Po skaudžios nelaimės – nežinios dienos

„ORLEN Lietuva“ duomenimis, per pastaruosius dvylika metų naftos perdirbimo įmonėje įvyko trys nelaimingi atsitikimai, per kuriuos žuvo žmonės. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Per paskutines dvi savaites Mažeikius sukrėtė dvi skaudžios nelaimės darbo vietose, kurių metu žuvo žmonės. Kol kas ekspertai ir už darbų saugą atsakingos institucijos aiškinasi, dėl ko jos įvyko.
Su nekantrumu ekspertų išvadų laukia ir žuvusiųjų artimieji, kuriuos kankina abejonės: ar dėl nelaimingų atsitikimų nebus apkaltinti patys žuvusieji.

Turėjo leidimus

Praėjusį penktadienį bendrovėje „ORLEN Lietuva“ sprogus cisternai, žuvo du vyriškiai.
Abu žuvusieji dirbo antrinėje „ORLEN Lietuva“ įmonėje „Paslaugos tau“ remontininkais. Jie iš cisternos per žarną krovė katalizatorių į bunkerį. Liudininkų teigimu, smūgio būta stipraus, nes cisterna kelis metrus nuskriejo nuo traktoriaus priekabos. Sprogimo banga taip pat nubloškė ir darbininkus.
Bendrovės „Paslaugos tau“ direktorė Dalia Poliakaitė patikino „Santarvę“, kad tiek žuvusieji, tiek kiti darbuotojai turi visus leidimus ir reikalingas licencijas įvairiems darbams atlikti.
Bendrovės „Paslaugos tau“ interneto svetainėje skelbiama, kad įmonė teikia vidaus patalpų valymo bei lauko teritorijos priežiūros paslaugas – atlieka takų valymo, gėlynų, žolės priežiūros ir panašius darbus. Tačiau D. Poliakaitės teigimu, bendrovė neapsiribojanti vien tik išvardintomis paslaugomis.
„Nelaimės dieną buvo teikiama panaudoto katalizatoriaus pervežimo paslauga, kurią atliko apmokyti ir tam paruošti darbuotojai“, – „Santarvei“ tvirtino direktorė.
Pasak jos, netoliese buvo ir daugiau žmonių, nes naftos perdirbimo gamykla dirbo įprastu ritmu.
Tik laimingo atsitiktinumo dėka buvo išvengta daugiau aukų.

Pasirūpins ir naftos įmonė?

„ORLEN Lietuva“ Komunikacijos skyriaus viršininkas Audrius Stasiulaitis „Santarvę“ informavo, kad įvykį tiria bendrovėje sudaryta speciali komisija, į kurią įeina Valstybinės darbo inspekcijos, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo valdybos ir bendrovės atstovai.
„Komisija tiria visas aplinkybes, siekdama nustatyti nelaimės priežastis. „ORLEN Lietuva“ glaudžiai bendradarbiauja su komisija, teikdama jai visą reikalingą informaciją ir dokumentus. Komisijos išvados turėtų būti paskelbtos ne vėliau kaip per 20 dienų“, – teigė A. Stasiulaitis.
Įmonės viešųjų ryšių specialistas „Santarvei“ tvirtino: „ORLEN Lietuva“ palaiko nuolatinį ryšį su žuvusių darbuotojų artimaisiais, jiems buvo pasiūlyta psichologų pagalba. Žuvusiųjų šeimoms dėl netekties skirtos vienkartinės išmokos, bendrovė taip pat padengs laidotuvių išlaidas.“

Nelaimių daugėja

Ar iš tiesų viskas buvo atlikta pagal saugos reikalavimus, atsakys tyrimą atlikę policijos, prokuratūros ir Valstybinės darbo inspekcijos specialistai. Kol kas įvykio aplinkybių jie nekomentuoja.
Pasak Valstybinės darbo inspekcijos Telšių skyriaus vedėjo Stanislovo Ričkaus, Telšių apskrityje nelaimingų atsitikimų, kai žūva darbuotojai, registruojama ne tiek ir daug.
„Buvo metų, kai pasitaikydavo vos vienas ar du atvejai. Tačiau pastaraisiais metais jų padaugėjo. Pernai buvo registruoti keturi mirties atvejai ir tiek pat – jau šiais metais. O naftos perdirbimo įmonėje mirtinų atvejų nebuvo jau keletą metų. Pasitaikydavo tik smulkių incidentų. Kaip bus toliau, sunku prognozuoti, nes niekas nežino, kada kas gali įvykti“, – svarstė S. Ričkus.
„Orlen Lietuva“ pateiktais duomenimis, per pastaruosius dvylika metų gamykloje įvyko trys mirtimi pasibaigę nelaimingi atsitikimai, įskaitant ir praėjusios savaitės nelaimę.

Abipusė  atsakomybė

Valstybinės darbo inspekcijos specialistų patirtis rodo, jog labai retai pasitaiko, kad dėl nelaimės būtų kaltas vien darbininkas.
„Atlikus tyrimą paaiškėja, kad nelaimės priežastys yra kelios. Būna, kad darbuotojas yra netinkamai apmokytas, neinstruktuotas arba turėjo netinkamas darbo priemones. Tačiau pasitaiko ir tokių atvejų, kai darbuotojas, turėdamas reikalingą kvalifikaciją, vis tiek nusižengia reikalavimams, darbus atlieka netinkamomis priemonėmis ar sąlygomis. Žmonės taip elgiasi, nes jie privalo darbą atlikti.
Daugeliu atvejų yra randama pažeidimų tiek iš darbuotojo, tiek iš darbdavio pusės“, – sakė S. Ričkus.

Skirtos  išmokos

Po oficialaus tyrimo taip pat paaiškės, ar žuvusiųjų šeimoms priklauso piniginės išmokos.
„Sodros“ Mažeikių skyriaus direktorė Laima Nagienė informavo, kad jei darbo vietoje žuvo  darbuotojas ir nėra nustatyta, kad dėl to kaltas jis pats, žuvusiojo šeimai yra išmokama daugiau nei šimto tūkstančių litų piniginė išmoka.
„Jei šeimoje yra vaikų, tai minėta suma išmokama ne tik sutuoktiniui, bet ji proporcingai padalijama ir vaikams. Be to, jei žuvusysis išlaikė ir savo tėvus, jie taip pat gali kreiptis dėl išmokos dalies“, – „Santarvę“ informavo L. Nagienė.
Pasak skyriaus vadovės, pasitaikė atvejų, kai artimieji buvo nepatenkinti tokiomis išmokos „dalybomis“. Jiems tenka atsakyti, jog tokią tvarką nustatė Vyriausybė ir jai privalo paklusti visi.
Atlikus tyrimą su išvadomis bus supažindinta ir bendrovėje „Paslaugos tau“ veikianti profesinė sąjunga.
Jos atstovė Rimutė Galinauskienė „Santarvei“ sakė, kad žuvusieji profsąjungai nepriklausė, todėl papildoma piniginė parama jų šeimoms nebus skiriama.
„Paslaugos tau“ direktorė D. Poliakaitė patikino, kad  bendrovė padengs visas žuvusiųjų laidojimo išlaidas bei skirs išmoką.
„Mūsų įmonėje yra pasirašyta kolektyvinė sutartis, kurioje yra numatyta, kad darbuotojo mirties atveju išmokama dviejų tūkstančių litų išmoka“, – sakė D. Poliakaitė.

Moka ne visada

L. Nagienė priminė, kad ne visais nelaimės ir mirties atvejais darbe yra išmokamos šimtatūkstantinės sumos.
„Viskas paaiškėja tik atlikus tyrimą ir nustačius visas nelaimės aplinkybes. Ar darbuotojas tuo momentu buvo blaivus, ar laikėsi visų saugos reikalavimų. Iš pernai užregistruotų 116 nelaimės atvejų darbo vietoje, draudiminiais, kai išmokami pinigai, pripažinti buvo tik šimtas devyni“, – informavo L. Nagienė.
Tačiau bet kuriuo atveju, pasak skyriaus vadovės, atsakomybė krinta ir darbdaviui, nes jis darbuotojams privalo užtikrinti tinkamas ir saugias darbo sąlygas. Įmonėms, kuriose įvyko nelaimingų atsitikimų ir žuvo žmonių, didėja socialinio draudimo įmokų tarifai.

Liko  be  maitintojų

Nelaimingų atsitikimų pasekmes dar ilgai minės žuvusiųjų artimieji. Abu vyriškiai bendrovėje „Paslaugos tau“ dirbo nuo pat jos įkūrimo – apie trejus metus.
Vienas iš žuvusiųjų – penkiasdešimt antrus metus einantis Ventos miestelio (Akmenės rajonas) gyventojas. Du jau pilnametystės sulaukusius sūnus užauginęs vyriškis mėgo medžioklę.
Trejais metais jaunesnio kolegos iš Žemalės šeimoje be tėvo taip pat liko du vaikai. Abu sūnūs tebesimoko rajono mokyklose.
Žemališkį artimieji apibūdino kaip ramų šeimos žmogų, kuris ypač stengėsi dėl savo atžalų.
Žuvusiojo vyresnysis sūnus Gediminas „Santarvei“ sakė, kad iki pirmadienio popietės jokios pagalbos nesulaukė.
„Po nelaimės paskambino bendrovės „Paslaugos tau“ direktorė ir pažadėjo, kad atlygins visas laidotuvių išlaidas, tačiau jokio raštiško patvirtinimo kol kas negavau.  Daugiau niekas nesikreipė. Dabar visi laukiame ekspertų tyrimo išvadų“, – „Santarvei“ kalbėjo žuvusiojo sūnus.
Vaikinas tėvą apibūdino kaip ramų, viską savyje slepiantį ir problemomis nesidalijantį žmogų.
Žemalės kaimo ir mokyklos bendruomenės atstovai „Santarvei“ taip pat sakė, kad kuo galės, tuo padės žuvusiojo artimiesiems.
„Neskubame su pasiūlymais. Leidžiame artimiesiems apsiprasti su netektimi. Vėliau mokyklos bendruomenės vardu kiek galėsime, paremsime finansiškai“, – teigė Žemalės pagrindinės mokyklos direktorė Audronė Dipševičienė.

