
Šią savaitę mūsų savivaldybės gyventojus pasiekė pirmosios sąskaitos, kuriose nurodyta, kiek reikia per mėnesį sumokėti padidintos vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą.
Atliekų tvarkytojai akcentuoja: popierinės sąskaitos mažeikiškiams siunčiamos pirmą ir paskutinį kartą, nes gerokai padidėjo pašto išlaidos. Dėl to kas mėnesį pranešimai ir sąskaitos bus siunčiamos tik tiems, kas yra pateikęs tikslius ir naudojamus elektroninio pašto adresus. Numatyta ir kita galimybė – informaciją gauti telefono žinutėmis.
Naujovės įnešė nemažai sumaišties. Gyventojai piktinasi, nes vis dar ne visi naudojasi naujosiomis technologijomis, internetu. Kai kuriuos stebina ir tai, kad mūsų Savivaldybė pirmoji Telšių apskrityje atsisakė popierinių sąskaitų. Telšiuose, Plungėje ir Rietave jos išlieka, nors ir ten galioja tie patys pašto tarifai.
Pabrango dvigubai
Praėjusių metų gruodį Savivaldybės taryba patvirtino Vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir jų tvarkymą nuostatų pakeitimus. Pagal juos, mokestis už buitinių atliekų išvežimą ir tvarkymą 2025-aisiais šoktelėjo 80 proc. – iki 94 eurų per metus.
Komunalinių atliekų surinkimo ir tvarkymo tarifai Mažeikių rajone nesikeitė pastaruosius penkerius metus. Iki šiol vienas namų ūkis už tokias paslaugas mokėjo po 50 eurų per metus.
Mažeikiškiams beveik dvigubai padidėjusį tarifą atliekų tvarkytojai motyvavo tuo, kad mūsų rajono įsiskolinimas pernai siekė apie 400 tūkst. eurų, penkis kartus išaugo sąvartyno taršos mokestis, skaičiuojamas už toną išvežtų atliekų. Tarifo peržiūrėjimą lėmė ir Seimo „palaimintas“ bei nuo praėjusių metų įsigaliojęs penkis kartus padidintas mokestis už nepavojingų atliekų šalinimą sąvartyne, kurį dar „užaugina“ kasmetinis indeksavimas.
Patvirtinus naujus vietinės rinkliavos nuostatus ir tarifą, atsirado ir kita naujovė. Rinkliava tapo ne metinė, o mėnesinė.
Už atliekų surinkimą ir tvarkymą, kaip ir už kitas komunalines paslaugas, rajono gyventojai privalės mokėti kiekvieną mėnesį – po 7,90 euro. Tačiau išliko galimybė ir sumokėti iš karto už visus metus.
Sukėlė sumaištį
Mažeikiškiams dar nespėjus atsigauti po žinios, kad už atliekų tvarkymą teks mokėti beveik dvigubai daugiau, juos pasiekė kita žinia – kad nuo kito mėnesio už atliekų tvarkymą nebus siunčiamos popierinės sąskaitos.
Žmonės, gavę pranešimus dėl vietinės rinkliavos mokėjimo tvarkos, savo nepasitenkinimą išsakė socialiniuose tinkluose.
Vieni teigė nieko nežinoję, kad reiks mokėti kiekvieną mėnesį. Kiti nustebo, kad rinkliavos mokestis išaugo beveik dvigubai, lyginant su praėjusiais metais. Treti atliekų tvarkytojus kaltino senyvo amžiaus gyventojų diskriminacija, nes viešoje erdvėje paskelbtoje informacijoje sakoma, kad sąskaitos ir pranešimai bus siunčiami tik tiems gyventojams, kurie yra pateikę tikslius ir naudojamus elektroninio pašto adresus, arba sms žinutėmis.
Mažeikiškiai klausia, ką daryti žmonėms, kurie nesinaudoja išmaniais mobiliaisiais telefonais, internetu, o namuose turi tik laidinius telefonus. Tokių esą yra nemažai, ypač tarp gyvenančiųjų atokesnėse vietose, kaimuose, vienkiemiuose.
Pirmas ir paskutinis
Telšių regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) visuomenės informavimo specialistė Eglė Geležinė patvirtino naujieną dėl popierinių sąskaitų atsisakymo Mažeikių rajone.
„Gyventojams, kurie mums nėra pateikę tikslių savo duomenų, elektroninio pašto ar telefono numerio, išsiųsime vieną popierinį pranešimą, ir jis bus paskutinis. Jie nebus siunčiami nei šiais metais, nei ateityje“, – sakė TRATC atstovė.
Pasak jos, tie, kurie dabar dar gaus popierines sąskaitas su apskaičiuotu mėnesiniu mokesčiu, galės susimokėti, kiekvieną kartą pateikdami popierinį variantą. Per šiuos metus gyventojai turėtų nuspręsti, kaip nori gauti sąskaitas už atliekų tvarkymą: elektroniniu paštu ar sms žinute, ar prisijungę prie Telšių regiono atliekų tvarkymo centro elektroninės savitarnos svetainės.
Skiriasi nuostatai
E. Geležinės teigimu, popierinių sąskaitų atsisakoma vadovaujantis gruodžio mėnesį Mažeikių savivaldybės tarybos patvirtintais vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir jų tvarkymą nuostatais.
Tačiau šiuose nuostatuose sakoma, kad vietinės rinkliavos mokėtojo teisėse ir pareigose, 85.3 punkte, nurodoma, kad mokėtojas gali prašyti mokėjimo pranešimus atsiųsti pagal jo faktinę gyvenamąją vietą. 86.3 punkte nurodoma, jog mokėtojas turi pasirūpinti, kad prie jo patalpų ar būsto būtų įrengta pašto dėžutė arba pateikti savo el. pašto adresą Administratoriui.
Nuostatuose nurodoma ir tai, kad vietinė rinkliava gali būti mokama bankiniu pavedimu arba pasinaudojant elektronine bankininkyste, o taip pat grynaisiais pinigais kredito, pašto įstaigose ir kitose įmonėse: bendrovių „Elotus“ ir „Tavo pastogė“ mokėjimo kasose, „Perlo“ terminaluose, parduotuvių „Maxima“ kasose, Lietuvos pašto skyriuose.
Už šios įmokos priėmimo paslaugą susimoka rinkliavos mokėtojas, pagal įmokas priimančių įstaigų nustatytus tarifus. Mokėjimai atliekami nurodant Vietinės rinkliavos mokėtojo kodą.
Per brangu siųsti?
„Santarvei“ paklausus, kaip elgtis gyventojams, kurie nesinaudoja šiuolaikinėmis technologijomis, internetu, kai jie nebegaus popierinių sąskaitų, E. Geležinė atsakė: „Mes kartu su Mažeikių savivaldybe norėtume derintis prie daugumos. Sprendimas buvo priimtas dėl to, kad nežmoniškai brangsta pašto paslaugos.“
Panašiai „Santarvei“ kalbėjo ir Savivaldybės administracijos Vietinio ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Virginijus Raudonius.
„Vieno laiško pristatymas kainuoja du eurus. Mes iš rinkliavos mokėtojų pinigų neturime išlaikyti pašto. Yra ir kitų paslaugų teikėjų, kurie sąskaitas jau seniai siunčia tik elektroniniu paštu ir sms. Tai ir elektros, ryšių paslaugų teikėjai“, – kalbėjo Savivaldybės specialistas.
Neturėtų išsigąsti
V. Raudonius įsitikinęs: kiekviena naujovė iš pradžių sukelia sumaišties ir nerimo, bet, laikui einant, viskas nurimsta.
„Dabar iškyla daug klausimų, į kuriuos rasime atsakymus. Net jei per šį mėnesį gyventojai ir nesulauks popierinių sąskaitų, jie neturėtų panikuoti. Gaus kitą mėnesį ir galės jas apmokėti. Svarbu, kad netemptų iki metų pabaigos, tuomet gali iškilti ir delspinigių klausimas“, – kalbėjo Savivaldybės administracijos specialistas.
E. Geležinė taip pat teigė, kad gyventojai, kurie nėra nurodę tikslių savo duomenų elektroninio pašto ar telefono numerio, neturėtų išsigąsti per šį mėnesį negavę popierinių sąskaitų.
„Dėl to jokių problemų nebus. Susimokės, kada gaus. Visiems reikia laiko apsiprantant su naujovėmis. Turimais duomenimis, popierinių sąskaitų dar teks išsiųsti nemažai“, – kalbėjo TRATC atstovė.
Jos teigimu, jeigu žmogui sumokėti rinkliavą – problema, jei nėra artimųjų, kurie padėtų, pagalbos galima prašyti kaimynų, socialinių darbuotojų: „Kalbėjome su seniūnais. Išgirdome, kad darbuotojai noriai pagelbės visiems, kas neturi galimybių, neturi internetinės prieigos ar mobiliųjų telefonų.“
Atsisakė pirmoji
E. Geležinė neatmetė galimybės, kad ateityje gali būti ir šios tvarkos pakeitimų.
„Jeigu Mažeikių savivaldybė kartu su mumis matys, kad dabartinė sistema neveikia tinkamai, nepavyksta surinkti mokesčių, galbūt pakeitimai ir bus daromi“, – kalbėjo E. Geležinė.
Ji akcentavo, kad Mažeikių rajono savivaldybė pirmoji iš viso Telšių regiono atsisakė popierinių sąskaitų siuntimo.
„Plungėje, Telšiuose ir Rietave kol kas sprendimas dėl popierinių sąskaitų panaikinimo nebuvo priimtas. Popierinės sąskaitos bus siunčiamos paštu, pašto įkainiai ir ten tokie pat kaip Mažeikiuose“, – apgailestavo E. Geležinė.
Daugiabučių gyventojams – paprasčiau
Mažeikiškiams, gyvenantiems daugiabučiuose namuose, šiek tiek paprasčiau. UAB „Admituras“ administruojamų namų gyventojai už atliekų tvarkymą galės atsiskaityti, kaip ir anksčiau, vienos sąskaitos principu. Mėnesinis mokestis į bendrą sąskaitą yra įtrauktas atskira eilute.
Bendrovės direktoriaus pavaduotojas Evaldas Uikys „Santarvei“ sakė, kad norintieji galės sumokėti ir už visus metus iš karto.
Tokia galimybė turėtų atsirasti ir UAB „Tavo pastogė“ administruojamuose namuose. Jos direktorė Vaida Gureckytė sakė, kad jau yra parengta programa, kuri leistų sąskaitą papildyti dar viena eilute.
„Tikimės, kad viskas sėkmingai pavyks ir kitą mėnesį ir mūsų išrašomoje sąskaitoje jau bus eilutė dėl rinkliavos mokėjimo“, – kalbėjo V. Gureckytė.
Numatytos lengvatos
„Santarvė“ primena, kad gyventojams suteikiamos vietinės rinkliavos lengvatos, kurios dengiamos iš savivaldybės biudžeto.
Teisę į lengvatą turi nedirbantys asmenys, kuriems nustatytas 0–40 proc. darbingumo lygis ir kurie gyvena vieni arba su vienu nedirbančiu senatvės pensijos amžiaus asmeniu, arba su vienu neįgaliu asmeniu, kuriam nustatytas 0–40 procentų darbingumo lygis, arba su nepilnamečiais vaikais, arba su asmenimis, besimokančiais pagal bendrojo ugdymo programą ar (ir) pagal formaliojo profesinio mokymo programą arba studijuojančiais aukštosios mokyklos dieniniame skyriuje (studentais).
Lengvata taip pat gali pasinaudoti: gaunantieji socialinę pašalpą, jei per kalendorinius metus ji buvo mokama ne trumpiau kaip 6 mėnesius; vienas gyvenantis nedirbantis asmuo, sulaukęs pensinio amžiaus; vienas gyvenantis nedirbantis asmuo, išankstinės pensijos gavėjas arba neįgalus asmuo, kurio mėnesio pajamos (lyginant 3 praėjusių mėnesių iki kreipimosi gautas vidutines pajamas) neviršija 2 valstybės remiamų pajamų dydžių.
Gali mokėti mažiau
Mažesnių rinkliavos įmokų gali tikėtis ir kiti gyventojai. Vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir jų tvarkymą nuostatuose numatyta, kad vietinės rinkliavos kintamosios dalies nemoka nekilnojamojo turto objektų savininkai arba jų įgalioti asmenys, pagrindę, kad per praėjusį laikotarpį (ne trumpesnį kaip metų ketvirtis ir ne ilgesnį kaip 2 metai) nekilnojamojo turto objekto nenaudojo.
Taip pat jei nekilnojamojo turto objektas buvo nenaudojamas laikotarpiu, ne trumpesniu kaip vienas metų ketvirtis, arba visus praėjusius kalendorinius metus (jei per metų ketvirtį buvo sunaudota ne daugiau kaip 25 KWh, o per metus – ne daugiau kaip 100 KWh elektros energijos).