
Įsivyravus minusinei temperatūrai, vandens telkinius kausto ledas. Ir mūsų rajone ant jo jau lipa poledinės žūklės mėgėjai.
Tiek patirties turintys žvejai, tiek aplinkosaugininkai ragina visus pagalvoti apie saugų elgesį, siekiant išvengti tragedijų arba šaltų maudynių.
Eiti ledu – tik šviesoje
Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėse nustatyta, kad žvejojant ant ledo reikia turėti priemones, kuriomis pasinaudojus būtų galima įlūžus išlipti. Visi žvejai, žvejojantys ant ledo, nepriklausomai nuo ledo storio ar kitų aplinkybių, privalo turėti du lanksčia jungtimi sujungtus smaigus.
Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai įspėja, kad ne visi vandens telkiniai užšąla vienodai – pratekančių, daug versmių turinčių vandens telkinių ledo storis gali būti nevienodas, todėl lipti ant jo dažnai yra rizikinga.
„Pavieniams žmonėms ant ledo lipti saugu, kai jis storesnis nei 7 cm. O kad ledas išlaikytų grupę žmonių, jo storis turi būti ne mažesnis kaip 12 cm. Tvirtas ledas yra mėlyno arba žalio atspalvio, o matinės baltos spalvos arba geltono atspalvio ledas yra netvirtas. Rekomenduojama ledu eiti mažiausiai 2 žmonėms, bet su grupe žmonių laikytis atstumo, susitelkusi žmonių grupė vienoje vietoje didina riziką įlūžti. Ledu rekomenduojama eiti tik šviesiuoju paros metu, kad būtų galima pamatyti visas pavojingas zonas“, – pagrindines taisykles pažymėjo aplinkosaugininkai.
Masina negilūs tvenkiniai
Daugiau kaip 30 metų poledine žūkle besidžiaugiantis Linas Uselis sakė, kad dar penktadienį bijojo rizikuoti lipti ant ledo, tačiau ant mažų, negilių vandens telkinių ar ant Plinkšių ežero pakraščių mažeikiškiai jau žvejojo.
„Per ilgametę praktiką įsitikinau, kad tie septyni centimetrai yra jau pakankamai saugu, nors ir nežinau, kaip aplinkosaugininkai tai nustatė. Savaitgalį ketinu lipti ant Židikų tvenkinio ledo, nuvažiuosiu dar prie kokio mažesnio vandens telkinio. Manau, jau bus galima drąsiai lipti, juk minusinė temperatūra laikosi ir naktimis bei rytais, sniego nėra, tad šaltis ant vandens išaugina tą ledą greičiau. Būtų sniego, šis procesas gal truktų ilgiau“, – penktadienį kalbėjo žvejys.
L. Uselis dar kartą pažymėjo, kad ledą tikrins vadovaudamasis sveiku protu. Apie ėjimą iki Plinkšių ar Platelių ežero vidurio nėra nė kalbos, reikėtų palaukti dar bent savaitės, jei šaltis nepasitrauks.
Patarimas – nepasimesti
Kalbėdamas apie smaigus, L. Uselis pažymėjo, kad jie visada kabo ant kaklo, mažeikiškis niekada jų nededa į žvejo dėžutę. Kita vertus, smaigais galima pasinaudoti tik tuo atveju, jei nepasimeti. Jis pats du kartus vienos žvejybos metu Latvijoje buvo įlūžęs. Pirmą kartą žveją už drabužių ištraukė iš paskos ėjęs draugas, antrą kartą tą pačią dieną vėl įlūžo, tačiau tokioje situacijoje užmiršo, kad ant kaklo yra smaigai, tad kabinosi nagais, užmetė kūną ant ledo krašto ir nusirito į saugią vietą.
Žvejys pažymėjo: jeigu ledas yra tik neseniai užšalęs, vyrai nešasi peikeną, kuria žingsnis po žingsnio bando ledo tvirtumą. Jeigu šaltis laikėsi ilgiau kaip savaitę, nuo kranto nužygiavus apie dešimt metrų, gręžiama eketė. Tai daroma ne žvejybai, tikslas – pažiūrėti, koks ledo storis. Taip einama iki ežero vidurio, vis gręžiamos eketės, bet, jei tik kyla įtarimų, žvejai pasuka atgal.
Ledas atneša nelaimių
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, pernai ugniagesiams gelbėtojams 25 kartus teko dirbti ant ledo – jie ištraukė šešis skenduolius ir išgelbėjo septynis žmones.
Šiais metais Molėtų ir Elektrėnų rajonuose buvo ištraukti du skenduoliai, Trakų rajone vieną žveją pavyko išgelbėti.
Mūsų rajone praėjusiais metais nelaimių, susijusių su ledu, neįvyko, tačiau 2023-ieji buvo pažymėti tragedija – gruodį žvejodami Šilutės rajone nuskendo trys Tirkšlių gyventojai. Tais pačiais metais mažeikiškiai ugniagesiai gelbėtojai ir policijos pareigūnai iš tvenkinio Sedos gatvėje ištraukė dvi įlūžusias mergaites.
Dėl užšalusių Ventos pakraščių ugniagesiai gelbėtojai laikinai nutraukė ir dingusio penkiolikmečio paiešką upėje.
Aplinkosaugininkai primena ir tai, kad žvejai mėgėjai prieš žvejybą ir po jos privalo sutvarkyti žūklės vietą, t. y. penkių metrų spinduliu nuo žvejybos vietos turi būti surinktos ir į komunalinių atliekų surinkimo konteinerius išmestos visos šiukšlės.