Ne vienintelis atvejis

Sprogimas naftos perdirbimo įmonėje – ne vienintelis nelaimingas atsitikimas Mažeikių rajone, kai darbo vietoje žūva žmonės.
Kita mirtį atnešusi nelaimė įvyko prieš porą savaičių bendrovėje „Ekoval“ plaunant cisterną, kuria buvo vežami dyzelino priedai. Dvidešimt dvejų metų bendrovės darbuotojo medikams išgelbėti nepavyko, jiems atvykus vaikiną jau buvo ištikusi klinikinė mirtis. Septyneriais metais vyresnis bendradarbis be sąmonės buvo pristatytas į Mažeikių ligoninę, jam diagnozuotas apsinuodijimas neaiškios kilmės dujomis.
Dar vienas mirtį atnešęs nelaimingas atsitikimas registruotas Mažeikių mieste praėjusiais metais, kai žuvo 25-erių metų bendrovės „Asimesta“ pardavėjas konsultantas, autokrautuvu kėlęs iš automobilio daugiau nei toną sveriančią armatūrą. Krautuvas apvirto ir mirtinai traumavo kabinoje buvusį pardavėją.
Ištyrę šį įvykį Valstybinės darbo inspekcijos specialistai konstatavo: nelaimingo atsitikimo priežastimi tapo netinkamas pavojingų darbų organizavimas bei vykdymas, taip pat nepakankama saugos ir sveikatos darbe vidinė kontrolė. Tyrimas parodė, kad žuvusysis buvo neblaivus, tačiau nenušalintas nuo darbo.

10 Atsakymų į “Po skaudžios nelaimės – nežinios dienos”

 1. as parašė:

  Nesuprantu is tu komentaru ar ta backa buvo i priekaba ikelta ar ant vaziuokles sumontuota ir prie traktoriaus T 150 prikabinta,tai cia viko technika buvusi kaip suprantu.

 2. tarp kitko parašė:

  Oi, kaip trūksta fizikos žinių!

 3. Mindaugas parašė:

  “Žmonės taip elgiasi, nes jie privalo darbą atlikti“, – sakė S. Ričkus. Kas per debilo pasakymas? Negi darbas svarbiau už gyvybę? Kaip ponas Ričkau?

 4. as parašė:

  Taip,cisterna pagaminta is stiklo pluosto.Ir ji skirta vaakumui, o ne slegiui.(Jei kas prisimenat tai kolukiuose vazinedavosi T-150 prisikabines 10t.backa ir srutas siurbdavo )

 5. .... parašė:

  Sakau – ką mačiau. Į metalinę cisterną ten nė per kur nepanašu…

 6. andriui parašė:

  kaip ta cisterna galima remontuoti eigu eina tirimas? koks dar stiklo pluoštas?Kur padodamas aukštas sliegis turi buti metaline konstrukcija(cisterna,dujų balionasir,t.t) patikrintą spaudimų Kg/cm.kub.

 7. Andrius parašė:

  Sako, kad cisterną išvežė remontuoti.

 8. .... parašė:

  Tai kad ten ta cisterna buvo iš kažkokio stiklo pluošto ar pan, apie kokias suvirinimo siūles ir didelius slėgius čia kalbam?

 9. naftininkas parašė:

  Dalia Poliakaitę rašo,kad tiek žuvusieji,tiek kiti darbuotojai turi visus leidimus,bet kodel jinai nesako koks buvo techninis stovis cisternos.Ar su tokia cisterna galima krauti katalizatorių į reaktorius ar buvo patikrintas cisternos techninis stovis,ar buvo peršvestos suvirinimo siulės,ar buvo manometras,ar buvo atbulinis vožtuvas yr t.t.Poperiukai čia dar neviskas reikia žiureti giliau.Koks spaudimas buvo padotas į cisterną?kada buvo atlikta technikine apžiura cisternos?daug klausimų.

 10. vatas parašė:

  nori atsipikti 2000 litu,geda

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto