuvoje nemato.

Finansiškai nesuinteresuoti

„Geras noras, geras siūlymas, tiktai reikia visada stovėti dviem kojomis ant žemės ir realiai žiūrėti į tuos dalykus.(…) Norint tai padaryti, reikia turėti alternatyvą“, – pirmadienį po Vyriausybės pasitarimo žurnalistams sakė ministras. Plastikinių maišelių vartojimą siekia riboti Europos Komisija. Pasirinkti gali tekti naujus mokesčius, draudimus prekybininkams nemokamai dalyti maišelius ar įvesti apribojimus.
Ministras juokavo, kad nesiimant griežtesnių priemonių plastikiniais maišeliais bus galima apjuosti Žemę. Anot jo, maišelių būtų mažiau naudojama, jeigu žmonėms būtų finansinis suinteresuotumas.
„Bet jeigu mes neturėsime alternatyvos, tai ką dabar vėl viską į laikraščius vyniosime? Tai irgi bus negerai, kaip buvo kažkada. Alternatyva labai svarbus dalykas. (…) Kol kas mes turime labai silpną alternatyvą. Bent jau Lietuvoje“, – kalbėjo V. Mazuronis.

Per metus – keli šimtai maišelių

Aplinkos ministras nemano, kad maišelių apmokestinimas būtų tikslingas. V. Mazuronis neabejojo, kad alternatyvą plastikiniams maišeliams turėtų pasiūlyti prekybininkai. Alternatyva esą turėtų būti kokybiška, higieniška.
„Tiktai nemanau, kad čia būtų protinga nuo rytojaus daryti revoliucijas, uždėti kiekvienam maišeliui po 50 litų apmokestinimą. Tai niekas nepirks. Kas bus iš to?“ – klausė aplinkos ministras.
Europos Komisija yra pasiūliusi direktyvos dėl pakuočių ir pakuočių atliekų pakeitimus, kuriais būtų siekiama sumažinti plonų (iki 50 mikronų) maišelių naudojimą. Jei pakeitimai bus priimti, kiekviena Europos Sąjungos valstybė privalės nuspręsti, kokiomis priemonėmis bus pasiektas šis tikslas.
Kaip alternatyvos pateikiami ekonominiai instrumentai (mokesčiai, draudimas prekybininkams nemokamai dalyti maišelius), rinkos apribojimai (drausti plastikinių maišelių naudojimą).
Skaičiuojama, kad vienas asmuo Lietuvoje per metus sunaudoja kelis šimtus maišelių, kai, pavyzdžiui, Danijoje vos kelis vienetus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto